• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kazimierz Aleksander Gzowski

  Przeczytaj także...
  15 Pułk Ułanów Poznańskich (15 p.uł.) – oddział kawalerii Armii Wielkopolskiej, Wojska Polskiego II RP i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.Kazimierz Szosland (ur. 21 lutego 1891 w Grzymaczewiu, zm. 20 kwietnia 1944) – major kawalerii Wojska Polskiego, srebrny medalista olimpijski w jeździectwie w konkurencji drużynowych skoków przez przeszkody.
  Odznaczenie – honorowe wyróżnienie o określonym znaku nadawane za szczególne zasługi lub wybitne osiągnięcia w różnych dziedzinach pracy zawodowej lub społecznej, za akty odwagi i poświęcenia, w celu upamiętnienia wydarzeń, udziału w wojnie, itp.

  Kazimierz Aleksander Gzowski (ur. 8 października 1901 w Summach (gubernia charkowska), zm. 25 czerwca 1986 w Londynie) – rotmistrz Wojska Polskiego, medalista olimpijski w jeździectwie.

  W czasie I wojny światowej walczył w armii rosyjskiej, od 1919 w Wojsku Polskim. Po ukończeniu Szkoły Podchorążych i Centrum Wyszkolenia Kawalerii został oficerem w 15 Pułku Ułanów Poznańskich, dochodząc do stopnia rotmistrza.

  Wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie 1928, gdzie indywidualnie zajął 4.-5. miejsce w skokach przez przeszkody, w drużynie (wraz z Michałem Antoniewiczem i Kazimierzem Szoslandem) zdobył srebrny medal.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.8 października jest 281. (w latach przestępnych 282.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 84 dni.

  Z dniem 30 kwietnia 1935 r. przeniesiony został w stan spoczynku, w stopniu porucznika . Wziął jednak udział w wojnie obronnej 1939 r.. Od listopada 1939 przebywał we Francji, gdzie został dowódcą kompanii 2 Pułku Grenadierów. Po wojnie został na emigracji.

  ]

 • porucznik - ze starszeństwem z 1 października 1920 r.
 • rotmistrz - ?
 • ]

 • Srebrny Krzyż Zasługi
 • Przypisy

  1. Dziennik Personalny M.S.Wojsk. Nr 8 z 01.06.1935 r.

  Bibliografia[]

 • Polski Komitet Olimpijski: Kazimierz Aleksander Gzowski – sylwetka w portalu www.olimpijski.pl (pol.). www.olimpijski.pl. [dostęp 2014-12-21].
 • Rocznik Oficerski 1932, Biuro Personalne Ministerstwa Spraw Wojskowych, Warszawa 1932, s. 157, 642.

 • Rotmistrz – stopień wojskowy w kawalerii odpowiadający kapitanowi oraz nazwa dowódcy szwadronu. W dawnym wojsku dowódca roty albo chorągwi.I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.
  Order (z łac. dosł. zakon) — forma uznania zasług danej osoby lub organizacji. Tradycja orderowa opiera się na dziejach struktur rycerskich lub arystokratycznych, a więc obrzędowość z nią związana wskazuje na realną lub pozorowaną organizację orderu, na czele której stoi Kapituła pod przewodnictwem Wielkiego Mistrza (w Polsce jest nim w przypadku wszystkich orderów Prezydent RP). Potocznie używa się określenia order dla samej odznaki orderowej.
  Skoki przez przeszkody – olimpijska konkurencja jeździectwa, jedna z siedmiu wspieranych przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). W konkurencji tej, koń i jeździec pokonują przeszkody ustawione na torze zwanym parkurem z jak najmniejszą liczbą błędów.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Michał Woysym-Antoniewicz (ur. 7 lipca 1897 w Krakowie, zm. 12 grudnia 1989 w Austin, USA) – major kawalerii Wojska Polskiego, srebrny i brązowy medalista olimpijski w jeździectwie.
  Polski Komitet Olimpijski (oficjalny skrót PKOl) – ogólnopolskie stowarzyszenie związków i organizacji sportowych z siedzibą w Warszawie, zajmujące się przede wszystkim organizacją udziału reprezentacji Polski w igrzyskach olimpijskich, a także upowszechnianiem idei olimpijskiej i promocją sportu oraz reprezentowaniem polskiego sportu w organizacjach międzynarodowych, w tym w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim.
  Porucznik – oficerski stopień wojskowy występujący w większości armii świata. W Wojsku Polskim zaliczany jest do korpusu oficerów młodszych. Polski oficer w stopniu porucznika na naramiennikach nosi trzy gwiazdki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.