• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kawasaki Heavy Industries

  Przeczytaj także...
  Kawasaki Ki-45 Toryu (pogromca smoków) - dwusilnikowy myśliwiec japoński z okresu II wojny światowej przystosowany do niszczenia celów naziemnych i okrętów.Eurotunel (fr. Tunnel sous la Manche, ang. Channel Tunnel, także Eurotunnel) – tunel pod kanałem La Manche o długości ok. 50 km, uruchomiony w 1994. Łączy Calais we Francji z Folkestone w Wielkiej Brytanii. Został wybudowany i jest obsługiwany przez brytyjsko-francuskie, prywatne konsorcjum Eurotunnel plc. Koszt budowy wyniósł (w cenach z 1985) 4,65 miliarda £.
  Robot przemysłowy – manipulacyjny robot przemysłowy jest automatycznie sterowaną, programowaną, wielozadaniową maszyną manipulacyjną o wielu stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne lub lokomocyjne, stacjonarną lub mobilną, dla ważnych zastosowań przemysłowych.
  Shōzō Kawasaki

  Kawasaki Heavy Industriesjapoński koncern powstały z połączenia w 1969 r. trzech przedsiębiorstw: Kawasaki Dockyard, Kawasaki Rolling Stock Manufacturing i Kawasaki Aircraft. Marka „Kawasaki” jest obecnie kojarzona głównie z motocyklami, choć dochody przedsiębiorstw pochodzą przede wszystkim z budowy statków, maszyn budowlanych i realizacji wielkich inwestycji budowlanych. Przed i w trakcie II wojny światowej koncern budował też samoloty bojowe i okręty.

  Spółka publiczna – spółka akcyjna, której choćby część akcji została dopuszczona, po przedstawieniu prospektu emisyjnego i zatwierdzeniu go przez Komisję Nadzoru Finansowego, do publicznego obrotu. Do obowiązku tych spółek należy wprowadzenie do obrotu publicznego każdej nowej emisji akcji, nawet jeżeli emisja ta jest w całości przeznaczona dla jednego lub kilku „dużych” inwestorów.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Kawasaki zostało założone 1886 r. przez Shōzō Kawasaki, który stworzył ją na bazie stoczni, którą otworzył w 1878 r. Prawdziwym początkiem przedsiębiorstwa, które rozpoczęło działalność jako Kawasaki Dockyard był rok 1896, w którym stała się spółką. Jej pierwszym prezesem został Kōjirō Matsukata. W tym czasie główną działalnością przedsiębiorstwa była budowa statków, aż do 1906 r., kiedy przedsiębiorstwo założyło spółkę-córkę Hyugo Works. Od tego czasu przedsiębiorstwo zaczęło produkować także maszyny, urządzenia i wagony dla kolejnictwa.

  ZX – kodowa nazwa sportowych motocykli japońskiej firmy Kawasaki Heavy Industries. Produkowane od 1988 o pojemnościach od 250 cm³ do 1400 cm³. Modele ostatniej generacji noszą przydomek Ninja.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  W 1918 r. w powstał departament lotniczy, w którym został skonstruowany pierwszy japoński metalowy samolot.

  W 1928 r. Hyugo Works przekształcono w Kawasaki Rolling Stock Manufacturing, w 1937 r. departament lotniczy przekształcił się w Kawasaki Aircraft, a w 1950 r. stalownie zostały przekształcone w Kawasaki Steel Corporation. Cztery spółki, które powstały na bazie starej kompanii, uzyskały własną osobowość i niezależność. Specjalizacja wpłynęła znacząco na szybki rozwój korporacji w latach 50. i 60. XX wieku.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Motocykl – jedno- lub dwuśladowy mechaniczny pojazd drogowy bez nadwozia, posiadający dwa (lub więcej) koła jezdne, wyposażony w silnik spalinowy o masie własnej do 400 kg i o pojemności powyżej 50 cm³ (do II wojny światowej – powyżej 100 cm³), przeznaczony do przewozu jednej lub dwóch osób (niekiedy trzech, w przypadku zainstalowania wózka bocznego, tzw. kosza).

  W 1961 r. w Kawasaki Aircraft wyprodukowano pierwszy motocykl.

  W roku ponownego zjednoczenia przedsiębiorstw (1969) Kawasaki wyprodukowała pierwszego japońskiego robota przemysłowego.

  Od 1975 r., kiedy przedsiębiorstwo zaczęło produkować motocykle na rynek amerykański, coraz bardziej zaczęło kojarzyć się z branżą motocyklową. W obecnej chwili Kawasaki należy do wielkiej czwórki (obok Hondy, Suzuki i Yamahy), która kontroluje ponad połowę światowego rynku motocyklowego.

