• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Katolickie Radio Podlasie  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Łuków – miasto w środkowowschodniej Polsce, w województwie lubelskim, w powiecie łukowskim; siedziba starostwa. Węzeł drogowy ze stacją węzłową. Przemysł obuwniczy, mięsny, spożywczy. Lokalny ośrodek usługowy rolnictwa. Największym ośrodek miejski między Lublinem, Siedlcami, Puławami a Białą Podlaską.Żelechów – miasto we wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, w powiecie garwolińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Żelechów. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa siedleckiego. Według danych z 2007 roku, Żelechów miał 4087 mieszkańców. Miejscowość położona jest w odległości 52 km od Siedlec, 85 km od Warszawy i 85 km od Lublina. Miasto stanowi lokalne centrum edukacji, mieszcząc kilka szkół średnich, jak i gospodarcze, stanowiąc miejsce handlu i pracy dla mieszkańców miasta i okolic.
  Słuchalność[ | edytuj kod]

  Radio nadaje na obszarze pomiędzy Białymstokiem, Warszawą i Lublinem, w promieniu ok. 100 km od nadajnika w Chotyczach k. Łosic (RTCN Łosice) i ok. 30 km od nadajnika w Górznie (21-06-2011).

  Ogólnopolskie badania słuchalności stacji radiowych Radio Track prowadzone przez MillwardBrown SMG/KRC pokazują, że około 30% mieszkańców regionu słucha Radia Podlasie przynajmniej przez cztery dni w tygodniu.

  Kalendarium[ | edytuj kod]

  4 września 1991 r. – ks. bp Jan Mazur powołał regionalną rozgłośnię radiową – Katolickie Radio Podlasie, pierwszym jej dyrektorem został ks. Henryk Drozd.

  Garwolin – gmina miejska w województwie mazowieckim położone nad rzeką Wilgą, siedziba władz gminy wiejskiej Garwolin i powiatu garwolińskiego przy skrzyżowaniu dróg S17E372 z 76.Biała Podlaska – miasto na prawach powiatu na wschodzie Polski, w województwie lubelskim, siedziba powiatu bialskiego i gminy Biała Podlaska. Drugie co do wielkości miasto we współczesnej Polsce na ziemiach, które w okresie od 1569 do 1795 r. w ramach Rzeczypospolitej Obojga Narodów wchodziły w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego.

  Październik 1991 r. – Ministerstwo Łączności wydało zezwolenie na przydział częstotliwości na paśmie 101,7 MHZ.

  Zima 1991/1992 r. – organizowanie zespołu redakcyjnego, na pomieszczenia radia została przeznaczona cześć drugiego piętra starego seminarium, poddanego adaptacji na potrzeby studia radiowego.

  Luty 1992 r. – konkurs na sygnał wywoławczy, znak graficzny oraz nazwę nowej rozgłośni, oddający regionalny i religijny charakter radia.

  Siemiatycze (biał. Сямятычы) – miasto i gmina w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim, położone na Wysoczyźnie Drohiczyńskiej, nad rzeką Kamionką (prawy dopływ Bugu).Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.

  Kwiecień 1992 r. – pierwsze spotkania zespołu redakcyjnego, prace nad programem rozgłośni.

  Maj 1992 r. – prace instalacyjne na nadajniku w Chotyczach k. Łosic oraz instalacja bezpośrednich łączy transmisyjnych z Katedry i Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach.

  Czerwiec 1992 r. – rozstrzygnięcie konkursu na sygnał dźwiękowy radia, został nim 16 sek. fragment utworu Tomasza Tymińskiego, opartego na motywie tradycyjnej pieśni kościelnej „Przykazanie nowe daję Wam”.

  Międzyrzec Podlaski – miasto i gmina w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, nad Krzną. Miasto jest także siedzibą wiejskiej gminy Międzyrzec Podlaski.Logotyp (gr. λόγος logos - słowo, myśl + τύπος typos - odcisk, obraz) – termin rozpoznawalny od początku XIX wieku jako forma graficzna będąca interpretacją brzmienia nazwy i jednoznacznie identyfikująca markę, firmę, agencję, organizację, produkt, usługę, przedsięwzięcie, imprezę oraz każdy inny rodzaj aktywności gospodarczej lub społecznej.

  Czerwiec 1992 r. – publiczna prezentacja znaku graficznego (logotypu), autorstwa Anny Jaworskiej, symbolizujący kulę ziemską, którą obiega informacja, powstał ostateczny rys ramówki radia.

  7 lipca 1992 r. – próbna emisja sygnału z nadajnika w Chotyczach, na paśmie UKF.

  9 lipca 1992 r. – oficjalne rozpoczęcie nadawania o godz. 6.00.

  Węgrów – miasto i gmina w województwie mazowieckim, siedziba władz gminy miejskiej Węgrów, gminy wiejskiej Liw i powiatu węgrowskiego (w latach 1867-1975 i od 1999).RTCN Łosice – Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze w Chotyczach k. Łosic. Jego wysokość wynosi 297 m.n.p.t. Nadajnik obsługuje dwa największe miasta w regionie, czyli Biała Podlaska i Siedlce. Ponadto stacje radiowe z tego obiektu są słyszalne w promieniu ponad 100 km.

