• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kazimierz Dolny - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina Puławy – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie puławskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie lubelskim.Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.
  Krowia Wyspa – rezerwat przyrody znajdujący się na terenie gmin Wilków oraz Kazimierz Dolny w województwie lubelskim.

  Kazimierz Dolnygmina miejsko-wiejska w województwie lubelskim, w powiecie puławskim. Część trójkąta turystycznego: Puławy - Kazimierz Dolny - Nałęczów. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie lubelskim.

  Siedziba władz gminy to miasto Kazimierz Dolny.

  Zbędowice – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie puławskim, w gminie Kazimierz Dolny. Wieś znajduje się w granicach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.Parchatka – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie puławskim, w gminie Kazimierz Dolny. Leży przy drodze nr 824, obok wsi znajduje się najdalej na wschód wysunięte zakole Wisły.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 7060 osób.

  Ochrona przyrody[]

  Na obszarze gminy częściowo znajduje się rezerwat przyrody Krowia Wyspa chroniący stanowiska lęgowe wielu gatunków ptaków.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Kazimierz Dolny ma obszar 72,49 km², w tym:

  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
 • użytki rolne: 62%
 • użytki leśne: 27%
 • Gmina stanowi 7,77% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Kazimierz Dolny w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Kazimierz Dolny.png

  Struktura gminy[]

  Gmina obejmuje miasto Kazimierz Dolny (z 6 sołectwami na obszarze miejskim : Cholewianka, Doły-Wylągi, Dąbrówka , Góry, Jeziorszczyzna i Mięćmierz-Okale) oraz 8 sołectw na obszarze wiejskim gminy : Bochotnica, Parchatka, Rzeczyca, Rzeczyca-Kolonia, Skowieszynek, Wierzchoniów, Witoszyn, Zbędowice.

  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.Kazimierz Dolny (jid. קוזמיר Kuzmir, Kazimierz nad Wisłą) – miasto w województwie lubelskim, w powiecie puławskim, nad Wisłą, w Małopolskim Przełomie Wisły, w zachodniej części Płaskowyżu Nałęczowskiego. Historycznie położony jest w Małopolsce (początkowo w ziemi sandomierskiej, a następnie w ziemi lubelskiej). Jest siedzibą władz miejsko-wiejskiej gminy Kazimierz Dolny. Część trójkąta turystycznego: Puławy – Kazimierz Dolny – Nałęczów. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do starego woj. lubelskiego. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.

  Sąsiednie gminy[]

  Karczmiska, Końskowola, Janowiec, Puławy, Wąwolnica, Wilków

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Kazimierski portal internetowy
 • Kazimierskie aktualności internetowe
 • Serwis internetowy Kazimierza Dolnego
 • Portal Kazimierza Dolnego
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Gmina Wąwolnica (do 1929 gmina Drzewce) – gmina wiejska w powiecie puławskim (województwo lubelskie) na Płaskowyżu Nałęczowskim. Siedzibą gminy jest Wąwolnica.Rzeczyca-Kolonia – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie puławskim, w gminie Kazimierz Dolny.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Województwo lubelskie – jednostka samorządu terytorialnego i podziału administracyjnego Polski o powierzchni 25 122,49 km². Obejmuje obszar Niziny Południowopodlaskiej, Polesia Wołyńskiego, Wyżyny Lubelskiej, Wyżyny Wołyńskiej i Kotliny Sandomierskiej. Zamieszkuje je 2,15 mln osób. Siedzibą władz wojewódzkich jest Lublin.
  Nałęczów (dawniej Nałęczów-Zdrój) – miasto w woj. lubelskim, w powiecie puławskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nałęczów, w granicach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego – część trójkąta turystycznego: Puławy – Kazimierz Dolny - Nałęczów. Historycznie położony jest w Małopolsce (początkowo w ziemi sandomierskiej, a następnie w ziemi lubelskiej).
  Gmina Karczmiska – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie opolskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie lubelskim.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Gmina Końskowola znajduje się województwie lubelskim, powiecie puławskim. Jest gminą wiejską. Siedzibą gminy jest Końskowola.
  Gmina Janowiec (do 1954 gmina Oblasy) – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie puławskim, z siedzibą w Janowcu. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie lubelskim.
  Bochotnica – wieś sołecka w Polsce położona w zachodniej części województwa lubelskiego, nad Wisłą, w gminie Kazimierz Dolny, w powiecie puławskim. Jest jednym z najstarszych ośrodków osadniczych w Małopolsce zamieszkałym już w okresie pomiędzy VI a X wiekiem. W obrębie wsi archeolodzy odkryli pozostałości siedmiu osad, znajdujących się na wykorzystywanym od wczesnego średniowiecza szlaku handlowym, biegnącym z Rusi przez Lublin, Wąwolnicę i Kazimierz Dolny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.069 sek.