• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Katuaq

  Przeczytaj także...
  Nuuk (duń. Godthåb) – największe miasto i port Grenlandii, stolica duńskiego terytorium zależnego. Jest położone w południowo-zachodniej części wyspy, nad Cieśniną Davisa, ok. 240 km na południe od koła podbiegunowego.Grenlandia (gren. Kalaallit Nunaat, duń. Grønland) – autonomiczne terytorium zależne Danii położone na wyspie o tej samej nazwie w Ameryce Północnej, o obszarze 2175,6 tys. km² (największa wyspa na świecie), pokrytej w 84% przez lądolód (341,7 tys. km² jest wolnych od lodu) i o ludności 57 695 (według stanu z lipca 2012). Przeważającą część (89%) mieszkańców Grenlandii stanowią Inuici.
  Dom (także: ośrodek, centrum) kultury – jednostka będąca centrum kulturalno-oświatowym danej okolicy: wsi, osiedla, miasta. W jej budynku mieszczą się lokale kulturalno-rozrywkowe typu: sale teatralno-kinowe, czytelnie, świetlice itp., w których można prowadzić pozaszkolną działalność i inicjatywy dydaktyczno-kulturalne dla młodzieży i dorosłych (warsztaty kulturalne, przedstawienia, zabawy, wystawy).

  Katuaqcentrum kultury w Nuuk, stolicy Grenlandii. Jest usytuowane w dzielnicy Nuuk Centrum. Zostało oddane do użytku 15 lutego 1997 roku. Jest wykonane według projektu duńskich architektów z Aarhus: Schmidta Hammera oraz Lassena.

  Nuuk Center – centrum handlowe w stolicy Grenlandii – Nuuk. Znajduje się w sąsiedztwie centrum kulturalnego Katuaq, w dzielnicy Nuuk Centrum. Składa się z ponad 20 punktów handlowych i gastronomicznych oraz podziemnego parkingu, usytuowanych na powierzchni 25 000 m². Budowę obiektu przeprowadziła duńska firma MT Højgaard pod kierownictwem firmy Agerskov Consulting z Nuuk. Centrum zostało otwarte 27 lipca 2012 roku. Jego szacunkowy koszt budowy wyniósł 100 mln. USD.Nuuk Centrum, Nuuk – południowa dzielnica Nuuk, stolicy Grenlandii. Znajduje się tutaj większość instytucji stolicy, m.in. Bank Grenlandii, radio i telewizja KNR, jak również Nuuk Stadion, centrum kultury Katuaq oraz centrum handlowe Nuuk Center.

  Katuaq jest kulturalnym centrum Nuuk a także całej Grenlandii. Odbywają się tutaj spektakle teatralne, seminaria, wykłady, wystawy, koncerty i konferencje. Znajduje się tu także kawiarnia Cafétuaq oraz kino. Jest usytuowane w pobliżu centrum handlowego Nuuk Center oraz w pobliżu budynków rządu i parlamentu Grenlandii oraz rady miasta.

  Parlament Grenlandii (grenlandzki: Kalaallit Nunaanni Inatsisartut; duński: Grønlands Landsting), ciało ustawodawcze Grenlandii, autonomicznego regionu, wchodzącego w skład Królestwa Danii. W skład parlamentu wchodzi 31 członków. Kadencja trwa 4 lata i może zostać skrócona. Zadaniem parlamentu jest wybieranie i powoływanie rządu Grenlandii oraz uchwalanie ustaw i przepisów.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Katuaq – Greenlands's Cultural & Conference Centre (ang.). Greenland-Guide.gl. [dostęp 2013-10-03].
  2. About Katuaq. The building (ang.). Katuaq.gl (zachowana kopia w serwisie Archive.is). [dostęp 2013-10-03].
  3. Katuaq (ang.). Greenland.com. [dostęp 2013-10-03].
  4. Nuuk Center (ang.). greenlandtoday.com. [dostęp 2013-10-03].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  1. Oficjalna strona internetowa (duń.). Katuaq.gl. [dostęp 2013-10-03].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.