• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kelly Link

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku (oficjalna nazwa: Columbia University in the City of New York, Columbia University lub Columbia) – uniwersytet amerykański, należący do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League). Założony królewskim aktem fundacyjnym z dnia 31 października 1754 jako King’s College. Jako prywatna instytucja szkolnictwa wyższego działa w mieście Nowy Jork. Kampus uniwersytecki leży w samym centrum miasta, w dzielnicy Manhattan.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Nagroda Jamesa Tiptree Jr. (ang. James Tiptree, Jr. Award) – nagroda literacka w dziedzinie fantastyki. Przyznawana jest za utwory science fiction i fantasy podejmujące odważnie tematykę płci. Patronem nagrody jest amerykańska pisarka Alice Bradley Sheldon, tworząca pod męskim pseudonimem James Tiptree Jr. Nagrodę przyznaje się od 1991 r. dzięki inicjatywie pisarek Pat Murphy i Karen Joy Fowler.
  Kelly Link wraz z mężem Gavinem J. Grantem (2007)

  Kelly Link (ur. 19 lipca 1969 r. w Greensboro, Karolina Północna), amerykańska pisarka, tworząca krótkie formy z pogranicza fantasy i horroru. Laureatka nagród Hugo, Nebula oraz World Fantasy Award.

  Ukończyła Columbia University w Nowym Jorku i Uniwersytet Karoliny Północnej w Greensboro. W 1995 uczęszczała na słynne warsztaty Clarion Workshop.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Horror – fantastyka grozy – odmiana fantastyki polegająca na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią rządzących po to, aby wprowadzić w jego obręb zjawiska kwestionujące te prawa i nie dające się wytłumaczyć bez odwoływania się do zjawisk nadprzyrodzonych. Źródła takiego postrzegania horroru związane są bezpośrednio z samym powstaniem literackiego gatunku horroru i zasadniczo do niego się odnoszą. W horrorze filmowym definicja ta ewoluowała na przestrzeni ostatniego stulecia, głównie przez rozkwit kina eksploatacji, które miało miejsce w latach 70. ubiegłego wieku.

  Link razem z mężem Gavinem J. Grantem prowadzi wydawnictwo Small Beer Press, z siedzibą w Northampton, Massachusetts. Oboje współwydają coroczną antologię Year's Best Fantasy and Horror (razem z Ellen Datlow) oraz fanzin fantasy Lady Churchill's Rosebud Wristlet.

  Link wykłada obecnie na kilku uczelniach, uczy także podczas warsztatów pisarskich.

  "Fantastyka" (1982-1990), od 1990 "Nowa Fantastyka" - polski miesięcznik literacki poświęcony literaturze fantastycznej (science fiction, fantasy).Magia dla początkujących (ang. Magic for Beginners, 2005). Zbiór opowiadań autorstwa Kelly Link, wydany w Polsce w 2008 roku przez Wydawnictwo Dolnośląskie. Książkę przetłumaczył Konrad Walewski.

  Bibliografia[]

 • 4 Stories (2000)
 • Stranger Things Happen (2001)
 • Magia dla początkujących (Magic For Beginners 2005, wyd. pol. Wydawnictwo Dolnośląskie 2008 tł. Konrad Walewski)
 • Catskin
 • Pretty Monsters (2008)
 • Inne opowiadania wydane w Polsce[]

 • Lekcje latania (Flying Lessons, Kroki w nieznane 2006)
 • Kapelusz specjalisty (The Specialist's Hat, Nowa Fantastyka, nr 7 2006)
 • Konstabl z Abal (The Constable of Abal, Nowa Fantastyka, nr 6 2008)
 • Śliczne potwory (Pretty Monters, Nowa Fantastyka, nr 5 2009)
 • Światło (Light, F&SF, nr 2 2010)
 • Nagrody[]

 • Travels with the Snow Queen (Nagroda Jamesa Tiptree Jr. 1997)
 • Kapelusz specjalisty (The Specialist's Hat World Fantasy Award 1999)
 • Louise's Ghost (Nebula 2001)
 • Magia dla początkujących (Magic for Beginners Nebula 2005)
 • Czarodziejska torebka (The Faery Handbag, Hugo, Nebula i Nagroda Locusa 2005)
 • Kamienne zwierzęta (Stone Animals, Best American Short Stories 2005)
 • Magia dla początkujących (zbiór opowiadań Nagroda Locusa 2006)
 • Śliczne potwory (Pretty Monters Nagroda Locusa 2008)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Kelly Link
 • Lady Churchill's Rosebud Wristlet
 • Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Nebula – po Hugo druga na świecie pod względem znaczenia nagroda z dziedziny literatury fantastycznej. Utworzona w 1966. Jej pomysłodawcą był Lloyd Biggle Jr. Nazwa nagrody powstała od słowa „mgławica” (ang. nebula).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Northampton – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, ośrodek administracyjny hrabstwa Northamptonshire. Położone 108 km na północ od Londynu, nad rzeką Nene. Populacja dystryktu Northampton wynosi 200 100, zaś samej metropolii - 189 474. Miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłowym regionu East Midlands.
  Nagroda Hugo (ang. Hugo Award) – amerykańska nagroda literacka, jedna z najbardziej prestiżowych, za utwory z gatunku science-fiction i fantasy, przyznawana co roku na konwencie World Science Fiction Convention (Worldcon). Jej nazwa pochodzi od imienia Hugo Gernsbacka, fundatora nagrody i założyciela magazynu SF „Amazing Stories”.
  Clarion Workshop, sześciotygodniowe warsztaty dla początkujących pisarzy fantastyki naukowej i fantasy. Zapoczątkował je Robin Wilson na Clarion University of Pennsylvania w 1968 r. Wśród pierwszych wykładowców byli Damon Knight i Kate Wilhelm. Początkowo zajęcia odbywały się w Milford w Pensylwanii, potem przeniesiono je na Michigan State University, a od 2007 r. odbywają się na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  World Fantasy Award to nagroda za wybitne osiągnięcia na polu fantasy, przyznawana corocznie od 1975 roku na konwencie World Fantasy Convention. Nagrodę przyznaje, zmieniające się corocznie, jury.
  Kroki w nieznane – cykl antologii opowiadań fantastycznych, pierwotnie pod redakcją Lecha Jęczmyka, rozpoczęty w roku 1970 i wydawany przez "Iskry".

  Reklama