• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kazimierz Bohdanowicz

  Przeczytaj także...
  Jan Bogdanowicz (ur. 10 marca 1827roku – zm. 11 lutego 1891 roku) ziemianin, uczestnik Wiosny Ludów na Węgrzech, zastępca członka Komitetu Centralnego Narodowego.Zezulin Pierwszy – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie łęczyńskim, w gminie Ludwin. Leży przy drodze nr 813.
  Rudka - wieś w gminie Ruda-Huta, powiat chełmski, województwo lubelskie, nad rzeką Uherką, przy drodze wojewódzkiej nr 816 Dorohusk-Włodawa. W l. 1867-1954 miejscowość należała do gminy Świerże. Miejscowość dzieli się na Rudkę i Rudkę Kolonię. Inne części wsi to Pole i Sosnowiec. Miejscowość atrakcyjna turystycznie.

  Kazimierz Józef Bogdanowicz albo Bohdanowicz (ur. w 1837, rozstrzelany 9 marca 1863 w Lublinie) – polski szlachcic, dowódca oddziału wojsk polskich w czasie powstania styczniowego.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Był synem Grzegorza i Marianny z Piramowiczów, wychował się w rodzinnym majątku w Nadrybiu. Kształcił się w Gimnazjum Gubernialnym w Lublinie. Wkrótce odziedziczył majątek, ponadto dzierżawił pobliską wieś Łowcza.

  Chełm (biał., ukr., ros. Холм [Chołm]) – miasto na prawach powiatu we wschodniej Polsce. Znajduje się w odległości 50 km od granicy z Białorusią i 25 km od granicy z Ukrainą w pobliżu przejścia granicznego w Dorohusku. Leży nad rzeką Uherką, lewym dopływem Bugu. Chełm jest po Lublinie drugim co do liczby ludności miastem w województwie lubelskim.Stefan Kieniewicz (ur. 20 września 1907 w Dereszewiczach na Białorusi, zm. 2 maja 1992 w Konstancinie) – polski historyk i archiwista, badacz historii Polski XIX wieku. Profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Akademii Nauk. Żołnierz Armii Krajowej i uczestnik powstania warszawskiego.

  Przed powstaniem był związany ze stronnictwem białych, szybko zmienił ugrupowanie dołączając do czerwonych popierających ideę powstania zbrojnego. W chwili wybuchu powstania styczniowego został wojennym naczelnikiem Nadrybia. Wystawił swój własny oddział liczący 400 piechurów i 60 jeźdźców. W nocy 22 stycznia 1863 roku nie chciał przeprowadzić ataku na garnizon rosyjski w Chełmie. Został jednak zaskoczony przez wojska carskie, które w Bukowej Małej rozbiły jego oddział. Bogdanowicz dostał się do niewoli. Wkrótce został odbity przez powstańców. Wrócił do oddziału, któremu 17 lutego dowodził w bitwie pod Rudką. „(...) po połączeniu się z oddziałem Radziejowskiego pod Uchaniem, gdy wracał z okolic Krasnego Stawu na czele 1000 ludzi, spotkany przez majora Rakuczego z Wołogodzkiego pułku piechoty w 550 piechoty i 50 kozaków pod Rudką w Lubelskim, odparł moskali ubiwszy im 40 a straciwszy swoich w zabitych 9, w rannych 13, poczem nieprzyjaciel się cofnął”. W kolejnej bitwie, 24 lutego poniósł klęskę, po której przegrupował oddział i ukrywał się niedaleko domu, w lasach w okolicy Zezulina. 26 lutego (albo 28 lutego) został schwytany, skazany na karę śmierci i rozstrzelany 9 marca w miejscu egzekucji za koszarami świętokrzyskimi w Lublinie. W 1917 roku prochy jego i innych powstańców ekshumowano i przeniesiono na cmentarz przy ul. Lipowej w Lublinie, gdzie spoczął w zbiorowej mogile powstańców. Wraz z nim spoczywają:

  Na mapach: 51°14′35″N 22°32′55″E/51,243056 22,548611 Cmentarze przy ul. Lipowej – znajdujący się przy ul. Lipowej w Lublinie najstarszy i najbardziej znany zespół cmentarzy we wschodniej Polsce, w skład którego wchodzą:Powstanie styczniowe – polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogłoszone manifestem 22 stycznia 1863 wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy, spowodowane narastającym rosyjskim terrorem wobec polskiego biernego oporu. Wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie, trwało do jesieni 1864. Zasięgiem objęło tylko ziemie zaboru rosyjskiego: Królestwo Polskie oraz ziemie zabrane.
 • Józefat Barszczewski
 • Tadeusz Błoński
 • Leon Frankowski
 • Jan Kochański
 • Józef Meskuł
 • oraz ponad 20 niezidentyfikowanych powstańców.

