• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Keith David  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Edward Albee (ur. 12 marca 1928 w Waszyngtonie), amerykański dramaturg, który w swoich utworach wyrażał bunt skierowany przeciwko konformizmowi, a także izolacji niektórych amerykańskich środowisk intelektualnych.The Cape (2011) – amerykański serial telewizyjny stworzony przez Toma Wheelera dla National Broadcasting Company. Zadebiutował w amerykańskiej telewizji 9 stycznia 2011 roku.

  Keith David, właściwie Keith David Williams (ur. 4 czerwca 1956 w Harlemie) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, piosenkarz, zdobywca nagrody Emmy, trzykrotnie nominowany do tej statuetki.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Harlemie w Nowym Jorku jako syn Delores (z domu Dickenson) i Lestera Williamsa. Wystąpił w szkolnym przedstawieniu L. Franka Bauma Czarnoksiężnik z Krainy Oz jako tchórzliwy lew. W 1975 ukończył nowojorską szkołę średnią The School of Performing Arts, a w 1979 roku otrzymał dyplom ukończenia wydziału aktorskiego i muzycznego w The Juilliard School w Nowym Jorku.

  Prawo i porządek, znany także pod nazwą W obronie prawa oraz Prawo i bezprawie (oryg. Law & Order) – amerykański serial kryminalny autorstwa Dicka Wolfa. Serial ukazuje zbrodnie inspirowane prawdziwymi wydarzeniami ukazane z dwóch punktów widzenia: policji prowadzącej śledztwo oraz sądu w którym prowadzona jest sprawa. Prawo i porządek produkowane było przez stację NBC nieprzerwanie od 1990 do 2010 roku, dając mu pierwsze miejsce wśród najdłużej emitowanych amerykańskich seriali w tzw. prime time, czyli wieczornej porze najwyższej oglądalności.McCall (ang. The Equalizer, 1985-1989) – amerykański serial sensacyjny stworzony przez Michaela Sloana i Richarda Lindheima.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Występował w Public Theatre w tragedii Williama Shakespeare’a Koriolan (Coriolanus, 1979) u boku Christophera Walkena i na broadwayowskiej scenie w sztukach: Edwarda Albee Pani z Dubuque (The Lady From Dubuque, 1980), Ostatni dżem Jelly'ego (Jelly's Last Jam, 1992) i Augusta Wilsona Siedem gitar (Seven Guitars, 1995).

  Narrator – termin z teorii literatury. Podmiot narracji, osoba opowiadająca o wydarzeniach. Głos narratora nie musi być identyczny z głosem autora dzieła.Narrator jest ośrodkiem sytuacji narracyjnej, w obrębie której sytuuje się wobec świata przedstawionego i wobec adresata narracji.Transporter 2 (oryg. Transporteur II, Le) – film koprodukcji francusko-amerykańskiej z 2005 roku. Kontynuacja Transportera, filmu o byłym agencie służb specjalnych, który zarabia na życie dostarczając na zlecenie dowolny ładunek pod wskazany adres.

  Po raz pierwszy pojawił się na małym ekranie w miniserialu ABC Korzenie: Następne pokolenia (Roots: The Next Generations, 1979) u boku Marlona Brando, Olivii de Havilland, Henry’ego Fondy, Marca Singera i Jamesa Earla Jonesa oraz zadebiutował w kinowym dramacie kryminalnym Dyskotekowy ojciec chrzestny (Disco Godfather, 1979). Znalazł się w obsadzie filmu sci-fi Johna Carpentera Coś (The Thing, 1982) z Kurtem Russellem, dramatu wojennego o wojnie wietnamskiej Olivera Stone’a Pluton (Platoon, 1986) z Tomem Berengerem, Charlie Sheenem i Willemem Dafoe, Sajgon (Off Limits, 1988) u boku Scotta Glenna, biograficznego dramatu muzycznym Clinta Eastwooda Bird (1988) i filmu sci-fi Johna Carpentera Oni żyją (They Live, 1988) z Meg Foster.

