• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Keiji Matsumoto

  Przeczytaj także...
  Europejska Formuła 2 Sezon 1981 – piętnasty sezon Europejskiej Formuły 2. Rozpoczął się 29 marca na torze Silverstone Circuit w Wielkiej Brytanii, a zakończył 20 września w Szwecji, na torze Mantorp Park. Tytuł w klasyfikacji kierowców zdobył Brytyjczyk Geoff Lees. Wśród zespołów najlepsza okazała się brytyjska ekipa Ralt Racing, a wśród konstruktorów - brytyjski March Engineering.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  World Sportscar Championship – światowa seria wyścigowa samochodów sportowych organizowana przez FIA w latach 1953-1992. Seria ta była znana na całym świecie i uchodziła, obok Formuły 1, za jedną z dwóch najważniejszych serii wyścigowych. Były tu zaangażowane największe firmy motoryzacyjne na świecie.

  Keiji Matsumoto (jap. 松本恵二 Matsumoto Keiji, ur. 26 grudnia 1949 w Kioto, zm. 17 maja 2015)japoński kierowca wyścigowy.

  Kariera[]

  Matsumoto rozpoczął karierę w międzynarodowych wyścigach samochodowych w 1979 roku od startów w Japońskiej Formule 2, gdzie pięciokrotnie stawał na podium, w tym trzykrotnie na jego najwyższym stopniu. Uzbierane 79 punktów pozwoliło mu zdobyć tytuł mistrza serii. W późniejszych latach Japończyk pojawiał się także w stawce Europejskiej Formuły 2, FIA World Endurance Championship, All Japan Sports-Prototype Championship, World Sports-Prototype Championship, Japońskiej Formuły 3000, All Japan Sports Prototype Car Endurance Championship oraz 24-godzinnego wyścigu Le Mans.

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.24H Le Mans – wyścigi samochodowe i motocyklowe, w których zadaniem zawodników jest przejechanie jak największej liczby okrążeń w ciągu dokładnie jednej doby. W zawodach startują drużyny trzyosobowe.

  W Europejskiej Formule 2 Japończyk w jednym wyścigu sezonu 1981. Jednak nie zdobywał punktów.

  Bibliografia[]

 • Keiji Matsumoto • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Formuła Nippon – japońska seria wyścigowa powstała w 1973 roku. Początkowo nazywała się All-Japan F2000, w latach 1978-1987 All-Japan F2, a w latach 1988-1995 All-Japan F3000. Obecną nazwę przyjęto od 1996 roku.
  Kioto (jap. 京都市, Kyōto-shi, dosł. miasto stołeczne) – miasto w zachodniej części japońskiej wyspy Honsiu, stolica prefektury Kioto, dawna stolica Japonii i siedziba cesarza. Kioto jest częścią obszaru metropolitalnego Keihanshin (jap. 京阪神, Keihanshin) zamieszkiwanego przez ok. 18 mln osób.
  Formuła 2 (F2) – klasa wyścigowa samochodów jednomiejscowych o otwartym nadwoziu; oficjalnie istniejąca w latach 1948-1984 oraz 2009-2012.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.