• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Katsuhiro Ōtomo


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Prefektura Miyagi (jap. 宮城県, Miyagi-ken) - prefektura znajdująca się w regionie Tōhoku w Japonii. Jej stolicą jest miasto Sendai.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Katsuhiro Ōtomo (jap. 大友 克洋 Ōtomo Katsuhiro, ur. 14 kwietnia 1954 w prefekturze Miyagi) – japoński mangaka i twórca anime. Najbardziej znanymi jego pracami są manga Akira i stworzona przez niego animowana jej adaptacja, będąca obecnie jednym z najbardziej znanych na świecie anime.

  Mangaka (jap. 漫画家, Mangaka) – w Japonii terminem tym określa się twórcę komiksów. Poza Japonią słowem manga określa się japoński komiks, tak więc termin mangaka używany jest, gdy mówi się o twórcy mangi. Sufiks -ka służy do tworzenia nazw zawodów.Mushishi (jap. 蟲師, Mushishi) – manga napisana i zilustrowana przez Yuki Urushibara, publikowana w magazynie Kōdansha Afternoon od roku 1999 do sierpnia 2008.

  Dorastał w niespokojnych dla Japonii latach 60. XX wieku. Antyrządowe i antyamerykańskie demonstracje organizowane przez studentów i ludzi pracy stały się dla Ōtomo inspiracją do stworzenia Akiry. Niektóre z wątków zawartych w mandze zostały zainspirowane wydarzeniami tamtych lat. Przeniósł je z roku 1969 w odległy rok 2019, w którym toczy się jej akcja, w Tokio odbudowywanym po III wojnie światowej.

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Wpływ na Ōtomo miały filmy animowane z tego okresu, zwłaszcza produkcje tokijskich studiów Mushi Production i Toei. Anime takie jak Tetsujin 28-gō, Tetsuwan Atom, czy Taiyō no ōji: Horusu no daibōken sprawiły, że Ōtomo zdecydował się na karierę twórcy filmów animowanych. Jednak tym, co pobudzało jego buntowniczą naturę, były filmy amerykańskie. Pięć łatwych utworów i Swobodny jeździec stały się inspiracją do stworzenia postaci Shōtarō Kanedy z Akiry i jego motocyklowego gangu – młodych ludzi, dla których nie liczą się autorytety, ani presja, jaką wywiera na nich pokolenie ich rodziców.

  Akira (jap. アキラ, Akira) – tytuł mangi oraz filmu anime z 1988 roku, nakręconego na jej podstawie. Reżyserem filmu oraz autorem mangi jest Katsuhiro Ōtomo. Mangę po raz pierwszym opublikowano w Young Magazine.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Twórczość[]

  Mangi[]

 • Dōmu (童夢; 1980-1982)
 • Akira (アキラ; 1982-1990)
 • Memories (1990)
 • Anime i filmy[]

 • Akira (アキラ; 1988)
 • Memories (1996) – jeden z segmentów filmu; pozostałe wyreżyserowane przez Kōjiego Morimoto i Tensaia Okamurę
 • Metropolis (2001) – scenariusz
 • Steamboy (2004)
 • Mushishi (2006) – film aktorski na podstawie mangi i anime pod tymi samymi tytułami
 • Linki zewnętrzne[]

 • Katsuhiro Ōtomo w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Katsuhiro Ōtomo w bazie filmweb.pl
 • Memories (w Japonii znane również jako メモリーズ; Memoriizu) – anime zrealizowane przez Studio 4 °C i Madhouse, składające się z trzech nowelek filmowych, którego reżyserem wykonawczym był Katsuhiro Ōtomo. Każda z części narysowana jest w innym stylu.Metropolis (jap. メトロポリス, Metoroporisu) – manga i anime powstałe w oparciu o film science fiction Metropolis Fritza Langa z 1926 roku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Manga (jap. 漫画, Manga) – komiks, obraz, rysunek, szkic, karykatura. Japońskie słowo wywodzące się ze sposobu ozdabiania rycin i innych form sztuki użytkowej. Współcześnie używane poza Japonią oznacza japoński komiks.
  Steamboy (jap. スチームボーイ, Suchīmubōi) – japoński film anime wyprodukowany w 2004 r. przez Sunrise, wyreżyserowany i współtworzony przez Katsuhiro Ōtomo. Film został wydany w Japonii 17 lipca 2004 roku. Steamboy jest jednym z najdroższych pełnometrażowych japońskich filmów animowanych wykonanych do tej pory. Film był tworzony przez dziesięć lat, wykorzystano ponad 180 000 rysunków i 440 CG cut scenek.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Swobodny jeździec (ang. Easy Rider) – film drogi z 1969. Wyreżyserowany przez Dennisa Hoppera, ukazujący między innymi styl życia obyczajowych rebeliantów końca lat 60 XX wieku: Beat Generation, hippisów oraz rockersów. Tematem filmu jest poszukiwanie wolności i indywidualizmu dwóch wyalienowanych młodych idealistów. Scenariusz do filmu napisali Dennis Hopper, Peter Fonda i Terry Southern, a zdjęcia wykonał László Kovács.
  Anime (jap. アニメ, Anime) – skrócone angielskie słowo animation (jap. アニメーション, animēshon) oznaczające film animowany. W Japonii terminem tym określa się wszystkie filmy i seriale animowane, bez względu na kraj ich pochodzenia. Poza Japonią słowo anime służy do określenia japońskich filmów animowanych oraz stylu japońskiej animacji. Istniejąca również teoria o pochodzeniu terminu anime od francuskiego słowa animé (animowany) lub les dessins animés (animowane obrazy) jest dyskusyjna. Obie formy – pierwotna animēshon i skrócona anime – są rozpoznawane przez Japończyków. Po raz pierwszy terminu anime użył japoński teoretyk filmowy Taihei Imamura w latach 40. XX wieku, zastępując nim dotychczasowe określenie manga-eiga (jap. 漫画映画, manga-eiga).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.