• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Katolicki Uniwersytet Najświętszego Serca w Mediolanie  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Gerardo Bianco (ur. 12 września 1931 w Guardia Lombardi) – włoski polityk, filolog i nauczyciel akademicki, wieloletni parlamentarzysta, od 1990 do 1991 minister edukacji, poseł do Parlamentu Europejskiego IV kadencji, przewodniczący Włoskiej Partii Ludowej.Włoska Partia Ludowa (wł. Partito Popolare Italiano, PPI) – włoska partia polityczna o profilu chadeckim i socjalnym, działająca w latach 1994–2002.

  Katolicki Uniwersytet Najświętszego Serca w Mediolanie – jeden z włoskich prywatnych uniwersytetów, założony w Mediolanie, w Lombardii w 1921; w 2007 studiowało w nim na 14 wydziałach zlokalizowanych w Mediolanie, Brescii, Piacenzy-Cremonie, Rzymie i Campobasso 42.388 studentów.

  W strukturę uniwersytetu włączonych jest dziewięć ośrodków medycznych: szpitale, medyczne instytuty badawcze i kliniki, m.in. rzymska Poliklinika Gemelli, nazwana tak na cześć założyciela uczelni o. Agostino Gemellego OFM.

  Kampus (łac. campus pole, równina), osiedle akademickie – obszar na którym znajdują się budynki szkoły wyższej wraz z otaczającymi je terenami. Zazwyczaj znajduje się tam również biblioteka i domy studenckie.Alojzy Giussani, wł. Luigi Giussani (ur. 15 października 1922 w Desio koło Mediolanu, zm. 22 lutego 2005) - włoski duchowny katolicki, założyciel międzynarodowego ruchu katolickiego Comunione e Liberazione (CL, Komunia i Wyzwolenie).

  Organizacją założycielską Uniwersytetu Najświętszego Serca był Instytut „Giuseppe Toniolo”.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Główna siedziba uniwersytetu
 • 3 Rektorzy
 • 4 Wydziały
 • 5 Znani absolwenci i profesorowie
 • 5.1 Gospodarka i finanse
 • 5.2 Dziennikarstwo
 • 5.3 Kultura
 • 5.4 Polityka
 • 5.5 Inne
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Historia[]

  W 1919 osobistości mediolańskiego świata kulturalnego i religijnego − Agostino Gemelli, Ludovico Necchi, Francesco Olgiati, Armida Barelli oraz Ernesto Lombardo − założyli Instytut Studiów Wyższych „Giuseppe Toniolo”, który następnie miał stać się ciałem założycielskim Uniwersytetu Katolickiego. Instytut zyskał aprobatę ministra edukacji Benedetto Croce 24 czerwca 1920. W ślad za decyzją państwową szła zgoda papieża Benedykta XV.

  Giovanni Maria Flick (ur. 7 listopada 1940 w Ciriè) – włoski prawnik, profesor, w latach 1996–1998 minister sprawiedliwości, od 2008 do 2009 prezes Sądu Konstytucyjnego.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Siedzibę nowego ateneum przy via Sant'Agnese 2 otwarto oficjalnie 7 grudnia 1921. Otwarcia dokonał kard. Achille Ratti, późniejszy papież Pius XI. Pierwszymi działającymi wydziałami były wydziały filozofii i nauk społecznych. W 1923 otwarły swe podwoje wydziały literatury i prawa. Statut instytutu został zyskał aprobatę rządową, otrzymując tym samym prawo do nadawania tytułów naukowych 2 października 1924. W 1926 z wydziału prawa wyodrębnione zostały wydziały nauk politycznych, ekonomicznych i handlu. W 1932 przeniesiono siedzibę uniwersytetu do byłego klasztoru, sąsiadującego bezpośrednio z bazyliką św. Ambrożego. W 1936 powstał wydział edukacji, dziś nauk pedagogicznych.

  Attilio Nicora (ur. 16 marca 1937 w Varese koło Mediolanu), włoski duchowny katolicki, były biskup Werony, wysoki urzędnik Kurii Rzymskiej i Episkopatu Włoch, kardynał.Tiziano Treu (ur. 22 sierpnia 1939 w Vicenzie) – włoski polityk i wykładowca akademicki, profesor, były minister, parlamentarzysta.

  Po II wojnie światowej w 1947 powstał wydział ekonomiczny i handlu z dwoma sekcjami: dzienną i wieczorową. Wydział ten w krótkim czasie stał się najważniejszą jednostką uniwersytetu, na którym studiuje największa liczba studentów. W obecności prezydenta republiki Luigiego Einaudiego wmurowano w 1949 pierwszy kamień pod budowę siedziby wydziału rolniczego w Piecenzy. Wykłady na tym wydziale rozpoczęto w 1952.

