• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kazimierz Pułaski  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu – wyższa szkoła akademicka o profilu techniczno-humanistycznym w Radomiu.Senat Rzeczypospolitej Polskiej – organ władzy ustawodawczej, druga izba (tradycyjnie określana jako izba wyższa) polskiego parlamentu. Składa się ze 100 senatorów wybieranych w wyborach powszechnych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym, w jednomandatowych okręgach wyborczych na czteroletnią kadencję, rozpoczynającą się i kończącą wraz z kadencją Sejmu (jeśli kadencja Sejmu zostanie skrócona, skróceniu ulega także kadencja Senatu). W przypadku wygaśnięcia mandatu Prezydent RP zarządza wybory uzupełniające.
  Pułaski w Barze, obraz pędzla Kornelego Szlegla
  Gen. Kazimierz Pułaski
  Kazimierz Pułaski pod Częstochową – obraz Józefa Chełmońskiego z 1875 roku
  Pomnik Kazimierza Pułaskiego w parku przy muzeum Jego imienia w Warce – Winiarach proj. Kazimierz Danilewicz
  Popiersie Kazimierza Pułaskiego w parku w Częstochowie
  Pomnik poświęcony generałowi postawiony przez Bałtyckie Towarzystwo Polska-Stany Zjednoczone w Koszalinie

  Kazimierz Michał Władysław Wiktor Pułaski herbu Ślepowron (ur. 6 marca 1745 w Warszawie, zm. 11 października 1779 pod Savannah) – bohater walk o wolność dwóch narodów, polskiego i amerykańskiego, jeden z dowódców i marszałek konfederacji barskiej, generał i bohater wojny o niepodległość USA, wolnomularz. Nazywany „ojcem amerykańskiej kawalerii”. W 2009 roku amerykański kongres przyznał mu honorowe obywatelstwo USA.

  Krosno (niem. Krossen) – miasto na prawach powiatu w województwie podkarpackim, siedziba władz powiatu krośnieńskiego.USS Casimir Pulaski (SSBN-633) amerykański strategiczny okręt podwodny o napędzie atomowym typu "Lafayette", a dokładniej do podtypu "James Madison", nosiciel strategicznych pocisków balistycznych SLBM typu Polaris i Posejdon. Okręt nazwano imieniem bohatera wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych generała Kazimierza Pułaskiego.

  Spis treści

 • 1 Życiorys
 • 1.1 Młodość
 • 1.2 Data i miejsce urodzenia
 • 1.3 Konfederacja barska
 • 1.4 Na emigracji
 • 2 Upamiętnienia
 • 2.1 Pamięć o Pułaskim w Polsce
 • 2.2 Pamięć o Pułaskim w USA
 • 2.3 Upamiętnienia imieniem w USA
 • 2.4 Filmy o Generale
 • 3 Zobacz też
 • 4 Przypisy
 • 5 Bibliografia
 • 6 Linki zewnętrzne
 • Pulaski Bridge – most zwodzony nad Newtown Creek w Nowym Jorku łączący 11th Street w Long Island City (Queens) z McGuinness Boulevard na Greenpoincie (Brooklyn). Nazwany na cześć polskiego generała Kazimierza Pułaskiego ze względu na dużą liczbę osób polskiego pochodzenia zamieszkujących Greenpoint. Most liczy 860 m długości. Posiada dwie jezdnie z sześcioma pasami ruchu (po trzy pasy w każdą stronę) oraz chodnik po zachodniej stronie.Wołyń (ukr. Волинь) – kraina historyczna w dorzeczu górnego Bugu oraz dopływów Dniepru: Prypeci, Styru, Horynia i Słuczy, obecnie część Ukrainy – obwody wołyński i rówieński, zachodnia część żytomierskiego oraz północne części tarnopolskiego i chmielnickiego.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Konwikt Teatynów w Warszawie – konwikt księży Teatynów, który istniał w Warszawie przy ul. Długiej do 1939 roku.
  Włodawa – miasto i gmina w północno-wschodniej części województwa lubelskiego, we wschodniej Polsce, w powiecie włodawskim; położone na obszarze Garbu Włodawskiego, nad Włodawką i Bugiem przy granicy z Białorusią. Włodawa leży na Południowym Podlasiu, Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim i Polesiu. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa chełmskiego. Według danych z 1 stycznia 2013 miasto miało 13 719 mieszkańców.
  Pulaski to miejscowość na pograniczu hrabstw Brown, Oconto i Shawano w stanie Wisconsin. W roku 2000 zamieszkiwało ją 3060 osób.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  George Washington, pol. Jerzy Waszyngton (ur. 11 lutego 1731/22 lutego 1732, zm. 14 grudnia 1799) – amerykański generał i polityk, wódz naczelny Armii Kontynentalnej (1775-1784), deputowany do Kongresu Kontynentalnego, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych (1789-1797), mason. Uważany za ojca narodu amerykańskiego.
  II Rzeczpospolita (II RP) – Rzeczpospolita Polska w latach 1918–1945, od odzyskania suwerenności państwowej w 1918 do wycofania uznania międzynarodowego dla Rządu RP na uchodźstwie w konsekwencji wykonania porozumień między mocarstwami wielkiej trójki na konferencji jałtańskiej w 1945.
  Rosjanie (ros. русские / russkije) – naród wschodniosłowiański, zamieszkujący głównie Rosję oraz inne kraje byłego Związku Radzieckiego, przede wszystkim: Ukrainę, Białoruś, Kazachstan, Uzbekistan, Łotwę, Kirgistan, Estonię, Litwę, Mołdawię i Naddniestrze oraz Turkmenistan. Znaczące diaspory znajdują się w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Niemczech.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.08 sek.