• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Katolikos Wszystkich Ormian  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Szahak III (orm.: Սահակ Գ/Sahak III-Izaak III) – katolikos Armenii z lat 677–703. Jedna z najtragiczniejszych postaci Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego.Bartłomiej Apostoł, Bartłomiej Natanael, Święty Bartłomiej, cs. Apostoł Warfołomiej (ur. w I wieku n.e. w Kanie Galilejskiej, zm. ok. 70 w Albanopolis w Armenii) – jeden z dwunastu apostołów dwojga imion, zwany, w Ewangeliach Mateusza, Marka i Łukasza, Bartłomiejem (grecko-aramejskie bar-Tholomaios "syn Tolomaja-Ptolemeusza" lub "syn oracza"), a przez Jana – Natanaelem (hebr. "Bóg dał"). Wbrew apokryfom i stanowisku Augustyna z Hippony i Grzegorza Wielkiego, Kościół rzymskokatolicki przyjął, że to ta sama osoba; męczennik i święty Kościoła katolickiego oraz prawosławnego. Święty ten wymieniany jest w Modlitwie Eucharystycznej (Communicantes) Kanonu rzymskiego.

  Katolikos Wszystkich Ormian to duchowy zwierzchnik Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. Jego oficjalny tytuł brzmi Jego Świątobliwość Najwyższy Patriarcha i Katolikos Wszystkich Ormian. Określany czasami jako Katolikos Świętej Stolicy Eczmiadzynu, od swojej siedziby patriarszej w świętym mieście Eczmiadzyn. Posiada honorową zwierzchność nad pozostałymi patriarchatami Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, aczkolwiek posiadają one autonomię jurysdykcyjną.

  Sahak Wielki (Izaak; ur. 354, zm. 438 - arcybiskup królestwa Armenii w latach 384-427 lub 428, następnie od 431 do śmierci współzarządzający Kościołem w Persarmenii wspólnie z hierarchą syryjskim. Jeden z tłumaczy Biblii i literatury patrystycznej na język ormiański, święty Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego.Wazgen I (orm. Վաևգեճ), imię świeckie Lewon Karapet Palczian (ur. 20 września 1908 w Bukareszcie, zm. 18 sierpnia 1994 w Eczmiadzynie) - Katolikos Wszystkich Ormian w latach 1955-1994.

  Spis treści

 • 1 Lista Katolikosów Wszystkich Ormian
 • 1.1 Era Apostolska
 • 1.2 Era Sophene
 • 1.3 Pierwsza era Eczmiadzyn 301-452
 • 1.4 Era Dwin 452-927
 • 1.5 Era Aghtamar 927-947
 • 1.6 Era Arghina 947-992
 • 1.7 Era Ani 992-1058
 • 1.8 Druga era Eczmiadzyn 1441-obecnie
 • 2 Zobacz też
 • 3 Linki zewnętrzne
 • Juda Tadeusz (Juda od hebr. יהודה, jehudah - "chwała Jahwe"; Tadeusz od aram. tadda – pierś; godny czci, odważny), zwany również Juda(sz), brat Jakuba albo Tadeusz (Lebeusz), czasem nazywa się go Judą Jakubowym (zm. ok. 80) – jeden z dwunastu apostołów, według tradycji brat Jakuba, brat Pański i autor Listu Judy (por. Jud 1,1). Zaliczany do grona męczenników, święty Kościoła katolickiego oraz prawosławnego.Narses III Budowniczy – katolikos ormiański z lat 641–661. Jedna z czołowych postaci politycznego i kulturalnego życia Armenii w VII wieku.


  Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ani (orm.: Անի, łac.: Abnicum) – ruiny miasta na wschodzie obecnej Turcji przy granicy z Armenią, w 2016 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  Patriarcha – (gr. πατριάρχης „praojciec”) w Nowym Testamencie określenie protoplastów Izraelitów (Abraham, Izaak, Jakub oraz dwunastu synów Jakuba), ale także protoplastów ludzkości, oraz protoplastów rodów, np. Dawid.
  Katolikos Wielkiego Domu Cylicyjskiego to jeden z patriarchów Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. Powstał na skutek przeniesienia siedziby Katolikosa Wszystkich Ormian z Eczmiadzynu do Cylicji w 1058. Mimo odrodzenia się patriarchatu w Eczmiadzynie w 1441, katolikosat cylicyjski kontynuował swoją działalność. Obecnie ma swoją siedzibę w Antelias w Libanie. Eczmiadzyński Katolikos Wszystkich Ormian deklaruje zwierzchność nad Katolikosem Wielkiego Domu Cylicyjskiego, jednak dochodzi na tym tle do sporów między katolikosatami.
  Sophene (hy.: Ծոփք - Tsopk) była prowincją królestwa armeńskiego i imperium rzymskiego. Pompejusz dał Sophene Tigranesowi Młodszemu, po pokonaniu jego ojca Tigranesa II. Sophene z czasem stała się częścią Imperium Rzymskiego, stając się prowincją. Stolicą była Amida. Około 54, rządził nią Gaius Julius Sohaemus. W 530 roku Sophene została włączona do prowincji Armenia.
  Wagharszapat (orm. Վաղարշապատ; hist. Eczmiadzyn) - miasto w Armenii, w prowincji Armawir, nad granicą z Turcją, 18 km na zachód od Erywania. 68 tys. mieszkańców (2003), ośrodek handlowy i przemysłowy. Zabytkowy zespół katedralny - najstarszy kościół Armenii i całego byłego ZSRR, siedziba najwyższego patriarchy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, noszącego tytuł Katolikosa Wszystkich Ormian. Czwarte pod względem wielkości miasto kraju.
  Jerzy VI (Kework VI, orm. Գևորգ Զ, imię świeckie Kework Czeorekdżian; ur. 2 grudnia 1868 w Nachiczewaniu nad Donem, zm. 9 maja 1954 w Wagharszapacie) - biskup ormiański, Katolikos Wszystkich Ormian w latach 1945-1954.
  Ormiański patriarcha Konstantynopola to jeden z patriarchów Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, autonomiczny jurysdykcyjnie, jednak podległy duchowej zwierzchności Katolikosa Wszystkich Ormian rezydującego w Eczmiadzynie. Ormiański patriarchat w Konstantynopolu powołał w 1461 roku sułtan Mehmed II.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.