• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kaukaskie Liniowe Wojska Kozackie

  Przeczytaj także...
  Kaukaz – region na pograniczu Europy i Azji pomiędzy Morzem Czarnym a Kaspijskim wokół gór Kaukaz. Od północy graniczy z europejską częścią Rosji, od południa, w zależności od przyjmowanego podziału, z Bliskim Wschodem albo z Azją Zachodnią (Przednią).Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Kozacy kubańscy, Kozackie Wojsko Kubańskie (rosyjski Кубанские кaзаки, Kubanskije Kаzaky, Куба́нское каза́чье во́йско, Kubanskoje kazacze wojsko) - kozacka jednostka terytorialno-organizacyjna Armii Imperium Rosyjskiego istniejąca w latach 1860-1918 na Kubaniu. W okresie II wojny światowej istniały formacje kozaków kubańskich w składzie Armii Czerwonej oraz Wehrmachtu. Po wojnie kozackie formacje zostały rozwiązane. Odbudowano je w 1990 roku.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Kaukaskie Liniowe Wojska Kozackie (ros.) Кавказское линейное казачье войско - wojsko kozackie utworzone w 1832 na Północnym Kaukazie.

  Linia Azowsko-Mozdokska (ros.) Азово-Моздокская укреплённая линия - 9 twierdz, zbudowanych po zakończeniu wojny rosyjsko-tureckiej 1768—1774 na Północnym Kaukazie z polecenia kniazia Potiomkina w celu wzmocnienia wpływów Imperium Rosyjskiego w tym rejonie. W skład linii wchodziło 5 pułków kozackich (Wołżański, Kaukaski, Stawropolski, Chopiorski oraz Kubański), które w 1832 weszły w skład Kaukaskich Liniowych Wojsk Kozackich.Kozacy czarnomorscy lub Kozackie Wojsko Czarnomorskie byli wojskiem kozackim utworzonym przez Imperium Rosyjskie 1787, złożonym z Kozaków zaporoskich, po likwidacji Siczy Zaporoskiej przez Katarzynę II.

  Podstawą formowania było 5 pułków kozackich, stacjonujących wzdłuż lewego brzegu rzeki Terek od jej ujścia do miasta Mozdok:

 • Kizlarski Pułk Kozacki;
 • Tersko-Siemiejny Pułk Kozacki;
 • Griebienski Pułk Kozacki;
 • Mozdokski Pułk Kozacki;
 • Gorski Pułk Kozacki;
 • i 5 kozackich pułków linii Azowsko-Mozdokskiej:

 • Wołżański Pułk Kozacki;
 • Kaukaski Pułk Kozacki;
 • Stawropolski Pułk Kozacki;
 • Chopiorski Pułk Kozacki;
 • Kubański Pułk Kozacki.
 • Do Kaukaskich Wojsk zostały także przekazane Sunżeński Pułk Kozacki, 1 i 2 Władykaukaski Pułk Kozacki (utworzone w 1831 pod nazwą Małorosyjskie Pułki Kozackie).

  Kozacy terscy − przybyli z terenów południowej Rosji na ziemie północnego Kaukazu w XVI wieku. Uzyskali wówczas pełną autonomię, co znalazło oficjalne potwierdzenie w ukazie carskim z 1577 r. Jednakże w XVIII w. Kozacy zostali ostatecznie podporządkowani władzy rosyjskiej, kiedy to południowa granica Imperium Rosyjskiego oparta została na linii rzeki Terek. Kozacy otrzymali określone przywileje (ziemię na własność, wewnętrzną autonomię, prawo noszenia broni) w zamian za strzeżenie granicy i pomoc w kolonizacji Kaukazu. Cechą charakterystyczną społeczności Kozaków terskich był ich różnorodny skład etniczny: tworzyli je zarówno Rosjanie, jak i Osetyjczycy, Czeczeni i Ingusze, którzy z czasem zlali się w jedną grupę etniczną. Przed I wojną światową liczyli 260 tysięcy osób.Wojsko kozackie (ros. Казачье войско, kazaczje wojsko; ukr. Козаче військо, kozacze wijśko) – kozacka jednostka administracyjno-wojskowa wyższego rzędu w Imperium Rosyjskim. Podstawową jednostką podziału wojska kozackiego była stanica kozacka.

  Razem z czarnomorskimi kozakami bronili Linii Azowsko-Mozdokskiej, współpracując z Kozackim Samodzielnym Korpusem w walkach z góralami Północnego Kaukazu.

  W 1838 pułki Kizlarski i Tersko-Siemiejny zostały połączone, w 1840 utworzono Łabinski Pułk Kozacki, a w 1850 Urupski Pułk Kozacki. Wraz ze wzrostem liczebności wojska (w połowie XIX w. pow. 300 tys. ludzi) w 1846 większość pułków została przeformowana w brygady - w 1860 Kaukaskie Wojska składały się z 9 brygad i 4 samodzielnych pułków.

  Terek (gruz.: თერგი, Tergi; ros.: Терек, Tieriek; czecz. Теркa, Terka) – rzeka na Przedkaukaziu. Jej długość wynosi 623 km; dorzecze zajmuje powierzchnię 43,2 tys. km².Mozdok (ros. Моздок, os. Мæздæг) - miasto w republice Północnej Osetii-Alanii, w południowej Rosji, ośrodek administracyjny rejonu mozdockiego.

  W 1860 Kaukaskie Wojska zostały rozdzielone - jedna część utworzyła Terskie Wojsko Kozackie, druga część razem z Czarnomorskim Wojskiem Kozackim weszła w skład ponownie utworzonego Kubańskiego Wojska Kozackiego.

  Bibliografia[]

 • hasło Кавказское линейное казачье войско w Wielkiej Encyklopedii Radzieckiej, (ros.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Kozacy czarnomorscy lub Kozackie Wojsko Czarnomorskie byli wojskiem kozackim utworzonym przez Imperium Rosyjskie 1787, złożonym z Kozaków zaporoskich, po likwidacji Siczy Zaporoskiej przez Katarzynę II.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.