• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy

  Przeczytaj także...
  Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (SDP) – stowarzyszenie zrzeszające polskich dziennikarzy, od 1989 członek Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej (SDRP) – organizacja społeczna i zawodowa skupiająca dziennikarzy, utworzona po roku 1989 w miejsce istniejącego wcześniej, utworzonego po wprowadzeniu stanu wojennego Stowarzyszenia Dziennikarzy PRL. Jedno z działających w Polsce stowarzyszeń dziennikarskich, obok Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, utworzonego w 1951 r. (zdelegalizowanego po wprowadzeniu stanu wojennego i reaktywowanego w 1989), Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, utworzonego w 1991 i Stowarzyszenia Dziennikarzy im. Władysława Stanisława Reymonta, utworzonego w 1998.

  Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzystowarzyszenie zrzeszające polskich dziennikarzy.

  Historia[]

  Założone w 1991 roku przez 24 dziennikarzy katolickich. Zrzesza około 600 członków, działających w kilku oddziałach terenowych. Celem stowarzyszenia jest zawodowe i religijne formowanie pracowników katolickich mediów, tak by dawali świadectwo wiary także w mediach świeckich i kształtowali opinię publiczną w duchu nauczania Kościoła. Stowarzyszenie organizuje rekolekcje, dni skupienia i modlitwy, a także szkolenia zawodowe.

  Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce (U.S. Embassy in Poland) – amerykańska placówka dyplomatyczna mieszcząca się w Warszawie, w al. Ujazdowskich 29-31.Foksal – ulica w Śródmieściu Warszawy, w rejonie Śródmieścia Północnego, sąsiadująca przez skarpę wiślaną z Powiślem.

  Prezesem Zarządu Głównego KSD jest ks. dr Bolesław Karcz.

  Siedziba[]

  Budynek przy ul. Foksal 3 – siedziba SDP, SDRP i CMWP

  Budynek mieszczący się przy ul. Foksal 3-5, był zbudowany jako pałac Wołowskiego, znany też jako pałac Bourbona. Od 1922 do lat 30. pełnił funkcję siedzib dwóch poselstw - Stanów Zjednoczonych (1922-30.) i Norwegii (1930-1939). Poza KSD siedzibę ma tam również Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Centrum Monitoringu Wolności Prasy.

  Magisterium Kościoła (łac. Magisterium ecclesiae) – w Kościele katolickim władza autorytatywnego nauczania prawd wiary (nazywana także Urzędem Nauczycielskim Kościoła – kalka z jęz. niemieckiego), sprawowana przez kolegium biskupów z papieżem jako głową oraz indywidualnie przez biskupów pozostających w łączności z kolegium.Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, w skrócie CMWP (pełna nazwa Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, CMWP SDP; ang. Press Freedom Monitoring Center) – organ działający w strukturze Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, którego zadaniem jest publiczne zajmowanie stanowiska i udzielanie pomocy dziennikarzom w przypadkach zagrożenia wolności słowa i wypowiedzi.

  Bibliografia[]

 • Informacja o Stowarzyszeniu na stronie Katolickiej Agencji Informacyjnej. [dostęp 2014-03-18].
 • Linki zewnętrzne[]

 • Strona stowarzyszenia • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pałac Stanisława Wołowskiego - wzniesiony w 1878 według proj. B. Brodzic Żochowskiego dla bankiera i kupca Stanisława Wołowskiego przy ul. Foksal 3-5. W 1900 przeszedł w ręce księżnej Marii Radziwiłłowej, która go rozbudowała. W latach 1922-1939 pałac był wynajmowany m.in. poselstwom - Amerykańskiemu (1922-1930) i Norweskiemu (1930-1939), oraz klubowi towarzyskiemu związanemu z Bezpartyjnym Blokiem Współpracy z Rządem. W 1934 w bramie, obecnie nie istniejącej, został zastrzelony minister spraw wewnętrznych Bronisław Pieracki.
  Ambasada Norwegii w Polsce (Den norske ambassaden i Polen) – norweska placówka dyplomatyczna mieszcząca się w Warszawie przy ul. Fryderyka Chopina 2a.
  Stowarzyszenie – organizacja społeczna (zrzeszenie) powoływana przez grupę osób mających wspólne cele lub zainteresowania.
  Rekolekcje (łac. recolligere - zbierać na nowo, powtórnie) - w katolicyzmie kilkudniowy okres poświęcony odnowie duchowej poprzez modlitwę, konferencje oraz spowiedź.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.