• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kcynia - gmina  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Kcynia (niem. Exin) – miasto w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kcynia. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. bydgoskiego.Gmina Gołańcz – gmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie wągrowieckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie pilskim.

  Kcyniagmina miejsko-wiejska w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim. W latach 1975–1998 gmina administracyjnie należała do województwa bydgoskiego.

  Siedzibą gminy jest Kcynia.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 13 796 osób.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Kcynia ma obszar 297,02 km², w tym:

  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Gmina Nakło nad Notecią – to gmina miejsko-wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.
 • użytki rolne: 71%
 • użytki leśne: 20%
 • Gmina stanowi 26,51% powierzchni powiatu.

  Ochrona przyrody[ | edytuj kod]

  Na terenie gminy znajduje się rezerwat przyrody Grocholin chroniący fragment lasu łęgowego.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Miastowice – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim, w gminie Kcynia. Ludność: 330
  Las łęgowy – zbiorowisko leśne, występujące nad rzekami i potokami, w zasięgu wód powodziowych, które podczas zalewu nanoszą i osadzają żyzny muł. Najbardziej typową glebą dla lasów łęgowych jest holoceńska mada rzeczna. Siedliska niemal wszystkich łęgów związane są z wodami płynącymi. W drzewostanie łęgów występują m.in.: olcha, topola, wierzba, wiąz, jesion, dąb. Gatunkami występującymi we wszystkich zespołach łęgowych są: podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria), kostrzewa olbrzymia (Festuca gigantea), pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica), wiązówka błotna (Filipendula ulmaria) i bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea). Lasy łęgowe zaliczane są do roślinności azonalnej, nie związanej z określoną strefą roślinną (klimatyczną), ale ze specyfiką siedliska. Lasy te narażone są na wyniszczenia spowodowane m.in. pracami związanymi z regulacją koryt rzecznych oraz melioracjami wodnymi.
  Ujazd – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim, w gminie Kcynia. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Tupadły.
  Górki Dąbskie – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim, w gminie Kcynia. Powstały jako dobra rycerskie nadane rodowi Górków (Górkowie} około 1500r. Swoją nazwę wzięły z połączenia rodu Górków z Dąbskimi.
  Józefkowo – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim, w gminie Kcynia. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Paulina.
  Skórzewo – osada leśna w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim, w gminie Kcynia.
  Chwaliszewo – wieś pałucka w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim, w gminie Kcynia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.05 sek.