• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Katoomba

  Przeczytaj także...
  Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym. Śnieg – opad atmosferyczny w postaci kryształków lodu o kształtach głównie sześcioramiennych gwiazdek, łączących się w płatki śniegu. Po opadnięciu na ziemię tworzy porowatą pokrywę śnieżną, także nazywaną śniegiem.
  Three Sisters (pol. Trzy Siostry) – formacja skalna w Górach Błękitnych, na terenie stanu Nowa Południowa Walia, w Australii. Znajduje się w Parku Narodowym Gór Błękitnych, w pobliżu miejscowości Katoomba, około 100 km na zachód od Sydney.

  Katoomba – miasto w stanie Nowa Południowa Walia, leżące w Górach Błękitnych (ang. Blue Mountains), ok. 7600 mieszkańców.

  Ośrodek turystyczny. W zimie (lipiec, sierpień), ze względu na położenia na wysokości 1017 m n.p.m. dwu, trzykrotne opady śniegu w sezonie, pozwalają na zorganizowanie Magicznego festiwalu zimowego inaczej tzw. Białego Bożego Narodzenia dla mieszkańców pobliskiego Sydney (w normalnym czasie, w grudniu jest lato).

  Aborygeni (z łac. ab origine - "od początku", czyli "ci, którzy byli tu od początku") - rdzenni mieszkańcy Australii.Góry Błękitne (ang. Blue Mountains) – pasmo górskie w Nowej Południowej Walii (Australia), około 100 km na zachód od Sydney. Najwyższy szczyt gór, One Tree Hill ma wysokość 1 111 m n.p.m., góry stanowią część Wielkich Gór Wododziałowych. Mają powierzchnię 1 436 km². Park Narodowy Gór Błękitnych znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

  Rekordowe opady śniegu miały miejsce 5 lipca 1900, kiedy to spadło ponad 180 cm śniegu.

  Dogodny punkt wypraw do najbardziej fotogenicznej formacji skalnej stanu Three Sisters (Trzy Siostry).

  Etymologia[ | edytuj kod]

  Ka-toom-ba wywodzi się z lokalnych języków australijskich i znaczy "błyszcząca spadająca woda". Tak Aborygeni nazywali wodospad spadający w Dolinę Jamison poniżej Amfiteatru Harry'ego. Początkowo miejsce było znane jako Komin Williama i Bagna Colletta. W 1874 okolica została nazwana Rozdrabniarki (ang. The Crushers) od nazwy dworca pociągów, który służył pobliskim kamieniołomom. Nazwa Katoomba została przyjęta w 1877, a miasto otrzymało prawa miejskie w 1889.

  Nowa Południowa Walia (ang. New South Wales, NSW) – najstarszy i najbardziej zaludniony stan Australii. Leży w południowo-wschodniej części kraju. Na północy graniczy ze stanem Queensland, od zachodu z Australią Południową, a od południa ze stanem Wiktoria. Ponadto sąsiaduje z Australijskim Terytorium Stołecznym, który jest enklawą wewnątrz Nowej Południowej Walii, oraz z Terytorium Jervis Bay, będącym półenklawą. Stolicą stanu i jego największym miastem jest Sydney.

  Przypisy[ | edytuj kod]
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.