  Suzuki Motor Corporation (jap. スズキ株式会社, Suzuki Kabushiki-gaisha) – japońskie przedsiębiorstwo produkujące wiele modeli samochodów, motocykli, silników do motorówek i wiele innych silników spalinowych różnego zastosowania. Należy do wielkiej czwórki (Suzuki, Yamaha, Honda oraz Kawasaki) największych dystrybutorów motocykli na świecie. Suzuki posiada 15 fabryk w 14 krajach i 133 dystrybutorów w 119 krajach.Yamaha Group – japoński koncern, założony 12 października 1887 przez Torakusu Yamahę, notowany na giełdzie w Tokio.

  Przedsiębiorstwo ma także duże sukcesy w przemyśle ciężkim: w 1989 otrzymało zamówienie na budowę jednej z wież najdłuższego mostu wiszącego na świecie: Akashi Kaikyō, który został otwarty w 1998 r. W 1991 r. przedsiębiorstwo dostarczyło maszyny do wykopu Eurotunelu.

  Wybrane typy produkowanych samolotów:

  Honda Motor Co. (jap. 本田技研工業株式会社 – Honda Giken Kōgyō Kabushiki Kaisha) – japońska, międzynarodowa korporacja produkująca samochody, motocykle, skutery, samoloty, silniki oraz różnego rodzaju maszyny do celów budowlanych, rolniczych i innych. Obecnie jest największym producentem silników na świecie. Produkuje ich ponad 25 milionów rocznie. Zakłady produkcyjne umieszczono w ponad 30 różnych krajach. Główna siedziba znajduje się w Tokio. Natomiast siedziba Honda Motor Europe Ltd. znajduje się w Slough (Wielka Brytania).Przemysł ciężki – dział gospodarki związany m.in. z produkcją maszyn i półproduktów. W przeważającej większości produkuje on na potrzeby innych przemysłów, a nie konsumentów. Tradycyjnie przeciwstawiany przemysłowi lekkiemu. Bywa powodem zanieczyszczenia środowiska.
 • Kawasaki Ki-45 Toryū, kod aliancki – Nick
 • Kawasaki Ki-56, kod aliancki – Thalia
 • Kawasaki Ki-61 Hien, kod aliancki – Tony
 • Wybrane typy produkowanych motocykli:

 • Kawasaki ZX-10R Ninja – popularna dziesiątka, sportowa, 998 cm³, 185 KM
 • Kawasaki VN1500 – tzw. cruiser. 1470 cm³, 65 KM
 • Kawasaki VN700 – tzw. cruiser pierwszy z serii VULCAN. 699 cm³, 63 KM
 • Linki zewnętrzne[]

 • Strona oficjalna
 • Kawasaki – oficjalna polska strona Kawasaki
 • Koncern jest to gospodarcza forma organizacji skupiającej przedsiębiorstwa o odrębnej osobowości prawnej należące do jednego właściciela; koncern powstaje na skutek koncentracji kapitału, dokonywanej zazwyczaj w drodze zakupu akcji lub udziałów innych firm. Firmy wchodzące w skład koncernu mają odrębną osobowość prawną i odrębne organy korporacyjne - w tym przede wszystkim odrębny Zarząd. Jego następstwem może być ograniczenie konkurencji, zwiększenie zysków (wynikające z produkcji na większą skalę), umocnienie pozycji finansowej, gospodarczej, osiągnięcie wpływu na decyzje gospodarcze państwa.Korporacja – rodzaj organizacji (społecznej), zazwyczaj posiadającej osobowość prawną, której istotnym substratem są jej członkowie (korporanci).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kawasaki Ki-56 (jap. 一式貨物輸送機, dosł. Samolot Armii Typ 1 Transportowy) – japoński lekki samolot transportowy z okresu II wojny światowej. Samolot powstał jako wersja rozwojowa budowanego wówczas na licencji Lochkeeda Electry. W latach 1940-1943 zbudowano 121 egzemplarzy tego samolotu, w czasie wojny znany był przez aliantów pod oznaczeniem kodowym Thalia.
  Most Akashi Kaikyō (jap. 明石海峡大橋, Akashi Kaikyō Ō-hashi, dosł. "wielki most nad cieśniną Akashi") znany również jako "Most Perłowy" to obecnie najdłuższy most wiszący na świecie (pod względem długości środkowego przęsła). Przebiega on od miasta Kōbe na wyspie Honsiu aż do wyspy Awaji, która znajduje się na terenie Morza Wewnętrznego. Most ten stanowi część autostrady krajowej numer 28. Jest podwójnym rekordzistą: jest to najdłuższy i najdroższy most jaki kiedykolwiek zbudowano. Jest także drugą pod względem wysokości przeprawą drogową na świecie - zaraz po francuskim wiadukcie Millau.
  Kawasaki Ki-61 Hien (jap. 飛燕, Hien, "Lecąca Jaskółka"; oznaczenie amerykańskie "Tony") – japoński samolot myśliwski z okresu II wojny światowej.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.