• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kdenlive

  Przeczytaj także...
  DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.OpenShot Video Editor – edytor wideo. Projekt ma na celu stworzenie edytora wideo, który jest stabilny, łatwy w obsłudze i wydany na zasadach wolnego oprogramowania, .
  Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.

  Kdenliveedytor wideo dla środowiska KDE. Projekt rozpoczął Jason Wood w roku 2002, i jest teraz utrzymany przez małą ekipę deweloperów.

  Kdenlive obsługuje wszystkie formaty obsługiwane przez FFmpeg (na przykład QuickTime, AVI, WMV, MPEG i Flash Video), i też obsługuje proporcje 4:3 i 16:9 w PAL, NTSC i w różnych standardach HD, łącznie z HDV i AVCHD. Wideo mogą być eksportowane do urządzeń DV, lub zapisywane na DVD.

  NTSC – amerykański system telewizji analogowej. Nazwa pochodzi od pierwszych liter nazwy organu, który zatwierdził system - National Television System Committee (pl. Krajowy Komitet ds. Systemu Telewizyjnego).Advanced Video Codec High Definition - AVCHD − format zapisu sygnału o wysokiej rozdzielczości HDTV zaprojektowany dla kamer cyfrowych i pozwalajacy na zapis informacji na 8cm i 12cm płytach kompaktowych (zarówno w standardzie CD jak i DVD oraz BD), dyskach HDD lub na kartach pamięci, takich jak: Memory Stick oraz SD lub SDHC. Specyfikacja formatu AVCHD została ogłoszona przez firmy Sony i Panasonic.

  Pakiety Kdenlive są swobodnie dostępne dla systemu GNU/Linux, FreeBSD i OS X (beta dla Windows) na warunkach GNU General Public License w wersji 2 lub którejś z późniejszych wersji. Jest programem w pełni spolonizowanym.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • PiTiVi
 • OpenShot Video Editor
 • Edycja nieliniowa
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Strona Kdenlive
  2. KDE Commit-Digest - 12th October 2008, commit-digest.org [dostęp 2017-11-24] (ang.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona domowa projektu (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  PiTiVi zapisywany również Pitivi — dostępny na wolnej licencji LGPL program służący do nieliniowej edycji wideo. Prace nad Pitivi, jako projektem na zakończenie studiów rozpoczął w roku 2004 roku Edward Hervey. Pierwotnie była to aplikacja napisana w języku C, jednak osiemnaście miesięcy później została przepisana na Pythona. Pitivi wykorzystuje multimedialny framework GStreamer oraz bibliotekę GTK+.
  MPEG (ang. Moving Picture Experts Group) - grupa robocza ISO/IEC zajmująca się rozwojem standardów kodowania audio i wideo, a także zatwierdzona przez ISO grupa powszechnie stosowanych formatów zapisu danych zawierających obraz i dźwięk.
  FreeBSD — system operacyjny z rodziny Unix. Do wersji 2.0 wywodził się z systemu 4.3BSD, kolejne wersje wywodziły się z 4.4BSD Lite2; obu stworzonych przez Computer Systems Research Group (CSRG) na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Podobnie jak NetBSD, jest bezpośrednią pochodną 386BSD – systemu będącego pierwszą próbą przeportowania systemu Unix z gałęzi BSD na architekturę IA-32.Początkowo znany pod nazwą Unofficial 386BSD Patchkit.
  macOS (wymowa: mækoʊɛs, dawniej OS X, a także Mac OS X) – rodzina uniksowych systemów operacyjnych produkowanych i rozprowadzanych przez Apple Inc. Dostępny oficjalnie jedynie dla komputerów Macintosh, instalowany fabrycznie w nich od 2002 roku. 13 czerwca 2016 roku na WWDC została ogłoszona zmiana nazwy na macOS w związku z potrzebą unifikacji nazw używanych przez Apple dla swoich systemów operacyjnych (iOS, watchOS, tvOS).
  KDE – środowisko graficzne zrealizowane jako wolne oprogramowanie dla systemów operacyjnych Unix i GNU/Linux. Zawiera bogaty system bibliotek do tworzenia aplikacji w środowisku graficznym. Obok GNOME jest jednym z dwóch najpopularniejszych uniksowych środowisk graficznych. Początkowo projekt nosił nazwę Kool Desktop Environment a skrót rozwijano jako K Desktop Environment.
  GNU General Public License – licencja wolnego i otwartego oprogramowania stworzona w 1989 roku przez Richarda Stallmana i Ebena Moglena na potrzeby Projektu GNU, zatwierdzona przez Open Source Initiative. Pierwowzorem licencji była licencja Emacs General Public License. Wersja druga licencji GNU GPL została wydana w roku 1991, a wersja trzecia – 29 czerwca 2007.
  FFmpeg – wieloplatformowy projekt, którego celem jest dostarczenie kompletnej platformy do nagrywania, konwertowania i przesyłania strumieniowego treści audiowizualnych. Głównym komponentem jest biblioteka libavcodec, która odpowiada za obsługę wielu popularnych kodeków. Projekt stanowi w praktyce podstawę dla odtwarzaczy multimediów w wielu dystrybucjach Linuksa. W zależności od opcji wybranych podczas kompilacji FFmpeg jest udostępniany na licencji LGPL albo GPL.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.