• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Katie Melua  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.Europejskie nagrody muzyczne EBBA European Border Breakers Awards – przyznawane są co roku dziesięciu artystom lub zespołom, których debiutanckie albumy wydane poza ich własnym krajem odniosły największy sukces. Laureatami tej nagrody zostali już m.in. Adele, Tokio Hotel, The Baseballs, Zaz, Lykke Li, Milow, Katie Melua, Damien Rice, Caro Emerald, Stromae i Mumford & Sons oraz polski zespół wykonujący muzyke Rap: Hemp Gru .

  Katie Melua, właśc. Ketevan Melua, gruz. ქეთევან მელუა (ur. 16 września 1984 w Kutaisi) – brytyjska wokalistka urodzona w Gruzji.

  Spis treści

 • 1 Biografia
 • 1.1 Dzieciństwo, edukacja
 • 1.2 Początki kariery
 • 1.3 2003-04: Call Off the Search
 • 1.4 2005-06: Piece by Piece
 • 1.5 2007-09: Pictures
 • 1.6 2010-12: The House, Secret Symphony
 • 1.7 Od 2013: Ketevan
 • 2 Życie prywatne
 • 3 Dyskografia
 • 3.1 Albumy
 • 3.2 Albumy kompilacyjne
 • 3.3 Albumy koncertowe
 • 3.4 Single
 • 4 Filmografia
 • 4.1 Ścieżka dźwiękowa
 • 4.2 Gra aktorska
 • 5 Nagrody
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Piece by Piece – drugi album brytyjskiej piosenkarki jazzowej i bluesowej pochodzenia gruzińskiego Katie Melua, wydany 26 września 2005 roku. Zadebiutował na pierwszym miejscu w rankinku sprzedaży w Wielkiej Brytanii.The Official Charts Company (OCC), wcześniej znana jako Chart Information Network (CIN), a następnie The Official UK Charts Company – organizacja zajmująca się tworzeniem oficjalnych notowań w Wielkiej Brytanii. Notowania są oparte na badaniach przez zespół sprzedawców, stanowią 99% wszystkich sprzedanych singli, 98% wszystkich albumów i ponad 90% wszystkich filmów. Dzięki OCC tworzone są m.in. takie notowania jak:

  Biografia[]

  Dzieciństwo, edukacja[]

  Ketevan Melua (w rodzinie nazywana także Ketino) urodziła się w 1984 roku w Kutaisi w Gruzji (ówczesnym ZSRR) jako córka Amirana i Tamary. Jej pradziadek przyjechał na początku XX wieku do Gruzji z Kanady, jednak później oskarżono go o szpiegostwo i nie pozwolono wyjechać. Jej prababka mieszkała w Tuapse w Rosji. Przez pierwsze lata mieszkała ze swoimi dziadkami w Tbilisi, później w wieku 4 lat przeprowadziła się razem z rodzicami i młodszym bratem do Batumi, gdzie jej ojciec pracował w szpitalu jako kardiolog. Z powodu wojny domowej w Gruzji w 1993 roku osiedliła się z rodziną w Belfaście, gdzie uczęszczała do szkoły podstawowej św. Katarzyny oraz college’u dominikańskiego w Fortwilliam, dzielnicy Belfastu. Kiedy miała trzynaście lat razem z rodziną przeniosła się do Sutton w Londynie, niedługo potem zamieszkała w Redhill w brytyjskim hrabstwie Surrey. W 2008 roku przeprowadziła się do londyńskiego Maida Vale w dzielnicy Notting Hill.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Opera Leśna (niem. Die Waldoper) – leśny amfiteatr o powierzchni 4 ha otwarty w lipcu 1909 w Sopocie. Opera Leśna znajduje się na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w kompleksie leśnym Lasów Oliwskich. Obiekt charakteryzuje się przede wszystkim dobrą akustyką i atrakcyjną lokalizacją. Widownia opery mieści 4400 widzów, a scena (o długości 50 m i powierzchni 536 m²) jest w stanie pomieścić ponad 100 osobową orkiestrę. Sceneria Opery Leśnej jest kojarzona przede wszystkim z odbywającym się tu corocznie festiwalem. Scena opery to również miejsce licznych koncertów muzyki poważnej, koncertów bluesowych, rockowych, pokazów mody i innych. W pobliżu Opery Leśnej przebiega turystyczny szlak Wzgórz Szymbarskich.

