• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kebbi - stan

  Przeczytaj także...
  Zamfara – jeden ze stanów Nigerii. Leży na północnym zachodzie kraju i sąsiaduje ze stanami Niger, Kaduna, Katsina, Sokoto i Kebbi. Jego stolicą jest Gusau. Powstał w 1996 po odłączeniu od stanu Sokoto.Emirat (arab. imarah, l. mnoga imarat) – islamskie państwo lub prowincja, którego panujący władca nosi tytuł emira. Odpowiednik zachodnioeuropejskiego księstwa.
  Niger to jeden ze stanów Nigerii. Leży na zachodzie kraju i sąsiaduje z Federalnym Terytorium Stołecznym - Abudża oraz ze stanami Kwara, Kogi, Kaduna, Zamfara i Kebbi. Jego stolicą jest Minna. Powstał w 1976 po oddzieleniu jego terenów od stanu Sokoto. Nazwa stanu pochodzi od płynącej przezeń rzeki Niger. Na terenie stanu znajdują się dwie największe elektrownie wodne w kraju. Mieści się tu także park narodowy Kainji.

  Kebbistan w północno-zachodniej części Nigerii.

  Kebbi sąsiaduje ze stanami Niger, Zamfara i Sokoto, oraz państwem Benin. Jego stolicą jest Birnin Kebbi. Ma powierzchnię 36 800 km².

  Główne miasta stanu Kebbi to: Birnin Kebbi, Argungu i Yelwa.

  Stan podzielony jest na 21 lokalnych obszarów rządowych, w czterech emiratach (Gwandu, Argungu, Yauri i Zuru):

  Birnin Kebbi – miasto w północno-zachodniej Nigerii, stolica stanu Kebbi. Według danych szacunkowych na rok 2009 liczy 115 755 mieszkańców.Nigeria, Republika Federalna Nigerii (ang. Federal Republic of Nigeria) – państwo w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską, najludniejsze na kontynencie afrykańskim. Nazwa państwa pochodzi od rzeki Niger, a pierwszy raz pojawiła się w artykule gazety The Times z 1897 roku. Sąsiaduje z Beninem, Nigrem, Czadem i Kamerunem.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Warto wiedzieć że... beta

  Argungu - miasto w północno-zachodniej Nigerii, piąte co do wielkości w stanie Kebbi, leży nad rzeką Sokoto. Na rok 2012 liczy ok. 35 tys. mieszkańców. Miasto znane jest z rybactwa.
  Benin (do 1975 pod nazwą Dahomej) – państwo w Afryce nad Zatoką Gwinejską. Graniczy z Burkina Faso, Nigrem, Nigerią i Togo, członek Unii Afrykańskiej.
  Sokoto to jeden ze stanów Nigerii. Leży na północnym zachodzie kraju i sąsiaduje ze stanami Zamfara i Kebbi. Jego stolicą jest Sokoto. Powstał w 1967. Oddzielano od niego kolejno stany Niger (1976), Kebbi (1991) i Zamfara (1996). Sokoto jest zamieszkane głównie przez Hausa.
  Yelwa (lub Yauri) – miasto w północno-zachodniej Nigerii, w stanie Kebbi. Leży na drodze między Kontagora i Birnin Kebbi. Według danych szacunkowych na rok 2009 liczy 36 408 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.669 sek.