• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Katsuyori Takeda

  Przeczytaj także...
  Daimyō (jap. 大名, daimyō) – panowie feudalni w średniowiecznej Japonii, po rozpoczęciu tzw. ery feudalnej (784 r.) potężni i wpływowi władcy ziemscy. Daimyō zarządzali całymi wioskami i miastami, a do dyspozycji mieli własne oddziały samurajów. Za rządów siogunów z rodu Tokugawów nastąpił podział daimyō na fudai-daimyō – bezpośrednich wasali sioguna, którzy byli spokrewnieni i związani z rodem Tokugawa jeszcze przed objęciem przez nich władzy – oraz tozama-daimyō, nie spokrewnionych z Tokugawami, ale uważających się za co najmniej im równych.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
  Pomnik Katsuyori Takedy w Yamanashi, Japonia

  Katsuyori Takeda (jap. 武田 勝頼 Takeda Katsuyori) (ur. 1546, zm. 3 kwietnia 1582) – japoński daimyō żyjący w okresie Sengoku, syn i następca legendarnego dowódcy Shingena Takedy i córki Yorishige Suwa.

  Katsuyori, pierwotnie znany jako Suwa Shirō Katsuyori (jap. 諏訪四郎勝頼), najpierw został głową klasy Suwa z siedzibą w zamku Takatō. Po śmierci jego starszego brata Yoshinobu Takedy syn Katsuyoriego, Nobukatsu, został wyznaczony na następnego przywódcę rodu Takeda, co w praktyce oznaczało wyniesienie Katsuyoriego na to stanowisko. Po śmierci Shingena przejął on kontrolę nad rodziną i walczył z Ieyasu Tokugawą pod Takatenjin w 1574 i pod Nagashino w 1575. Wygrał pierwszą z tych bitew, czym zdobył sobie poparcie rodu Takeda.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W 1581 roku Katsuyori utracił Takatenjin, co doprowadziło do wycofania poparcia ze strony takich rodów jak Kiso i Anayama. Armia rodu Takeda została rozgromiona przez połączone siły Nobunagi Ody i Ieyasu Tokugawy pod Temmokuzan. Po tej bitwie Katsuyori i jego syn Nobukatsu popełnili samobójstwo.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Nobunaga Oda (jap. 織田信長, Oda Nobunaga, ur. 23 czerwca 1534 w Nagoi, zm. 21 czerwca 1582 w Kioto) - japoński przywódca, jedna z najważniejszych postaci okresu Azuchi Momoyama (inaczej: sengoku jidai - epoka kraju w stanie wojny), a także w całej historii kraju. W momencie śmierci kontrolował 33 z 66 historycznych prowincji Japonii.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Takeda Katsuyori no saiki (jap.)
 • Strona prefektury Yamanashi o Takedzie Katsuyorim (jap.)
 • Shibatsuji Shunroku 柴辻俊六 i Hirayama Masaru 平山優. Takeda Katsuyori no Subete 武田勝頼のすべて. Tokyo: Shin Jinbutsu Ōraisha 新人物往来社, 2007.
 • Shibatsuji Shunroku 柴辻俊六, Takeda Katsuyori 武田勝頼. Tokyo: Shin Jinbutsu Ōraisha 新人物往来社, 2003.
 • Ieyasu Tokugawa (jap. 徳川家康, Tokugawa Ieyasu, ur. 31 stycznia 1543, zm. 22 maja 1616) – założyciel dynastii siogunów Tokugawa, sprawował realną władzę w Japonii od 1598 r. do abdykacji w 1605 r.SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Takeda (jap. 武田氏, Takeda shi) – jedna z rodzin daimyō (władców feudalnych i arystokracji wojskowej) w Japonii w okresie Sengoku. Jej znaczenie pochodzi prawie całkowicie od potęgi i sławy Shingena Takedy.
  Shingen Takeda (jap. 武田信玄, Takeda Shingen, ur. 1 grudnia 1521, zm. 13 maja 1573) – daimyō w prowincjach Kai (dzisiejsze Yamanashi) i Shinano, który w końcowym okresie sengoku starał się zdobyć kontrolę nad Japonią. Jego dom w Kōfu, stolicy dawnej prowincji Kai, jest dziś nazywany świątynią Takeda (jap. Takeda-jinja).
  Sengoku (jap. 戦国時代, sengoku-jidai) – okres w historii Japonii przypadający na lata 1493 (1467) - 1573. Za początek tego okresu uznaje się zamach stanu Meiō z 1493 roku lub początek wojny Ōnin przypadający na 1467 rok. Okres zamyka obalenie Muromachi bakufu przez Nobunagę Odę w 1573 roku. Okres ten bywa przyporządkowywany jako część okresu Muromachi lub też część okresu Azuchi Momoyama. W okresie tym konsekwentnie malały wpływy siogunatu, co doprowadziło do walk o wpływy pomiędzy poszczególnymi daimyō.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.