  Zainspirowana wydarzeniami w Gruzji oraz chęcią niesienia pokoju na świecie jako dziecko chciała być politykiem lub historykiem.

  W sierpniu 2005 roku Melua przyjęła brytyjskie obywatelstwo. Tym samym przed ukończeniem dwudziestego pierwszego roku życia posiadała trzy obywatelstwa: radzieckie, gruzińskie i brytyjskie.

  Początki kariery[]

  W wieku 15 lat wygrała konkurs muzyczny Stars Up Their Noses zorganizowany przez angielski kanał telewizyjny ITV, podczas którego zaśpiewała piosenkę „Without You” z repertuaru zespołu Badfinger. Niedługo potem zaczęła naukę w szkole artystycznej BRIT School for the Performing Arts w London Borough of Croydon, gdzie zaczęła pisać swoje pierwsze utwory. Podczas nauki w szkole poznała swojego przyszłego menedżera i producenta Mike’a Batta. Ten poszukiwał wówczas zespołu grającego muzykę acid rockową, gitarzysty basowego oraz piosenkarza potrafiącego śpiewać jazz i blues w interesujący sposób. Kiedy usłyszał jej wykonanie piosenki „Faraway Voice” (którą napisała ku czci swojej zmarłej idolki Evy Cassidy), Batt zaproponował jej podpisanie kontraktu płytowego z jego wytwórnią muzyczną Dramatico.

  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.Elton Hercules John (ur. 25 marca 1947 jako Reginald Kenneth Dwight w Londynie w dzielnicy Pinner) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, pianista i okazjonalnie aktor. Współpracuje z tekściarzem Bernie Taupinem od 1967r. Do tej pory są autorami 30 albumów.

  2003-04: Call Off the Search[]

  Melua w 2004 roku

  Na początku listopada 2003 roku ukazał się jej debiutancki album studyjny zatytułowany Call Off the Search (wydany pod szyldem Dramatico), który dotarł do pierwszego miejsca list najczęściej kupowanych płyt w Wielkiej Brytanii (gdzie zdobyła także certyfikat sześciokrotnej platynowej płyty za osiągnięcie wyniku ponad 1,9 miliona sprzedanych egzemplarzy) i Danii, dotarł także do czołówki notowań m.in. w Norwegii, Nowej Zelandii i Holandii. Na krążku znalazły się dwie autorskie piosenki Meluy – „Belfast (Penguins and Cats)”, w której wspominała życie w Irlandii, oraz „Faraway Voice” napisaną z myślą o Evie Cassidy, a także cztery utwory innych artystów w nowej aranżacji – „Learnin' the Blues” z repertuaru Delores J. Silver, „Crawling up a Hill” Johna Mayalla, „I Think It's Going to Rain Today” Randy’ego Newmana oraz „Lilac Wine” Jamesa Sheltona. Autorem pozostałych sześciu kompozycji z płyty został Batt. Album promowały single „The Closest Thing to Crazy”, „Crawling Up a Hill” oraz tytułowa piosenka „Call Off the Search”.

  Wojna domowa – konflikt zbrojny, w którym stronami są obywatele jednego państwa, plemienia lub grupy etnicznej. Wojna domowa jest częstą przyczyną osłabienia państwa czy plemienia. Jest rodzajem wojny.Eva Cassidy (ur. 2 lutego 1963 w Oxon Hill w stanie Maryland, zm. 2 listopada 1996 w miejscowości Bowie w stanie Maryland) – amerykańska piosenkarka.

  W 2004 roku Melua została jedną z wokalistek supergrupy Band Aid 20, z którą nagrała nową wersję utworu „Do They Know It's Christmas?”, dochód ze sprzedaży której wspierał mieszkańców Etiopii w walce z głodem

  2005-06: Piece by Piece[]

  W marcu 2005 roku Melua wystąpiła na jednej scenie z zespołem Queen i Brianem May'em, z którymi zaśpiewała utwór „Too Much Love Will Kill You” podczas koncertu charytatywnego ku czci Nelsona Mandeli z cyklu 46664 (granego na rzecz leczenia AIDS). Występ z muzykami uznała za spełnienie swoich marzeń z dzieciństwa. W tym samym roku wydała także swój debiutancki album koncertowy pt. On the Road Again, zawierający zapis dźwiękowy i filmowy z koncertu wokalistki zagranego w marcu w Fairfield Halls Croydon. W kwietniu otrzymała nagrodę Echo w kategorii Najlepszy debiut roku, a także statuetkę DVD Champion 2005 – Nagroda Artysty Muzycznego za płytę koncertową.

