• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kefar Szemarjahu

  Przeczytaj także...
  Autostrada — droga o ograniczonej dostępności, zaprojektowana i zbudowana w celu zapewnienia bezpiecznego, szybkiego, płynnego ruchu pojazdów.Riszpon (hebr.: רשפון) – moszaw położony w samorządzie regionu Chof ha-Szaron, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.
  Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.

  Kefar Szemarjahu (hebr.: כפר שמריהו, Kfar Shmaryahu) – samorząd lokalny położony w Dystrykcie Tel Awiwu, w Izraelu. Leży na równinie Szaron nad Morzem Śródziemnym w aglomeracji miejskiej Gusz Dan, w otoczeniu miast Herclijja i Ra’ananna, oraz moszawu Riszpon.

  Diaspora – słowo pochodzenia greckiego, oznaczające rozproszenie członków danego narodu wśród innych narodów lub też wyznawców danej religii wśród wyznawców innej. Nazywa się tak również społeczność rozproszonych osób. Semantycznie diaspora oznacza po grecku rozrzucone ziarna.Hajfa (hebr. חֵיפָה; arab. حيفا, Hayfā) – największe miasto północnego Izraela i stolica administracyjna Dystryktu Hajfa. Jest to trzecie największe miasto w kraju pod względem powierzchni (63,7 km²) i ludności (267 800 mieszkańców).

  Miasteczko jest jednym z najbardziej popularnych miejsc do zamieszkania w Izraelu. Mieszka tutaj wielu dyplomatów i biznesmenów.

  Historia[ | edytuj kod]

  Osada została założona 20 maja 1937 przez żydowskich imigrantów z Niemiec. Początkowo była to typowo rolnicza wioska, która jednak z czasem przeobraziła się w osiedle luksusowych jednorodzinnych willi.

  Chór – zespół muzyczny składający się z wokalistów wykonujący utwór jedno- lub wielogłosowy, a cappella bądź z akompaniamentem. Najczęściej prowadzony przez dyrygenta lub chórmistrza.Gusz Dan (hebr. גוש דן) – obszar metropolitalny w Izraelu, obejmujący dzielnice Tel Awiwu, sąsiednie miasta Dystryktu Tel Awiwu jak i Dystryktu Centralnego. Jest on położony na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jest to największy wielkomiejski obszar w Izraelu, z populacją oszacowaną na około 3,870,100 mieszkańców.

  W 1950 osada otrzymała status samorządu lokalnego.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Zgodnie z danymi Izraelskiego Centrum Danych Statystycznych w 2008 roku w mieście żyło 1,9 tys. mieszkańców.

  Populacja miasta pod względem wieku:

  Źródło danych: Central Bureau of Statistics.

  Kultura[ | edytuj kod]

  Od 1991 w miejscowości działa chór Kfar Shmaryahu Choir. W jego repertuarze znajduje się wiele klasycznych pieśni, jednakże nacisk kładzie się na pieśni pochodzące z różnych grup etnicznych żydowskiej Diaspory (Turcja, Hiszpania, Jemen i inne).

  Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.Moszaw (hebr. מושב; wioska, osada) – spółdzielnia rolnicza, które tworzyli syjoniści napływający masowo do Palestyny podczas aliji na początku XX wieku. W moszawach podobnie jak w kibucach kładzie się nacisk na pracę społeczną.

  Instytucje międzynarodowe[ | edytuj kod]

  W Kefar Szemarjahu znajduje się konsulat Chorwacji.

  Gospodarka[ | edytuj kod]

  W miejscowości działa spółka Kfar Shemaryahu Pharmacy prowadząca sieć aptek.

  Na pobliskim lotnisku swoją siedzibę ma firma Avia Airways, oferująca usługi powietrznej taksówki, loty czarterowe, turystyczne, fotografię lotniczą, transmisje radiowe i powietrzne testy dla przemysłu high-tech.

  Komunikacja[ | edytuj kod]

  Przy miejscowości przebiega autostrada nr 2 ISR-FW-2.svg (Tel Awiw-Hajfa). W bezpośrednim sąsiedztwie rozpoczyna się także autostrada nr 20 ISR-FW-20.svg (Riszon le-Cijjon-Riszpon), która początkowo jest zwykłą międzymiejską drogą.

  Autostrada 2 (hebr.: כביש 2) - jest autostradą położoną na przybrzeżnej równinie nad Morzem Śródziemnym, w Izraelu. Łączy Tel Awiw z Hajfą. Jest ona nazywana Autostradą Nadmorską (hebr.: כביש החוף‎, Kvish HaHof) lub Autostradą Hajfa-Tel Awiw (hebr.: כביש חיפה - תל אביב החדש‎, Kvish Hefa-Tel Aviv HaHadash).Samorząd lokalny w Izraelu (hebr. מועצה מקומית‎, Moetza Mekomit) jest instancją lokalnej władzy samorządowej, która odpowiada za administrację nad miejscowością zbliżoną wielkością do miasta, ale bez niezbędnej liczby mieszkańców i innych wymogów by uzyskać prawa miejskie.

