• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kekchi

  Przeczytaj także...
  Gwatemala (República de Guatemala) – państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Oceanem Atlantyckim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Salwadorem (203 km), Hondurasem (256 km), Meksykiem (962 km), Belize (266 km) – łączna długość granic wynosi 1687 km, ponadto 400 km wybrzeża morskiego.Izabal – jeden z 22 departamentów Gwatemali, położony w zachodniej części kraju. Stolicą departamentu jest miasto Puerto Barrios. Nazwa departamentu pochodzi od nazwy największego w kraju jeziora, leżącego w całości na terenie departamentu. Departament graniczy na zachodznie z departamentem Alta Verapaz, na południu z departamentem Zacapa, na wschodzie granicą państwową z Hondurasem i na północy z departamentem Petén oraz granicą państwową z Belize.
  Belize – państwo w Ameryce Środkowej leżące na półwyspie Jukatan, nad Morzem Karaibskim, od północy graniczące z Meksykiem (długość granicy 250 km), a na zachodzie z Gwatemalą (266 km).

  Kekchi (zwani też Qʼeqchiʼ) – plemię Majów z Gwatemali, obecne również w Belize. Ich populację szacuje się na ponad 1 milion, a rodzimym językiem jest kekczi. Są największą grupą językową Majów w Gwatemali.

  Ich głównym zajęciem jest rolnictwo, w tym uprawa kukurydzy i fasoli. Domy budują ze strzechy i tyczek, bez okien, a za łóżka służą im hamaki. W większości nawróceni na katolicyzm, jednak kult przedchrześcijańskich bóstw jest dobrze zachowany, a najważniejszym z nich jest Tzultacaj (Tzuultaq'ah), bóg gór i dolin.

  Majowie – grupa ludów indiańskich mówiących językami z rodziny maja, zamieszkujących południowo-wschodni Meksyk (półwysep Jukatan i stan Chiapas), Gwatemalę, Belize i zach. Honduras; w węższym znaczeniu nazwa „Majowie” odnosi się wyłącznie do grupy zamieszkującej półwysep Jukatan (tzw. Majowie jukatańscy).Petén – jeden z 22 departamentów Gwatemali, położony na północy kraju. Jest największym departamentem w Gwatemali, zajmując około 1/3 powierzchni kraju. Stolicą departamentu jest miasto Flores. W skład departamentu wchodzi 12 gmin (municipios). Departament graniczy na północy i na zachodzie granicą państwową z Meksykiem, na wschodzie granicą państwową z Belize, na południu z departamentami Izabal i Alta Verapaz.

  Historia[ | edytuj kod]

  Terytorium przodków Kekchi biegnie od Cobán i góry Xucaneb na zachodzie, wzdłuż dolin rzek Sierra Yalijux i Cahabón na wschód do Lanquín i góry Itzamna na wschodzie. Kiedy przybyli Hiszpanie, Kekchi byli mało znaczącą ludnością Majów w regionie. Historycznie Kekchi byli ludem górskim, marginalizowanym przez silniejsze grupy: Chol, Lakandon i Acala. W ciągu ostatnich stu lat liczba mieszkańców Kekchi znacząco wzrosła. Wyemigrowali (lub zostali wysiedleni do prac plantacyjnych) na niziny Izabal i Belize, a następnie na niziny w północnej Alta Verapaz i Petén.

  Lakandonowie - grupa etniczna zamieszkująca teren Puszczy Lakandońskiej wzdłuż rzeki Usumacinta na pograniczu Meksyku i Gwatemali. Uważani za najbardziej izolowaną i tradycyjną grupę Indian posługujących się językiem należącym do majańskiej rodziny językowej. Przed drugą wojną światową prawie wymarli, obecnie ich populacja się odradza, obecnie wynosi 1000 osób.Lanquín – niewielkie miasto w środkowej Gwatemali, w departamencie Alta Verapaz, leżące w odległości 61 km na północny wschód od stolicy departamentu, nad rzeką Río Lanquín. Miasto jest siedzibą gminy o tej samej nazwie, która w 2012 roku liczyła 24 612 mieszkańców. Na terenie gminy na południe od miejscowości znajduje się pomnik przyrody Semuc Champey.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. People Cluster - Maya, Joshua Project [dostęp 2020-04-12].
  2. Q'eqchi' Maya, Community Cloud Forest Conservation [dostęp 2020-04-12] (ang.).
  3. Kekchí - people, Encyclopedia Britannica [dostęp 2020-04-12] (ang.).
  Warto wiedzieć że... beta

  Alta Verapaz – jeden z 22 departamentów Gwatemali, położony w centrum kraju. Stolicą departamentu jest miasto Cobán. W skład departamentu wchodzi 16 gmin (municipios). Departament graniczy na północy z departamentem El Petén, na wschodzie z Izabal, na południu z Zacapa, El Progreso i Baja Verapaz, oraz na zachodzie z El Quiché.
  Cobán – miasto w środkowej Gwatemali położone nad rzeką Cahabón, ośrodek administracyjny departamentu Alta Verapaz. Około 49 tys. mieszkańców w 2003 r. Przetwórstwo kawy; przemysł skórzany, włókienniczy, drzewny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.