  Julián Carrón (ur. w Navaconcejo, 25 lutego 1950) – to hiszpański ksiądz katolicki, teolog. Od śmierci Luigi Giussani, stoi na czele katolickiego ruchu Comunione e Liberazione.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  W 30 lat po założeniu uczelni w 1958 otwarto w Rzymie wydział medycyny i chirurgii. Do jego powstania przyczynił się jeden z założycieli uniwersytetu lekarz o. Agostino Gemelli OFM. W 1965 otwarto w Brescii nową siedzibę wydziału pedagogicznego, w 1971 wydział matematyki, fizyki i biologii. W latach 90. XX w. powstał wydział bankowości. W 1991 zainaugurowano wydziały filologiczne w Mediolanie i Brescii. Pod koniec lat 90. powstały wydziały psychologiczny i techniki.

  Benedykt XV (łac. Benedictus XV, właśc. Giacomo della Chiesa; ur. 21 listopada 1854 w Genui, zm. 22 stycznia 1922 w Rzymie) – papież w okresie od 3 września 1914 do 22 stycznia 1922.Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.

  W 2000 uniwersytet założył trzynaście centrów kulturalnych w różnych regionach Włoch. W instytutach tych, dzięki współpracy z wydziałami, zaoferowano możliwość uzyskania dyplomów studiów wyższych. Centra te zajęły się organizacją badań w terenie, kursów formacyjnych na różnych poziomach oraz edukacją. W 2001 powstał wydział socjologii.

  Roberto Formigoni (ur. 30 marca 1947 w Lecco) – włoski polityk, były eurodeputowany, od 1995 do 2013 prezydent regionu Lombardia, od 2013 senator.Lider (od ang. leader) - osoba lub organizacja przewodząca, stojąca na czele danej grupy. Cechą charakterystyczną lidera jest to, że ludzie lub organizacje same chcą go naśladować oraz łatwo poddają się jego przywództwu.

  W 2002 w Campobasso w regionie Molise powstała piąta siedziba uniwersytetu z centrum badań biomedycznych. Kamień węgielny pod budowę siedziby uniwersyteckiej poświęcił 19 marca 1995 papież Jan Paweł II.

  W 2004 przebudowano Poliklinikę Gemelli w Rzymie. Nowy kompleks szpitalny stał się jednym z najnowocześniejszych tego typu w Europie. Przy projektowaniu architektury i wyborze rozwiązań konstrukcyjnych kierowano się ideą zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków.

  W tym samym roku władze uczelni uzyskały pozwolenie na przebudowę byłych koszar sąsiadujących z główną siedzibą uniwersytetu. Plany obejmują wzniesienie dużych parkingów i innych budowli, które w przyszłości mają stać się częścią mediolańskiego kampusu uniwersyteckiego. W 2007 zainaugurowano niezależny od mediolańskiego wydział psychologii w Brescii. Uniwersytet zakupił też część dawnego seminarium duchownego w tym mieście.

  Molise – region administracyjny w centralnych Włoszech, o powierzchni 4 438 km² i 322 tys. mieszkańców ze stolicą w Campobasso (52 tys. mieszkańców). Gęstość zaludnienia 75 os./km². Graniczy z następującymi regionami: Abruzja, Lacjum, Kampania i Apulia.Comunione e Liberazione (CL, Komunia i Wyzwolenie) – katolicki ruch kościelny, założony we Włoszech przez Luigiego Giussaniego w 1954.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Giuseppe Fioroni (ur. 14 października 1958 w Viterbo) – włoski polityk, lekarz, były minister edukacji, parlamentarzysta.
  Irene Pivetti (ur. 4 kwietnia 1963 w Mediolanie) – włoska dziennikarka, prezenterka telewizyjna, polityk, była przewodnicząca Izby Deputowanych (1994–1996).
  University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.
  Roberto Busa (ur. 13 listopada 1913 w Vincenzie; zm. 9 sierpnia 2011) – włoski ksiądz katolicki należący do Zakonu Jezuitów. Busa był pionierem zastosowania informatyki do analiz literatury, w szczególności do analizy dzieł pisarzy chrześcijańskich. Pierwszym efektem było opracowanie pism św. Tomasza z Akwinu, tzw. Corpus Tomisticum. Przyczynił się do zdefiniowania wielu terminów informatycznych, w tym pojęcia "hiperłącze".
  Luigi Einaudi (ur. 24 marca 1874 w Carrù; zm. 30 października 1961 w Rzymie) – włoski ekonomista, prof. Uniwersytet w Turynie, polityk, prezydent.
  Dino Piero Giarda (ur. 9 grudnia 1936 w Mediolanie) – włoski ekonomista, wykładowca akademicki, od 2011 do 2013 minister ds. kontaktów z parlamentem w rządzie Mario Montiego.
  Francesco Vito (ur. 21 października 1902 w Pignataro Maggiore, zm. 6 kwietnia 1968 w Mediolan) − włoski ekonomista, prawnik, politolog, profesor, rektor Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca w Mediolanie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.