  Na wschód od Kefar Szemarjahu znajduje się port lotniczy Herclijja, wykorzystywany do lotów prywatnych samolotów i nauki latania.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Neot Shiran: Kefar Szemarjahu (ang.). [dostęp 27 października 2008].
  2. Israel Central Bureau of Statistics (ang.). [dostęp 19 maja 2008].
  3. Kfar Shmaryahu Choir (ang.). W: Kfar Shmaryahu Choir [on-line]. [dostęp 26 października 2008].
  4. Kfar Shemaryahu Pharmacy (ang.). W: Duns Guide Global - Israel Business Guide [on-line]. [dostęp 27 października 2008].
  5. Avia Airways Ltd. (ang.). W: Avia Airways Ltd. [on-line]. [dostęp 27 października 2008].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Zdjęcie satelitarne Kefar Szemarjahu Google Maps
 • Mapa Kefar Szemarjahu Amudanan
 • Centralne Biuro Statystyki Izraela (hebr. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה) jest izraelskim biurem rządowym, utworzonym w celu tworzenia statystyk pomocnych przy poznawaniu różnych zagadnień związanych z Izraelem. W skrócie jest nazywana CBS.Urząd konsularny - urząd państwa wysyłającego w państwie przyjmującym, funkcjonujący na podstawie Konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych z 24 kwietnia 1963 r. Na czele urzędu stoi kierownik urzędu konsularnego, a sam urząd działa na obszarze uzgodnionym z państwem przyjmującym (tzw. okręg konsularny).
  Warto wiedzieć że... beta

  Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).
  Herclijja (hebr. הרצליה; arab. هرتسليا; ang. Herzliyya) – miasto położone w Dystrykcie Tel Awiwu w Izraelu. Leży na równinie Szaron nad Morzem Śródziemnym, w zespole miejskim Gusz Dan.
  Żydzi (dosł. "chwalcy /Jahwe/" lub "czciciele /Jahwe/" z hebr. Jehudim, יהודים, jid. Jidn, ייִדן, ladino ג׳ודיוס Djudios) – naród semicki zamieszkujący w starożytności Palestynę (określany wtedy jako Hebrajczycy albo Izraelici), posługujący się wtedy językiem hebrajskim, a w średniowieczu i czasach nowożytnych mieszkający w diasporze na całym świecie i posługujący się wieloma różnymi językami. Żydzi nie stanowią jednolitej grupy religijnej i etnicznej. Dla żydów ortodoksyjnych Żydem jest tylko osoba, która ma ortodoksyjną matkę lub przeszła konwersję na judaizm. Za Żydów uważa się jednak wiele osób, które nie są żydami ortodoksyjnymi. Kto jest Żydem (hebr.? מיהו יהודי) jest pytaniem, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż może to być identyfikacja kulturowa, etniczna lub religijna. Wiele osób, które uważają się z jakichś powodów za Żydów, nie są uznawane przez inne grupy lub instytucje. Dotyczy to na przykład żydów reformowanych, którzy nawet pomimo etnicznego pochodzenia żydowskiego czasem nie są uznawani przez żydów ortodoksyjnych. Według prawa izraelskiego Żydem jest osoba, która ma ortodoksyjną żydowską matkę, chociaż prawo do obywatelstwa bez oficjalnego uznania takiej osoby za Żyda ma każda osoba, która ma przynajmniej jednego dziadka, który był ortodoksyjnym Żydem. Stąd wielu Żydów mieszkających w Izraelu czy USA nie ma według prawa tego kraju oficjalnego statusu Żyda.
  Równina Szaron (hebr. השרון, HaSharon) – wąska nizina w Izraelu, nad Morzem Śródziemnym. Długość niziny 180 km, szerokość 6-20 km.
  Jemen (arab. اليمن Al-Jaman), Republika Jemeńska (arab. الجمهوريّة اليمنية Al-Dżumhurijja al-Jamanijja) – państwo położone w południowo-zachodniej Azji na Półwyspie Arabskim, oraz na archipelagu Sokotra we wschodniej Afryce. Jemen graniczy od północy z Arabią Saudyjską, a od wschodu z Omanem. Od południa ma dostęp do Morza Arabskiego i Zatoki Adeńskiej, a od zachodu Morza Czerwonego. Stolicą i jednocześnie największym miastem Jemenu jest Sana. Innymi ważniejszymi miastami są: Aden, Ta’izz, Al-Hudajda oraz Al-Mukalla. Jemen należy do Ligi Państw Arabskich.
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Tel Awiw (hebr.: מחוז תל אביב, Mechoz Tel Awiw) – jeden z sześciu administracyjnych dystryktów w Izraelu. Obejmuje on obszar metropolitalny Gusz Dan o powierzchni ziemi 172 km². Zamieszkany przez 1 227 000 mieszkańców (dane z końca 2008)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.