  UK Albums Chart – lista przebojów publikująca najlepiej sprzedające się albumy (również w wersji digital download) w Wielkiej Brytanii. Jest sporządzana przez The Official Charts Company i publikowana w magazynie Music Week (Top 75) oraz na stronie internetowej OCC (Top 100); pełna lista 200 albumów jest publikowana wyłącznie w newsletterze ChartsPlus.16 września jest 259. (w latach przestępnych 260.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 106 dni.
  Melua podczas koncertu w ramach Festiwalu Jazzowego Morza Północnego w 2007 roku

  We wrześniu tego samego roku ukazała się jej druga płyta długogrająca zatytułowana Piece by Piece, która zadebiutowała na pierwszym miejscu listy najczęściej kupowanych albumów w Norwegii oraz dotarła na szczyt notowań m.in. w Polsce, Wielkiej Brytanii, Danii i Holandii. Pierwszy singlem promującym album został utwór „Nine Million Bicycles”, który osiągnął sukces komercyjny, zostając uznanym m.in. przez czytelników magazynu Watch and Listen największym przebojem w historii muzyki. Niedługo po premierze piosenka została skrytykowana przez pisarza i naukowca Simona Singha, który uznał tekst utworu za nieoddający prawdziwych wyników badań astronautów oraz je kwestionujący.

  VG-Lista – norweska lista przebojów. Jest przedstawiana co tydzień w magazynie VG i w programie NRK Topp 20. Jest główną listą przebojów w Norwegii, prowadzącą listy albumów i singli z krajów całego świata. Dane gromadzone są przez Nielsen Soundscan International i opierają się na sprzedaży w około stu sklepach w Norwegii. Pierwsze notowanie listy singli zostało opublikowane jako "Top 10" w 42. tygodniu 1958 i zostało rozszerzone do "Top 20" w 5. tygodniu 1995. W tym samym czasie lista albumów, opublikowana jako "Top 20" w 1. tygodniu 1967, została rozszerzona do "Top 40".What I Miss About You – piosenka jazz/blues stworzona przez Andreę McEwan i Katie Meluę na trzeci album studyjny Meluy Pictures (2007). Utwór początkowo miał zostać wydany jako trzeci singel promujący krążek jednak wycofano go z planów wydania z niewyjaśnionych przyczyn. "What I Miss About You" zastąpiono piosenką "Ghost Town" wydaną jako singel 23 czerwca 2008. Słowa kompozycji, napisane przez Andreę McEwan, opowiadają o końcu pewnego związku, co doprowadziło do błędnego kojarzenia ich ze znajomością artystki z Lukiem Pritchardem.

  Pozostałymi utworami promującymi album zostały single „Spider’s Web”, „It's Only Pain”, „Shy Boy” i „I Cried for You”, na którym znalazła się także nowa wersja utworu „Just Like Heaven” z repertuaru zespołu The Cure, którą Melua nagrała na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu Jak w niebie produkcji DreamWorks.

  Instrument perkusyjny – instrument muzyczny, w którym źródłem dźwięku jest drganie całości lub części instrumentu, które jest wywoływane uderzeniem odpowiedniej części instrumentu pałką, szczotką lub dłonią lub też potrząsaniem całym instrumentem.Queen – brytyjski zespół rockowy utworzony w 1970 w Londynie przez Briana Maya, Rogera Taylora i Freddiego Mercury’ego. Basista John Deacon dołączył do grupy rok później.

