• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kazimierz Zalewski

  Przeczytaj także...
  Teatr Mały – teatr dramatyczny w Warszawie założony 12 maja 1906. Mieścił się w małej sali w gmachu Filharmonii. Pomyślany jako teatr debiutów młodych aktorów.Płock – miasto na prawach powiatu na Pojezierzu Dobrzyńskim i w Kotlinie Płockiej, nad Wisłą, w województwie mazowieckim, siedziba ziemskiego powiatu płockiego; historyczna stolica Mazowsza oraz stolica Polski w latach 1079-1138; siedziba rzymskokatolickiej kurii diecezji płockiej (1075); siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i mariawickiej diecezji warszawsko-płockiej, port rzeczny, rafineria ropy naftowej (1964), szkoły wyższe, teatry, muzea.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Kazimierz Zalewski (ur. 5 grudnia 1849 w Płocku, zm. 11 stycznia 1919 w Warszawie) – tłumacz, dramatopisarz i publicysta.

  Był synem Stanisława ad­wokata, i Balbiny z Wołowskich. W 1865 rozpoczął studia na wydziale Prawa w Uniwersytecie Warszawskim, które ukończył w 1870. Był jednym z bardziej znanych krytyków teatralnych. Od 1887 ogłaszał recenzje w "Kurierze Po­rannym", od 1889 w "Kurierze Warszawskim", od 1875 był redaktorem i właścicielem dziennika „Wiek”. Od 14 września 1907 do 14 lipca 1908 był dyrektorem artystycznym WTR. Od 3 stycznia 1908 do 1915 prowadził Szkołę Aktorską w Warszawie. Od 15 października 1909 do końca 1918 był dyrektorem Teatru Małego w War­szawie..

  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 7-2-9/10).

  Autor:

 • Bez posagu, 1868;
 • Wycieczka za granicę, 1872;
 • Z postępem, 1873;
 • Przed ślubem, 1876; i inne.
 • Tłumacz:

 • Molier, Szkoła kobiet: komedya w pięciu aktach wierszem, 1875;
 • Molier, Świętoszek= Tartuffe: komedya w pięciu aktach wierszem, 1875;
 • Françoise Joseph Terrasse, Wybór bajek, 1942
 • Ernest Legouve, Bez stanu, 1875:
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Zalewski, Kazimierz (1849-1919). Tł. W: Katalog Biblioteki Narodowej [on-line]. [dostęp 13 czerwca 2009].
  2. "Słownik Biograficzny Teatru Polskiego 1765-1965" wyd. PWN Warszawa 1973
  3. Cmentarz Stare Powązki: Zalewscy, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2020-06-21].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Tłumaczenia Kazimierza Zalewskiego w serwisie Wolne Lektury
 • Utwory Kazimierza Zalewskiego w serwisie Polona.pl
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Wiek - warszawska gazeta polityczna, literacka i społeczna. Wychodziła od 1873 do 1906 roku. Pierwszym redaktorem naczelnym był Fryderyk Henryk Lewestam, od 1875 stanowisko przejął Kazimierz Zalewski. W roku 1901 gazeta zmieniła nazwę na "Wiek ilustrowany polityczny, literacki i społeczny", a od 1905 ukazywała się jako "Kurier Narodowy". W 1906 zaprzestano wydawania czasopisma.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy".
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Warszawskie Teatry Rządowe – naczelna władza teatrów Księstwa Warszawskiego z siedzibą w Warszawie, powołana 14 kwietnia 1810 dekretem Fryderyka Augusta jako Rządowa Dyrekcja Teatru.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.938 sek.