  Upamiętnienie[ | edytuj kod]

 • Ulice w Lublinie i Łęcznej noszą imię Kazimierza Bogdanowicza.
 • Kazimierz i Jan Bogdanowicz są patronami szkoły podstawowej w Nadrybiu.
 • Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Polski Słownik Biograficzny oraz Stefan Kieniewicz w „Powstaniu styczniowym” podają nazwisko Bohdanowicz.
  2. Dokładna data egzekucji nie jest znana. Niektóre źródła podają 5 lub 6 marca, np. Polski Słownik Biograficzny podaje datę 5 marca.
  3. Niektóre źródła mówią o oddziale liczącym 200 osób.
  4. Stefan Kieniewicz podaje datę 26 lutego.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Justyn Sokulski: Bohdanowicz Kazimierz. W: Polski Słownik Biograficzny. T. 2: Beyzym Jan – Brownsword Marja. Kraków: Polska Akademia Umiejętności, 1936, s. 222.
  2. (mazow): Kazimierz Bogdanowicz (pol.). W: Serwis UM Łęczna on-line (źródła: Merkuriusz Łęczyński 11/98,1/85; Powiat Łęczyński, Monografia Krajoznawcza; Z dziejów miejscowości w Gminie Puchaczów – Grzegorz Jacek Pelica) [on-line]. www.leczna.pl, 2006-10-23. [dostęp 2013-01-08].
  3. Gzella, Alojzy Leszek: Pamiętajmy o bohaterach powstania styczniowego. Lublin: 2003. ISBN 83-918039-0-2.
  4. Powstanie styczniowe – lista uczestników, powstańców, zesłańców, weteranów, osób wspierających powstanie. Materiały do historii rodów polskich. [dostęp 2013-01-12].
  5. Stefan Kieniewicz: Powstanie styczniowe. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1983, s. 413. ISBN 83-01-03652-4.
  6. Tekst o patronie szkoły w Nadrybiu. [dostęp 2013-01-11].
  Józefat Barszczewski (ur. 22 listopada 1836 w Lublinie, zm. 3 lutego 1863) – dowódca oddziału w powstaniu styczniowym.Leon Frankowski (ur. 25 marca 1843 na Podlasiu w Liwkach Szlacheckich, zm. 16 kwietnia 1863 w Lublinie), dowódca oddziału w powstaniu styczniowym.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biali – obóz polityczny liberalnego ziemiaństwa, burżuazji i inteligencji w Królestwie Polskim. Powstał w 1858 kiedy cesarz Rosji Aleksander II zezwolił na utworzenie Towarzystwa Rolniczego w Warszawie, które pod przewodnictwem Andrzeja Zamoyskiego dążyło do powszechnego zniesienia pańszczyzny, zamiany jej na czynsz lub uwłaszczenie chłopów. Wokół towarzystwa skupili się ziemianie i przemysłowcy, którzy domagali się od cara przywrócenia Królestwu Polskiemu autonomii politycznej, własnej administracji i wojska polskiego oraz przyłączenia ziem zabranych do Królestwa – chcieli to uzyskać bez podejmowania w niedalekiej przyszłości zbrojnego powstania. Biali nie chcieli walczyć z powodu przewidywanych represji na Polakach. Walkę o niepodległość wiązali z interwencją dyplomatyczną mocarstw europejskich.
  Polski Słownik Biograficzny (PSB) – wielotomowa publikacja mająca na celu gromadzenie biografii zasłużonych, nieżyjących już osób związanych z Polską (również z Wielkim Księstwem Litewskim, z Rzecząpospolitą Obojga Narodów i ich lennami), mieszkających czy działających w kraju i za granicą – od czasów legendarnego Popiela począwszy, aż do roku 2000.
  Wydawnictwo Naukowe PWN SA – wydawnictwo z siedzibą w Warszawie, założone w 1951, w obecnej formie prawnej działające od 1997. Wydawnictwo Naukowe PWN SA stanowi jednostkę dominującą Grupy kapitałowej PWN, w skład której wchodzi kilkanaście przedsiębiorstw, głównie wydawnictw.
  Czerwoni to radykalni działacze demokratyczni w okresie powstania styczniowego (1863). Ich poglądy polityczne były przeciwstawne Białym. Wywodzili się z organizatorów manifestacji patriotycznych z 1861 roku.
  Łęczna – miasto w południowo-wschodniej Polsce, w centrum województwa lubelskiego, w powiecie łęczyńskim, siedziba powiatu łęczyńskiego i gminy miejsko-wiejskiej Łęczna. Położone na Wyżynie Lubelskiej w widłach dwóch rzek: Wieprza, która wyznacza jego zachodnią granicę i Świnki, będącą północną granicą miasta.
  Lublin (łac. Lublinum, jid. לובלין, lit. Liublinas, ros. Люблин) – miasto na prawach powiatu, stolica województwa lubelskiego. Położona na Wyżynie Lubelskiej nad rzeką Bystrzycą, historycznie w Małopolsce.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.722 sek.