• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kazimierz Tołłoczko

  Przeczytaj także...
  Żoliborz Dziennikarski – osiedle warszawskiej dzielnicy Żoliborz, położone w rejonie ulic Krasińskiego, Sułkowskiego, Karpińskiego i Dziennikarskiej na Dolnym Żoliborzu, obecnie w granicach rejonu Miejskiego Systemu Informacji (MSI) Stary Żoliborz. Domy wzniesiono w latach 1928-1930, zaprojektował je Kazimierz Tołłoczko dla Spółdzielni Mieszkaniowej Warszawskich Dziennikarzy. Na ulicy Promyka, Tucholskiej i Dziennikarskiej zachowały się szeregowe domki z lat 1928-1930, z małymi okienkami od ulicy. Rejon charakteryzuje się małymi, zacisznymi uliczkami pełnymi zieleni.Tadeusz Tołwiński (ur. 18 stycznia 1887 w Odessie, zm. 13 stycznia 1951 w Warszawie) – polski architekt i urbanista, historyk i teoretyk urbanistyki, reprezentant neobaroku i modernizmu, profesor Politechniki Warszawskiej; autor planów regulacyjnych Warszawy (1916), planu odbudowy Kalisza (1916), projektu gmachu Muzeum Narodowego w Warszawie (1924), przewodniczący Wydziału Konserwatorskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości.
  Politechnika Warszawska (PW) – państwowa wyższa uczelnia w Warszawie. Jest jedną z największych i najlepszych wyższych uczelni technicznych w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Politechnika Warszawska zajmuje od lat 1. miejsce w Polsce w "Rankingu Szkół Wyższych" wśród uczeni technicznych publikowanym przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy". Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 2. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a w świecie 374. pośród wszystkich typów uczelni.

  Kazimierz Tołłoczko (ur. 1 kwietnia 1886 roku, zm. 4 czerwca 1960 roku) − polski architekt, wykładowca Politechniki Warszawskiej.

  Wydawnictwo Naukowe PWN SA – wydawnictwo z siedzibą w Warszawie, założone w 1951, w obecnej formie prawnej działające od 1997. Wydawnictwo Naukowe PWN SA stanowi jednostkę dominującą Grupy kapitałowej PWN, w skład której wchodzi kilkanaście przedsiębiorstw, głównie wydawnictw.Plac marsz. Józefa Piłsudskiego − plac znajdujący się się w Śródmieściu Warszawy, pomiędzy Ogrodem Saskim a ulicami Moliera, Królewską i Ossolińskich.

  Życiorys[]

  Absolwent Politechniki Lwowskiej. Do 1930 roku wykładał na Politechnice Warszawskiej.

  Żoliborz Oficerski – osiedle warszawskiej dzielnicy Żoliborz, obecnie w granicach rejonu Miejskiego Systemu Informacji (MSI) Stary Żoliborz, tereny wojskowej spółdzielni mieszkaniowej. Budynki wznoszono od 1922 r. Projektowali je m.in. Kazimierz Tołłoczko, Tadeusz Tołwiński, Romuald Gutt i Rudolf Świerczyński. Domki nawiązują swym kształtem do XVIII wiecznych dworków szlacheckich, posiadają spadziste dachy pokryte dachówką, barokowe attyki oraz ganki z kolumienkami.Politechnika Lwowska – lwowska państwowa szkoła wyższa założona w 1843, a otwarta w 1844. Najstarsza po Szkole Akademiczno-Górniczej w Kielcach polska uczelnia techniczna w okresie przynależności miasta do Polski.

  Ważniejsze prace[]

 • domy profesorskie przy ul. Brzozowej w Warszawie (1920)
 • projekt zagospodarowania kolonii oraz poszczególne domy na Żoliborzu Oficerskim (1922 - 1927)
 • osiedle Dziennikarskie na Żoliborzu (1927 - 1929)
 • Kolonia Akademicka przy Placu Narutowicza w Warszawie (1925 - 1930)
 • tzw. Hotel Oficerski przy Placu Inwalidów w Warszawie, wraz z Tadeuszem Tołwińskim
 • I nagroda w konkursie na architektoniczne rozwiązanie Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w 1934 roku (z Janem Kukulskim, projekt niezrealizowany)
 • Bibliografia[]

 • Jerzy Minorski: Polska nowatorska myśl architektoniczna w latach 1918 – 1939. Warszawa: 1970.
 • Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994.
 • Jan Kukulski (ur. 22 grudnia 1896 w Brzyściu, zm. 1940 w Twerze) – starszy posterunkowy polskiej Policji Państwowej, kawaler Orderu Virtuti Militari, jedna z ofiar zbrodni katyńskiej.Ulica Brzozowa w Warszawie – ulica znajdująca się na Starym Mieście, zaczyna się ulicą Celną, dochodzi do ulicy Mostowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.