• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kazimierz Aleksander Gzowski

  Przeczytaj także...
  15 Pułk Ułanów Poznańskich (15 p.uł.) – oddział kawalerii Armii Wielkopolskiej, Wojska Polskiego II RP i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.Stan spoczynku – status prawny osoby związanej stosunkiem służbowym, pracy bądź kapłańskim, uzyskany po przekroczeniu określonego wieku lub wskutek stanu zdrowia. Odpowiada emeryturze pracowniczej
  Kazimierz Szosland (ur. 21 lutego 1891 w Grzymaczewiu, zm. 20 kwietnia 1944) – major kawalerii Wojska Polskiego, srebrny medalista olimpijski w jeździectwie w konkurencji drużynowych skoków przez przeszkody.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Kazimierz Aleksander Gzowski (ur. 8 października 1901 w Summach (gubernia charkowska), zm. 25 czerwca 1986 w Londynie) – rotmistrz Wojska Polskiego, medalista olimpijski w jeździectwie.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.8 października jest 281. (w latach przestępnych 282.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 84 dni.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W czasie I wojny światowej walczył w armii rosyjskiej, od 1919 w Wojsku Polskim. Po ukończeniu Szkoły Podchorążych i Centrum Wyszkolenia Kawalerii został oficerem w 15 Pułku Ułanów Poznańskich w Poznaniu.

  Wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie 1928, gdzie indywidualnie zajął 4-5 miejsce w skokach przez przeszkody, w drużynie (wraz z Michałem Antoniewiczem i Kazimierzem Szoslandem) zdobył srebrny medal.

  Z dniem 30 kwietnia 1935 przeniesiony został w stan spoczynku, w stopniu porucznika. Wziął jednak udział w wojnie obronnej 1939 r. Od listopada 1939 przebywał we Francji, gdzie został dowódcą kompanii dowodzenia 2 Pułku Grenadierów. Po wojnie został na emigracji.

  Rotmistrz – stopień wojskowy w kawalerii odpowiadający kapitanowi oraz nazwa dowódcy szwadronu. W dawnym wojsku dowódca roty albo chorągwi.I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.

  Awanse[ | edytuj kod]

 • porucznik - ze starszeństwem z 1 października 1920
 • rotmistrz - ?
 • Ordery i odznaczenia[ | edytuj kod]

 • Srebrny Krzyż Zasługi (18 marca 1932)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rocznik Oficerski 1932 ↓, s. 642.
  2. Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 8 z 1 czerwca 1935 roku, s. 59.
  3. Kosior 1965 ↓, s. 126.
  4. Rocznik Oficerski 1932 ↓, s. 157.
  5. M.P. z 1932 r. nr 65, poz. 87 „za zasługi na polu rozwoju sportu konnego”.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych. [dostęp 2020-03-31].
 • Rocznik Oficerski 1932. Warszawa: Ministerstwo Spraw Wojskowych, 1932.
 • Zygmunt Kosior: Bitwa pod Lagarde. Studium. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1965.
 • Polski Komitet Olimpijski: Kazimierz Aleksander Gzowski – sylwetka w portalu www.olimpijski.pl (pol.). www.olimpijski.pl. [dostęp 2014-12-21].
 • Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.Skoki przez przeszkody – olimpijska konkurencja jeździectwa, jedna z siedmiu wspieranych przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). W konkurencji tej, koń i jeździec pokonują przeszkody ustawione na torze zwanym parkurem z jak najmniejszą liczbą błędów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Michał Woysym-Antoniewicz (ur. 7 lipca 1897 w Krakowie, zm. 12 grudnia 1989 w Austin, USA) – major kawalerii Wojska Polskiego, srebrny i brązowy medalista olimpijski w jeździectwie.
  Polski Komitet Olimpijski (oficjalny skrót PKOl) – ogólnopolskie stowarzyszenie związków i organizacji sportowych z siedzibą w Warszawie, zajmujące się przede wszystkim organizacją udziału reprezentacji Polski w igrzyskach olimpijskich, a także upowszechnianiem idei olimpijskiej i promocją sportu oraz reprezentowaniem polskiego sportu w organizacjach międzynarodowych, w tym w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim.
  Porucznik – oficerski stopień wojskowy występujący w większości armii świata. W Wojsku Polskim zaliczany jest do korpusu oficerów młodszych. Polski oficer w stopniu porucznika na naramiennikach nosi trzy gwiazdki.
  Charków (ukr. Харків, Charkiw; ros. Харьков Char´kow) – miasto w północno-wschodniej części Ukrainy, położone na południowym krańcu Wyżyny Środkoworosyjskiej. Jest drugim co do wielkości miastem Ukrainy.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Centrum Wyszkolenia Kawalerii (CWKaw.) – centrum szkolenia kawalerii Wojska Polskiego II RP w latach 1928-1939 w garnizonie Grudziądz.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.