• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kazimierz Nitsch

  Przeczytaj także...
  Aniela Gruszecka (zamężna Nitschowa, pseudonim Jan Powalski; (ur. 18 maja 1884 w Warszawie, zm. 18 kwietnia 1976 w Krakowie) - pisarka i krytyk literacki.Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Kazimierz Nitsch słucha krawca Ludwika Sikory i zapisuje formy dialektu jabłonkowskiego

  Kazimierz Ignacy Nitsch (ur. 1 lutego 1874 w Krakowie, zm. 26 września 1958 tamże) – polski językoznawca slawista, historyk języka polskiego, dialektolog. Był jednym z współzałożycieli Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego i w latach 1919-1958 redagował organ towarzystwa „Język Polski”. W 1901 rozpoczął badania dialektologiczne na Kaszubach. Prezes Polskiej Akademii Umiejętności.

  Maksymilian Nitsch (ur. 22 września 1843 w Krakowie, zm. 14 października 1890 w Krakowie) – polski architekt, przedstawiciel historyzmu i eklektyzmu, przedsiębiorca budowlany. Studiował w Berlinie. Ojciec Kazimierza. W latach 1885-1887 pracował na zlecenie Hieronima Lubomirskiego budując pałac w BakończycachKomisja Ustalania Nazw Miejscowości przy Ministerstwie Administracji Publicznej (KUNM) – państwowy organ administracyjny powstały 1934 roku, a po wojnie reaktywowany w 1945, działający głównie na terenach tzw. Ziem Odzyskanych.

  Biografia[]

  Urodził się w 1874 w Krakowie jako syn Maksymiliana. Kształcił się w Gimnazjum św. Anny.

  Był profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w latach 1917-1920 Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Należał do czołowych polskich akademii naukowych – Polskiej Akademii Umiejętności (1911 członek-korespondent, 1924 członek czynny), Polskiej Akademii Nauk (1952 członek rzeczywisty), Towarzystwa Naukowego Warszawskiego (1932 członek zwyczajny). Był ekspertem delegacji polskiej na konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 roku zajmującym się zagadnieniami geograficznymi i etnograficznymi. W 1936 został odznaczony Złotym Wawrzynem Akademickim Polskiej Akademii Literatury.

  Mieczysław Małecki (ur. 14 lipca 1903 w Mielcu, zm. 3 września 1946 w Kłodzku) – polski językoznawca, slawista, profesor UJ.I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie (znane również jako Kolegium Nowodworskie, Nowodworek), dawne Gimnazjum św. Anny – jedna z najstarszych istniejących i nieprzerwanie działających w Polsce szkół średnich o charakterze świeckim.

  W latach 1946-1952 pełnił funkcję prezesa PAU, 1952-1957 był wiceprezesem PAN. Po wojnie członek Komisji Ustalania Nazw Miejscowości.

  Był żonaty z Anielą z Gruszeckich, pisarką, córką Artura Gruszeckiego, pisarza i publicysty. Stryjecznym bratem Kazimierza był Roman Nitsch, mikrobiolog, członek Polskiej Akademii Umiejętności (PAU).

  Niektóre dzieła Nitscha[]

 • Mowa ludu polskiego (1911)
 • Dialekty języka polskiego (1915, wyd. zmienione w 1923 i 1958)
 • Atlas językowy polskiego Podkarpacia (1934, wraz z Mieczysławem Małeckim)
 • Literatura biograficzna[]

 • Gruszecka-Nitschowa, A.: Całe życie nad przyrodą mowy polskiej. Kazimierz Nitsch i jego prace, Kraków 1977.
 • Nitsch, K.: Ze wspomnień językoznawcy, Kraków 1960.
 • Kazimierz Nitsch – uczony i badacz w rozwoju polskiego językoznawstwa.- Warszawa 1954.
 • W 1953 otrzymał nagrodę państwową I stopnia.

  Towarzystwo Naukowe Warszawskie (TNW) – polskie towarzystwo naukowe z siedzibą w Warszawie, o strukturze akademickiej z dwustopniowym członkostwem na podstawie wyboru.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Przypisy

  1. Historia czasopisma. jezyk-polski.pl. [dostęp 16 maja 2014].
  2. Historia szkoły. nowodworek.krakow.pl. [dostęp 2015-11-26].
  3. Eugeniusz Romer, Pamiętnik Paryski 1918-1919. przypisy Andrzej Garlicki, Ryszard Świętek, t. I Wrocław 2010, s. 25.
  4. Rocznik Polskiej Akademii Literatury, Warszawa 1937, s. 263.
  5. Dziennik Polski, rok IX, nr 173 (2948), s. 7.
  Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego - organizacja zrzeszająca osoby zainteresowane krzewieniem języka polskiego, badaniem zjawisk w polszczyźnie oraz pracami naukoweymi nad językiem. Powstało w r. 1920 w Krakowie. Tam też mieści się jego siedziba. Posiada swoje oddziały w miastach wojewódzkich. Wydaje powstałe w r. 1913 czasopismo Język polski.Wawrzyn Akademicki – polskie odznaczenie ustanowione w 1934 r., przyznawane corocznie osobom zasłużonym dla literatury na wniosek Polskiej Akademii Literatury w okresie II Rzeczypospolitej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Konferencja pokojowa w Paryżu – konferencja pokojowa, zorganizowana w Paryżu po zakończeniu I wojny światowej, trwająca od 18 stycznia 1919 roku do 21 stycznia 1920 roku. Brało w niej udział 27 zwycięskich państw.
  Polska Akademia Literatury – istniejąca w latach 1933-1939 jedna z najważniejszych instytucji życia literackiego II Rzeczypospolitej.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Kaszuby (kasz. Kaszëbë lub Kaszëbskô) – region kulturowy w północnej Polsce, będący częścią Pomorza, w którym zamieszkują Kaszubi (autochtoniczni Pomorzanie) posługujący się językiem regionalnym – etnolektem, określanym jako język kaszubski.
  Polska Akademia Umiejętności (w skrócie PAU, do 1919 pod nazwą Akademia Umiejętności, w skrócie AU) – instytucja naukowa mająca status stowarzyszenia, korporacja uczonych skupiająca elitę kadry naukowej.
  Jabłonków (cz. Jablunkov, niem. Jablunkau) – miasto w Czechach w kraju morawsko-śląskim. Leży w regionie Śląska Cieszyńskiego, na tzw. Zaolziu, kilka kilometrów od granicy z Polską i jest najbardziej wysuniętym na wschód miastem w Czechach.
  Artur Gruszecki syn Benedykta (ur. 24 sierpnia 1852 w Samborze, zm. 16 kwietnia 1929 w Warszawie) – polski dziennikarz, powieściopisarz, krytyk literacki, ziemianin.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.