• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Keiko Awaji

  Przeczytaj także...
  Nagroda Błękitnej Wstęgi (jap. ブルーリボン賞, Buru Ribon Sho) - specyficzna nagroda filmowa przyznawana przez krytyków filmowych i pisarzy w Tokio, Japonia.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  Keiko Awaji (jap. 淡路 恵子 Awaji Keiko, ur. 17 lipca 1933 w Tokio, zm. 11 stycznia 2014 tamże)japońska aktorka filmowa.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Wybrana filmografia[]

  Seriale
 • 2004: Koi no Kara Sawagi Drama Special
 • 2004: Tsuma no Sotsugyo Shiki
 • Filmy
 • 1949: Zbłąkany pies jako Harumi Namaki
 • 1954: Mosty Toko-Ri jako Kimiko
 • 1957: Kottaisan yori: Nyotai wa kanashiku jako Kimiko
 • 1965: Opowieść o duchach z Yotsui jako Omaki
 • 2011: Ramen samurai jako Suzu Kuroyanagi
 • Nagrody[]

  Za rolę Etsuko w filmie Otoko wa tsurai yo: Shiretoko bojô z 1988 była nominowana do Nagrody Japońskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepsza aktorka drugoplanowa. W 1957 roku została nagrodzona otrzymała Błękitną Wstęgą dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę Kimiko w filmie Kottaisan yori: Nyotai wa kanashiku.

  Nagroda Japońskiej Akademii Filmowej (jap. 日本アカデミー賞, Nippon Akademī-shō) to doroczna nagroda przyznawana od 1978 roku za osiągnięcia filmowe. Kategorie, w których przyznawane są nagrody, są podobne do tych, w jakich przyznawane są Oscary. Statuetka nagrody ma wymiary 10.7 cm × 4.4 cm × 4.4 cm.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Bibliografia[]

 • Keiko Awaji w bazie filmweb.pl
 • Keiko Awaji w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • http://sankei.jp.msn.com/entertainments/news/140111/ent14011120110009-n1.htm
 • Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.Aktor (łac. agere – działać) – osoba odgrywająca za pomocą szczególnego zachowania, technik cielesnych i głosowych rolę w teatrze lub w filmie. Od zwykłego człowieka odróżnia go ze strony samego aktora świadomość gry, ze strony widzów – szczególny sposób traktowania osoby jako aktora. Wobec widza istnieje na sposób dwoisty, jako odtwarzana postać, w którą się tymczasowo wciela, i zarazem jako żywy człowiek, posiadający własną rzeczywistą tożsamość i biografię.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.