  Lipiec 1994 r. – Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wydała (pierwszą) koncesję o numerze 07 na nadawanie programu do końca 2001 roku.

  Wiosna 1995 r. – cyfryzacja radia, umożliwiająca nagranie, montaż i emisję plików dźwiękowych.

  Sierpień 1997 r. – z radia odszedł ks. Henryk Drozd (założyciel i pierwszy dyrektor), jego następcą zostaje ks. Janusz Wolski.

  Sierpień 2000 r. – piorun zniszczył urządzenia nadawcze i emisyjne w studio, radio przeszło poważny kryzys finansowy.

  Jan Mazur (ur. 5 czerwca 1920 w Płoskiem, zm. 26 września 2008 w Siedlcach) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy lubelski w latach 1961–1968, biskup diecezjalny siedlecki w latach 1968–1996, od 1996 do 2008 biskup senior diecezji siedleckiej.Siedlce (ros. Седлец, jid. שעדליץ Shedlits) – miasto we wschodniej Polsce położone na terenie województwa mazowieckiego pomiędzy rzekami Muchawką i Helenką, na Południowym Podlasiu. Pod względem liczby mieszkańców 48. miejsce w Polsce i 4. w województwie mazowieckim. Siedziba rzymskokatolickiej kurii diecezji siedleckiej. Miasto stanowi lokalne i ponadlokalne centrum gospodarcze (rozwinięte handel, usługi i przemysł), edukacyjne (szkoły wyższe m.in. uniwersytet, seminarium duchowne i 10 szkół średnich, szkoła muzyczna I i II stopnia) i kulturalne (2 domy kultury, teatr, 4 biblioteki i 3 muzea).

  7 listopada 2002 r. – przyznanie nagrody im. Ludomira Benedyktowicza (nadawane przez Muzeum Regionalne w Siedlcach).

  20 lipca 2004 r. – ks. Sławomir Kapitan zastąpił na stanowisku dyrektora ks. Janusza Wolskiego, zmieniła się struktura organizacyjna rozgłośni, za jego merytoryczną stronę zaczęło odpowiadać Kolegium Programowe.

  lipiec 2005 r. – modernizacja studia (m.in. profesjonalnie wyciszone), instalacja nowego stołu emisyjnego firmy Studer.

  Drohiczyn – miasto w Polsce położone w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Drohiczyn. Leży na Wysoczyźnie Drohiczyńskiej, nad Bugiem. Sokołów Podlaski – miasto i gmina we wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, siedziba powiatu sokołowskiego i siedziba władz gminy wiejskiej Sokołów Podlaski. Leży nad rzeką Cetynią.

  Grudzień 2005 r. – rozpoczęcie transmisji programu przez Internet.

  Maj 2006 r. – uruchomienie regionalnego portalu internetowego www.radiopodlasie.pl, jego dyrektorem zostaje ks. Tomasz Krawczyk.

  30 listopada 2006 r. – uruchomienie nowego nadajnika, w Żelechowie, dodatkowa częstotliwość 106 FM.

  Marzec 2007 r. – zmiana logotypu radia na nowy, którego autorem jest Tomasz Budek.

  Łosice – miasto w województwie mazowieckim, nad rzeką Toczną, siedziba powiatu łosickiego i gminy miejsko-wiejskiej Łosice. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa bialskopodlaskiego.Górzno – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie garwolińskim, w gminie Górzno. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa siedleckiego. Wieś jest siedzibą gminy Górzno.

  29 marca 2008 r. – przyznanie nagrody "Mały Feniks 2008" za promowanie w mediach książki katolickiej.

  1 czerwca 2010 – rozdzielenie strony radiowej, która została pod adresem http://radiopodlasie.pl i utworzenie nowego regionalnego portalu informacyjnego podlasie24.pl, który można znaleźć pod adresem http://podlasie24.pl. Jego szefem został ks. Krzysztof Pełka, który 4 lipca 2007 zastąpił ks. Tomasza Krawczyka.

  18 lutego 2011 r. – rozpoczęcie całodobowej emisji programu Radia Podlasie.

  Katedra pw. Niepokalanego Poczęcia NMP - kościół murowany w stylu neogotyckim o planie krzyża łacińskiego według projektu architekta gubernialnego Zygmunta Zdańskiego. Obecnie katedra znajduje się przy ulicy Bp. I. Świrskiego 55 (podst. 19/52 m, wys. wież 75 m, wys. nawy głównej 16,5 m).Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  21 czerwca 2011 r. – przeniesienie nadajnika z Żelechowa do Górzna.

  9 lipca 2012 r. – Katolickie Radio Podlasie kończy 20 lat.

  1 stycznia 2016 – decyzją Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy nowym dyrektorem rozgłośni został ks. Andrzej Sochal.

  9 lipca 2017 – Radio Podlasie obchodziło 25. rocznicę powstania.

  Lublin (łac. Lublinum, jid. לובלין, lit. Liublinas, ros. Люблин) – miasto na prawach powiatu, stolica województwa lubelskiego. Położona na Wyżynie Lubelskiej nad rzeką Bystrzycą, historycznie w Małopolsce.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.