• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Katrin Krabbe

  Przeczytaj także...
  Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.3. Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce – zawody sportowe zorganizowane przez IAAF, które odbyły się między 23 sierpnia a 1 września 1991 na Stadionie Olimpijskim w Tokio w Japonii.
  Klenbuterol (łac. Clenbuterolum) – lek z grupy beta2-mimetyków, rozszerzający oskrzela, w Polsce nie jest stosowany w leczeniu ludzi, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych. W krajach europejskich został wycofany z lecznictwa w 1988, po aferze z DES. Pomimo tego notuje się wzrost nielegalnego stosowania klenbuterolu u ludzi (tzw. chemiczna liposukcja lub jako doping w niektórych dyscyplinach sportowych) oraz zwierząt hodowlanych, którym jest podawany w celu przyspieszenia wzrostu i zwiększenia masy tkanki mięśniowej.

  Katrin Krabbe (ur. 22 listopada 1969 w Neubrandenburgu), niemiecka sprinterka, reprezentująca do 1990 NRD, a później Niemcy.

  W 1990 zdobyła trzy złote medale ME na 100, 200 m i w sztafecie 4 × 100 m. Na MŚ w 1991 zdobyła złoto na 100 i 200 m. W 1990 i 1991 została wybrana w Niemczech sportowcem roku. Wybrana atletką roku 1991. Była jedną z faworytek do medalu na igrzyskach w Barcelonie. W 1992 w Namibii na obozie przygotowawczym do igrzysk olimpijskich, w próbce jej moczu wykryto klenbuterol. Niemiecki Związek Lekkoatletyczny zdyskwalifikował Krabbe na rok za niesportowe zachowanie (nie mógł zdyskwalifikować za doping z przyczyn proceduralnych). 23 lipca 1992 ogłosiła zakończenie kariery mając zaledwie 23 lata. W 1993 IAAF zdyskwalifikował Krabbe na kolejne dwa lata. Po tym fakcie Krabbe rozpoczęła spór prawny z IAAF argumentując, że została dwukrotnie ukarana za to samo przewinienie. Spór zakończył się po kilku latach ugodą, na podstawie której IAAF wypłacił Krabbe odszkodowanie, w wysokości 1,2 mln marek niemieckich.

  Neubrandenburg (pol. hist. Nowy Branibórz, Branibór Nowy) – miasto powiatowe w Niemczech w południowo-wschodniej części Meklemburgii-Pomorza Przedniego na Pojezierzu Meklemburskim, siedziba powiatu Mecklenburgische Seenplatte. Jest położone na północnym skraju jeziora Tollensesee w pobliżu miejsca, gdzie wypływa zeń rzeka Tollense. Miasto obejmuje także wzgórze Datzeberg, na którym wybudowano osiedle bloków mieszkalnych.IAAF World Athlete of the Year (pl. Lekkoatleta roku IAAF) – przyznawane przez IAAF rokrocznie nagroda dla najlepszego lekkoatlety sezonu. Lekkoatletą roku może zostać wybrany tylko ten zawodnik, który uczestniczył w mityngach i zawodach organizowanych pod egidą IAAF. Nagroda przyznawana jest od 1987 roku – pierwsza edycja, w której triumfowali Stefka Kostadinowa oraz Ben Johnson została anulowana po wybuchu afery dopingowej z udziałem Kanadyjczyka. Dotychczas głosowania nie wygrał żaden Polak.

  Obecnie Krabbe prowadzi sklep sportowy w rodzinnym Neubrandenburgu. Jest żoną byłego wioślarza Michaela Zimmermanna, z którym ma dwóch synów.

  Linki zewnętrzne[]

 • Katrin Krabbe w bazie IAAF (ang.). [dostęp 2014-04-12]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Namibia (Republika Namibii, ang. Republic of Namibia, afrik. Republiek van Namibië, niem. Republik Namibia) – państwo w południowo-zachodniej Afryce, leżące nad Oceanem Atlantyckim (długość wybrzeża – 1572 km). Graniczy z Angolą (długość granicy 1376 km), Botswaną (1360 km), RPA (967 km) oraz Zambią (233 km). Do 1968 Namibia funkcjonowała pod nazwą Afryka Południowo-Zachodnia.
  XV Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce rozgrywane były w dniach 27 sierpnia - 1 września 1990 w Splicie. Najjaśniejszymi gwiazdami tych mistrzostw byli, wschodnioniemiecka sprinterka Katrin Krabbe, która zdobyła aż trzy złote medale oraz francuska sztafeta 4 x 100 metrów mężczyzn, która ostatniego dnia zawodów pobiła rekord świata. Były to także ostatnie mistrzostwa starego kontynentu na których wystąpiły reprezentacje Czechosłowacji, NRD, RFN, Związku Radzieckiego, oraz gospodarza imprezy komunistycznej Jugosławii..
  International Association of Athletics Federations, IAAF (pol. Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych) – międzynarodowa organizacja zrzeszająca narodowe związki lekkoatletyczne założona w 1912 roku w Sztokholmie, która do 2001 działała pod nazwą International Amateur Athletics Federation (Międzynarodowa Amatorska Federacja Lekkiej Atletyki).
  XXV Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Barcelonie w 1992 roku. Były to pierwsze igrzyska olimpijskie odbywające się w Hiszpanii.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  International Association of Athletics Federations, IAAF (pol. Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych) – międzynarodowa organizacja zrzeszająca narodowe związki lekkoatletyczne założona w 1912 roku w Sztokholmie, która do 2001 działała pod nazwą International Amateur Athletics Federation (Międzynarodowa Amatorska Federacja Lekkiej Atletyki).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.