• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kazimierz Górski  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Montreal (fr. Montréal) – miasto w Kanadzie, nad Rzeką Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec. W latach 1844-1849 Montreal był stolicą Prowincji Kanady.Piłka do gry w piłkę nożną – (jak w większości innych piłek) jest kulistym przedmiotem, używanym do gry w piłkę nożną. Zgodnie z wymogami piłka musi być kulista, sporządzona ze skóry lub innego dozwolonego materiału o obwodzie nie większym niż 70 cm, i nie mniejszym niż 68 cm. Może ważyć 396–453 g. Przy rozpoczęciu zawodów piłka musi być napompowana tak, że w jej wnętrzu panuje nadciśnienie od 0,6 do 1,1 atm (0,6–1,1 kG/cm²).
  Nagrody, odznaczenia, wyróżnienia[]
  Pomnik Kazimierza Górskiego pod Stadionem Narodowym.

  Odznaczenia państwowe[]

  Postanowieniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 2 marca 2006 został uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a 16 lutego 1996 Krzyżem Komandorskim tegoż Orderu przez Aleksandra Kwaśniewskiego. Pośmiertnie 24 maja 2006 został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiego sportu.

  RKS Marymont Warszawa – jeden z najstarszych klubów sportowych działających na terenie dzisiejszej Warszawy. Powstały w ówcześnie podwarszawskiej miejscowości Marymont (dziś część dzielnicy Żoliborz w Warszawie), jego historia sięga wstecz do 1911 roku. Obecnie mieści się przy ul. Potockiej 1.Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej – partia polityczna, odwołująca się w różnych okresach swojej działalności głównie do idei narodowo-lewicowych, chrześcijańsko-lewicowych, socjaldemokratycznych, chrześcijańsko-demokratycznych, nacjonalistycznych, narodowo-katolickich i agrarnych, najczęściej łącząca poszczególne elementy tych nurtów, założona 10 stycznia 1992 (zarejestrowana sądownie 12 czerwca 1992) z inicjatywy działaczy ZZR "Samoobrona" Andrzeja Leppera, do 17 stycznia 2000 pod nazwą Przymierze Samoobrona. W latach 2006–2007 współtworzyła koalicyjny rząd wraz z Prawem i Sprawiedliwością i Ligą Polskich Rodzin. 4 marca 2012 weszła w skład partii Samoobrona, powołanej w styczniu 2010 przez część działaczy Samoobrony RP.

  Wyróżnienia[]

 • 2001 Złoty Medal Zasługi dla FIFA
 • Medal im. dr Henryka Jordana Medal im. dr. Henryka Jordana
 • 2003 Doctor honoris causa AWFiS w Gdańsku (pierwszy honorowy doktorat dla przedstawiciela polskiej piłki nożnej)
 • 2006 Super Wiktor
 • 2006 UEFA Order of Merit in Ruby (nadany pośmiertnie). Polski trener wszech czasów, pośmiertnie odznaczony przez UEFA Rubinowym Orderem Zasługi (Order of Merit in Ruby), będącym najwyższym z możliwych odznaczeń przyznawanych przez UEFA.
 • Honorowy obywatel: Lwowa, Płocka, Lubaczowa i Reszla
 • Upamiętnienie[]

  Imię Kazimierza Górskiego przyjęto jako patronat dla następujących obiektów:

  Gdynia Arena – obiekt znajdujący się w gdyńskiej dzielnicy Działki Leśne przy ul. Kazimierza Górskiego 8, w sąsiedztwie obiektów sportowych Gdyńskiego Centrum Sportu (m.in. Narodowego Stadionu Rugby i Stadionu Miejskiego). Hala została otwarta 22 grudnia 2008 roku. Do 1 października 2013 roku obiekt nosił nazwę "Hala Sportowo-Widowiskowa Gdynia".Płock – miasto na prawach powiatu na Pojezierzu Dobrzyńskim i w Kotlinie Płockiej, nad Wisłą, w województwie mazowieckim, siedziba ziemskiego powiatu płockiego; historyczna stolica Mazowsza oraz stolica Polski w latach 1079-1138; siedziba rzymskokatolickiej kurii diecezji płockiej (1075); siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i mariawickiej diecezji warszawsko-płockiej, port rzeczny, rafineria ropy naftowej (1964), szkoły wyższe, teatry, muzea.
  Zespół Szkół w Wierzbicy Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Łodzi Ośrodek Przygotowań Piłkarskich w Straszęcinie Zespół Szkół Mechanicznych nr 2 w Krakowie Stadion Wisły Płock Ulica przy AWFiS w Gdańsku Ulica przy Hali Mistrzów we Włocławku Ulica przy hali sportowej w Gdyni Zespół Szkół w Dobrczu Gimnazjum w Resku Gimnazjum w Bolechowie Gimnazjum w Poraju Gimnazjum w Burkacie Gimnazjum nr 5 w ZS nr 4 w Tychach Gimnazjum w Rojewie Szkoła Podstawowa w Lejkowie Rondo w Gniewinie Hala sportowa w Reszlu Hala sportowa w Drzemlikowicach Szkoła Podstawową nr 37 w Białymstoku Publiczne Gimnazjum w Widuchowej
 • W styczniu 2008 ustanowiono pomnik upamiętniający Kazimierza Górskiego wykonany w formie piłki wraz z inskrypcjami, stanowiącymi cytaty legendarnego trenera: „Piłka jest okrągła, a bramki są dwie. Albo my wygramy, albo oni”.
 • 28 czerwca 2012 roku Sejm przez aklamację przyjął uchwałę wzywającą do nadania Stadionowi Narodowemu w Warszawie imienia Kazimierza Górskiego:
 • 29 czerwca 2012 roku przy ulicy Madalińskiego w Warszawie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Kazimierzowi Górskiemu.
 • 26 marca 2015 roku odsłonięto pomnik z brązu pod Stadionem Narodowym w Warszawie.
 • Zobacz też[]

 • Mecze reprezentacji Polski w piłce nożnej mężczyzn prowadzonej przez Kazimierza Górskiego
 • Wisła Płock w ekstraklasie występowała od 2002 do 2007 roku. Wcześniej grała w pierwszej lidze w rozgrywkach 1994-95 i 1996-97. Zdobywca Pucharu Polski i Superpucharu Polski w sezonie 2005/2006. Trzykrotny uczestnik Pucharu UEFA. Za każdym razem kończył udział na II rundzie eliminacyjnej.Wiktory są nagrodami Akademii Telewizyjnej przyznawanymi od 1985 roku. Pomysłodawcą tej nagrody jest dziennikarz telewizyjny Józef Węgrzyn. Przyznaniem tej nagrody honoruje się wybitne osobowości małego ekranu, ludzi, którzy dzięki swej osobowości, wiedzy czy umiejętnościom zapisali się w pamięci telewidzów.


  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  RKS Lwów (oficjalna nazwa: Robotniczy Klub Sportowy Lwów) – nieistniejący już obecnie polski klub piłkarski z siedzibą we Lwowie.
  Cmentarz Wojskowy w Warszawie (określany też potocznie jako "Powązki Wojskowe") – warszawski cmentarz komunalny przy ul. Powązkowskiej 43/45.
  Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (AWF we Wrocławiu) – państwowa szkoła wyższa powstała w 1946 roku jako Studium Wychowania Fizycznego Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu.
  Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Reszel (niem. Rößel) – miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Reszel. Położone jest na Pojezierzu Mrągowskim, nad rzeką Sajną, dopływem Gubra wpadającym do Łyny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.