• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kaunertal - dolina

  Przeczytaj także...
  Faggenbach (Fagge) – górski strumień w austriackim Tyrolu, w Alpach, o długości ok. 24 km, wypływający spod południowej strony szczytu Weißseespitze, przepływa przez dolinę Kaunertal i wpada k. Prutz, na wysokości 884 m n.p.m. do rzeki Inn. W górnym biegu zbudowano sztuczny zbiornik Gepatschspeicher, który zbiera wodę ze strumienia i wodociągiem o długości ok. 13,2 km transportuje do elektrowni w Prutz.Prutz – gmina w Austrii, w kraju związkowym Tyrol, w powiecie Landeck. Leży w Alpach, na powierzchni 9,74 km, na wys. 864 m n.p.m. Liczy 1734 mieszkańców (1 stycznia 2015), a gęstość zaludnienia wynosi 178 osób na km. Rada gminy liczy 13 członków (dane z 2009).
  Gepatschspeicher – sztuczny zbiornik wodny w Austrii, Tyrolu, powiecie Landeck, w Alpach Ötztalskich, położony koło miejscowości Prutz. Zbiera wodę z okolicznych strumieni doliny Kaunertal, w tym strumienia Faggenbach.
  Widok z Kaunerberg na dolinę Kaunertal, w tle szczyt Weißseespitze

  Kanuertal (dolina) – dolina górska w Tyrolu, w Alpach Ötzalskich. Obok miasteczka Prutz odgałęzia się z doliny Oberinntal i zwraca się w kierunku lodowca Gepatschferner. Objęta ochroną jako park krajobrazowy i przebiega przez następujące gminy powiatu Landeck: Faggen, Kauns, Kaunerberg i Kaunertal.

  Kauns – miasteczko i gmina w Austrii, w Tyrolu, w powiecie Landeck, w Alpach, położona na wysokości 1050 m n.p.m. Liczy 481 mieszkańców (według stanu na 31 marca 2008), gęstość zaludnienia ok. 58 os./km². Burmistrzem jest Wolfgang Felbermayer (według danych z marca 2009). Sąsiednie gminy to: Faggen, Fendels, Kaunerberg, Kaunertal i Prutz.Kaunerberg – gmina w Austrii, w kraju związkowym Tyrol, w powiecie Landeck. Liczy 425 mieszkańców (1 stycznia 2015).

  Przecina ją strumień Faggenbach. Centralnym punktem doliny jest miejsce (przysiółek) "Feichten" w gminie Kaunertal. Specjalna droga, tzw. "Kaunertaler Gletscherstrasse", wiedzie nad zbiornikiem Gepatschspeicher i przez górskie tereny aż na skraj lodowca Weißseeferner. Koniec trasy leży na wys. 2 750 m n.p.m. W lecie jest to ulubiony cel wycieczek rowerowych, także trasa corocznego, szosowego wyścigu kolarskiego. Obok "Feichten" od doliny Kaunertal odgałęzia się dolina Verpeiltal, w której znajduje się schronisko Verpeilhütte - miejsce wędrówek górskich, jazdy na nartach i wspinaczki.

  Powiat Landeck (niem. Bezirk Landeck) – powiat w zachodniej Austrii, w kraju związkowym Tyrol. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Landeck.Kaunertal – gmina w Austrii, Tyrolu, powiecie Landeck, w Alpach, o pow. 193,5 km², licząca 615 mieszkańców (według stanu na 1 stycznia 2011). Burmistrzem jest Josef Raich (według stanu na marzec 2009). Sąsiednie gminy to: Fendels, Grau im Vinschgau, Kaunerberg, Kauns, Pfunds, Ried im Oberinntal, St. Leonhard im Pitztal, Sölden, Tösens, Prutz.

  Linki zewnętrzne[]

 • http://www.kaunertal.eu
 • http://www.kaunertal.org
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Faggen – osada i gmina w Austrii, Tyrolu, powiecie Landeck, w Alpach, o pow. 3,63 km², leżąca na wys. 900 m n.p.m., licząca jedynie 335 stałych mieszkańców (według stanu na 31 marca 2008). Obecnym burmistrzem (raczej sołtysem) jest Andreas Förg (według danych z marca 2009). Sąsiednie gminy to: Fließ, Kaunerberg, Kauns oraz Prutz.Alpy Ötztalskie (niem. Ötztaler Alpen, wł. Alpi Venoste) - grupa górska w Alpach Retyckich, na granicy austriacko-włoskiej. Najwyższy szczyt to Wildspitze (3774 m n.p.m.). Alpy Ötztalskie to jedna z największych grup górskich w Alpach Wschodnich. Występują tutaj liczne lodowce. Ponad 300 szczytów przekracza wysokością 3000 m, opadając stromymi ścianami do malowniczych dolin. Nazwa grupy pochodzi od miejscowości Ötz, w dolinie Ötztal. Grupa Ötztalska wciśnięta jest między dwie ważne drogi biegnące ze wschodu na zachód: dolinę Innu na północy i dolinę Vinschgau (Val Venosta) na południu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Tyrol (niem. Tirol, wł. Tirolo) – region geograficzny, historyczny i etnograficzny w północnych Włoszech i w zachodniej Austrii, graniczący z Niemcami i Szwajcarią. Rozciąga się w Alpach Wschodnich, w dolinie górnego Innu, górnej Adygi i górnej Drawy. Główny region turystyczny Austrii. Liczne uzdrowiska, ośrodki wypoczynkowe i sportów zimowych. Rozwinięte energetyka wodna i przemysł drzewny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.