Keira Knightley

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Keira Christina Knightley (ur. 26 marca 1985 w Teddington w Wielkiej Brytanii) – brytyjska aktorka, nominowana dwukrotnie do Oscara, w tym za najlepszą rolę pierwszoplanową w filmie Duma i uprzedzenie.

Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Jej pozostałe wyróżnienia obejmują dwie nagrody Empire Awards, trzy nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej, trzy nagrody Złotego Globu, jedną nagrodę Gildii Aktorów Ekranowych i jedną nagrodę Laurence Olivier.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodziła się w Teddington jako córka Sharman Macdonald, nagradzanej autorki sztuk teatralnych, oraz aktora Willa Knightley. Pod wpływem ojca postanowiła zostać aktorką. Ma starszego brata Caleba.

Jane Austen (ur. 16 grudnia 1775 w Steventon w hrabstwie Hampshire, zm. 18 lipca 1817 w Winchester) – angielska pisarka.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Zadebiutowała w wieku siedmiu lat rolą w serialu telewizyjnym Screen One, dwa lata później zagrała w swoim pierwszym filmie fabularnym A Village Affair (1994). Sukces przyszedł wraz z otrzymaniem drugoplanowej roli służącej królowej Amidali w filmie George’a Lucasa Gwiezdne wojny: część I – Mroczne widmo, jednak przełomem okazała się rola w filmie Podkręć jak Beckham (2002). Następnie kariera aktorki rozwijała się; otrzymała główną rolę kobiecą w filmie Gore’a Verbinskiego Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły. Film stał się początkiem popularnej i dochodowej serii, a aktorka grała u boku takich gwiazd jak Johnny Depp, Orlando Bloom czy Geoffrey Rush.

Teddington – wieś w Anglii, w hrabstwie Gloucestershire, w dystrykcie Tewkesbury. Leży 20 km na północny wschód od miasta Gloucester i 144 km na zachód od Londynu.Orlando Jonathan Blanchard Bloom (ur. 13 stycznia 1977 w Canterbury) – brytyjski aktor filmowy, znany z ról Legolasa w trylogii Władca Pierścieni, Willa Turnera w serii Piraci z Karaibów oraz Parysa w Troi.

W 2004 roku Keira Knightley starała się o rolę Christine Daae w filmie Upiór w operze, jednak rolę tę dostała Emmy Rossum. W 2005 zagrała postać Elizabeth Bennet w adaptacji powieści Jane Austen Duma i uprzedzenie. Za rolę w tym obrazie otrzymała swoją pierwszą w karierze nominację do Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Niespełna dwa lata później wystąpiła w filmie Pokuta, za który otrzymała nominację do Złotego Globu i nagrody BAFTA.

Sabina Spielrein (ros. Сабина Нафтуловна Шпилрейн, Sabina Naftulowna Szpilrein, ur. 7 listopada 1885 w Rostowie nad Donem, zm. 12 sierpnia 1942 tamże) – rosyjska lekarka, psychiatra, psychoanalityczka.Christine Daaé jest główną postacią kobiecą powieści Gastona Leroux Upiór w operze jak również w adaptacjach filmowych, musicalowych oraz kontynuacjach tego dzieła. Jest młodą śpiewaczką operową (sopranem), w której kochają się jednocześnie dwaj mężczyźni - Erik, Upiór Opery i Raoul, dawny przyjaciel z dzieciństwa.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.
Podkręć jak Beckham (ang. Bend It Like Beckham) – angielska komedia z elementami filmu sportowego, wyreżyserowana w 2003 roku przez Gurinder Chadha.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Gra tajemnic (ang. The Imitation Game, 2014) − brytyjsko-amerykański dramat biograficzny z elementami dreszczowca w reżyserii Mortena Tylduma. Adaptacja biografii Enigma. Życie i śmierć Alana Turinga autorstwa Andrew Hodgesa. Film przedstawia historię życia Alana Turinga, brytyjskiego matematyka i szyfrologa, który opracował urządzenie służące do łamania kodu Enigmy. Pośrednio umożliwiło to wygranie przez Aliantów II wojny światowej.
Elizabeth Turner (z domu Swann) to fikcyjna postać pojawiająca się w filmach Disneya z serii Piraci z Karaibów – Klątwa "Czarnej Perły" (2002), "Skrzynia Umarlaka" (2006) oraz "Na krańcu świata" (2007). Żona Willa Turnera – ślubu udzielił im na pokładzie Czarnej Perły, w trzeciej odsłonie filmu, w trakcie finałowej bitwy kapitan Hector Barbossa. W tej części zostaje wybrana Królową Piratów.

Reklama