  Ten artykuł opisuje ważne wydarzenia w 1999 roku w grach komputerowych i wideo. Zapoznaj się również z: Historia gier komputerowych.Armageddon – amerykański film katastroficzny w reżyserii Michaela Baya z Brucem Willisem i Benem Affleckiem w rolach głównych, nakręcony w 1998 roku.

  Był trzykrotnie nominowany do nagrody Emmy; w 1996 za użyczenie głosu Goliatowi w animowanym serialu ABC Gargoyles (1994-1996), za rolę gracza w golfa Earla Woodsa w telewizyjnym biograficznym dramacie sportowym Opowieść Tigera Woodsa (The Tiger Woods Story, 1998) i za narratora w dokumentalnym serialu BBC Jazz (2001).

  W 1997 roku podłożył głos w grze Fallout za Deckera, w 1999 za Vhailora w grze Planescape Torment, a w 2013 za Keitha Davida w grze Saints Row IV.

  Nie ma mowy (ang. Speechless) – amerykański serial telewizyjny (komedia) wyprodukowany przez Silver and Gold Productions, The Detective Agency, ABC Studios oraz 20th Century Fox Television. Twórcą serialu jest Scott Silveri. Speechless jest emitowany od 21 września 2016 roku przez ABC. 29 września 2016 roku, stacja ABC ogłosiła zamówienie pełnego sezonu. 12 maja 2017 roku, stacja FOX ogłosiła przedłużenie serialu o drugi sezon W Polsce "Nie ma mowy" będzie emitowany od 3 czerwca 2017 roku przez Fox ComedyOnce Upon a Time in Wonderland – amerykański serial telewizyjny fantastyczno-dramatyczny, wyprodukowany przez scenarzystów Edwarda Kitsisa i Adama Horowitza, twórców Zagubieni oraz Tron: Dziedzictwo. Serialem−matką tej produkcji jest Dawno, dawno temu, skupiające się na znanych postaciach z innych baśni lub bajek dla dzieci. Once Upon a Time in Wonderland jest skoncentrowane na Kranie Czarów.

  Rola narratora w biograficznym dokumentalnym filmie sportowym Wzloty i upadki Jacka Johnsona (Unforgivable Blackness: The Rise and Fall of Jack Johnson, 2004) przyniosła mu nagrodę Emmy.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ostry dyżur – (tytuł oryginalny ER) amerykański serial telewizyjny autorstwa Michaela Crichtona. Pokazuje pracę w fikcyjnym szpitalu County General Hospital w Chicago. Serial został wyprodukowany przez Constant C Productions i Amblin Television we współpracy z Warner Bros. Television Production, Inc..
  Mass Effect – komputerowa fabularna gra akcji stworzona przez BioWare na platformy Xbox 360, Microsoft Windows i PlayStation 3, która jest pierwszą częścią serii Mass Effect. Światowa premiera nastąpiła 20 listopada 2007 roku. Akcja gry dzieje się w 2183 roku, a gracz przybiera rolę elitarnego ludzkiego żołnierza komandora porucznika Sheparda i zwiedza rozległą galaktykę na pokładzie swojego statku SSV Normandia.
  Tom Berenger, właściwie Thomas Michael Moore (ur. 31 maja 1949 roku w Chicago, w stanie Illinois) – amerykański aktor, scenarzysta producent filmowy, nominowany do nagrody Oscara.
  Kroniki młodego Indiany Jonesa (ang. The Young Indiana Jones Chronicles) - amerykański serial przygodowy emitowany w latach 1992-1996. Serial opowiada o młodzieńczych latach archeologa Indiana Jonesa znanego z filmów przygodowych.
  BoJack Horseman (od 2014) – amerykański serial animowany dla dorosłych stworzony przez Raphaela Bob-Waksberga oraz wyprodukowany przez The Tornante Company i ShadowMachine Films.
  Pan i Pani Smith (oryg. tytuł w jęz. ang. Mr. & Mrs. Smith) – komedia sensacyjna produkcji amerykańskiej. Film wyreżyserował Doug Liman, scenariusz napisali Simon Kinberg oraz Jez Butterworth. Premiera na świecie odbyła się 7 czerwca 2005 roku, a w Polsce 5 sierpnia 2005 roku.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.115 sek.