  W 2006 roku wystąpiła w Operze Leśnej w Sopocie jako support przed koncertem Eltona Johna. Na początku października tego samego roku trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa za zagranie najgłębszego podwodnego koncertu, który odbył się w stacji pod platformą wiertniczą Statoil Troll A umieszczoną 303 metry pod powierzchnią Morza Północnego przy wybrzeżu Norwegii. Zapis z koncertu został wydany na płycie Concert Under the Sea z czerwca 2007 roku

  Recorded Music NZ (dawniej: Recording Industry Association of New Zealand - RIANZ) – nowozelandzkie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów. Członkiem stowarzyszenia może być każda wytwórnia płytowa działająca w Nowej Zelandii. Głównymi wytwórniami posiadającymi pełne członkostwo w RIANZ są tak zwane wytwórnie "wielkiej czwórki" – EMI, Sony, Universal i Warner.Jak w niebie (ang. Just Like Heaven) – amerykańska komedia romantyczna z 2005 w reżyserii Marka Watersa. Scenariusz filmu powstał na podstawie debiutanckiej powieści francuskiego autora Marca Levy pt. A jeśli to prawda....

  2007-09: Pictures[]

  Melua podczas koncertu w Barcelonie w listopadzie 2008 roku
  Melua podczas koncertu w norweskim Wrightegaarden w 2009 roku

  W lipcu 2007 roku Melua zagrała koncert w Hamburgu, uczestnicząc tym samym w serii koncertów Live Earth. W październiku ukazała się jej kolejna płyta studyjna zatytułowana Pictures, nad nagraniem której współpracowała z perkusjonalistą Rayem Cooperem oraz Irlandzką Orkiestrą Filmową. Był to jednocześnie ostatni album, którego producentem był Batt. Album promowały single „If You Were a Sailboat”, „If the Lights Go Out” i „Ghost Town”. Początkowo trzecim singlem promującym płytę miała być piosenka „What I Miss About You” napisana we współpracy z australijską piosenkarką Andreę McEwan, która została także współautorką innego numeru z krążka – „Dirty Dice”. Na krążku znalazł się także m.in. cover piosenki „In My Secret Life” z repertuaru Leonarda Cohena, a także utwór „Mary Pickford (Used to Ear Roses)” napisany o aktorce kina niemego Mary Pickford. Na rozszerzonej wersji albumu znalazł się dodatkowy utwór – nowa aranżacja „Under the Cherry Moon” Princea.

  Adam Opel AG - niemieckie przedsiębiorstwo produkujące samochody osobowe i dostawcze należące do koncernu General Motors.Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.

  W maju 2008 roku do sprzedaży trafiła płyta koncertowa Meluy zatytułowana iTunes Live: Berlin Festival. Rok później na rynku ukazał się jej kolejny album koncertowy pt. Live At The O² Arena, na którym znalazł się dźwiękowy zapis koncertu wokalistki w brytyjskiej O2 Arena. W tym samym roku została ambasadorką marki odzieżowej Eric Bompard.

  In My Secret Life – to pierwszy singel kanadyjskiego piosenkarza i poety Leonarda Cohena, pochodzący z albumu Ten New Songs. W utworze słyszymy akompaniament gitary Boba Metzgera. Cohen zaczął pisać tę piosenkę w 1988 roku i finalnie ją ukończył oraz nagrał w 2001 roku. Na singlu wydanym przez Sony Music Canada oprócz normalnej wersji trwającej 4:55, znajduje się także radiowa edycja o długości 3:52.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  2010-12: The House, Secret Symphony[]

  Melua i Jools Holland podczas występu na gali European Border Breakers Awards w 2011 roku
  Zelt-Musik-Festival w roku 2016 w Freiburg, Niemcy

  Pod koniec maja 2010 roku ukazał się jej czwarty album studyjny zatytułowany The House, którego producentem został William Orbit. Płytę promowały single „A Happy Place”, „The Flood” oraz „To Kill You with a Kiss” (na płycie jako „I'd Love To Kill You”). Krążek dotarł do czołówki listy najczęściej kupowanych płyt w wielu krajach, debiutując na pierwszym miejscu notowania w Szwajcarii (gdzie otrzymał również status platynowej płyty) oraz plasując się na szczycie zestawienia w Belgii i Polsce (platynowa płyta), a także w notowaniu europejskim. W 2011 roku Melua wydała minialbum zatytułowany Tour 2011 zawierający cztery nagrania zarejestrowane podczas prób wokalistki do występów podczas trasy koncertów. Pod koniec roku została ambasadorką marki samochodowej Opel. W marcu kolejnego roku wydała swoją kolejną płytę zatytułowaną Secret Symphony, którą nagrała we współpracy z Bettem. Płyta dotarła do pierwszego miejsca listy najczęściej kupowanych albumów w Polsce, gdzie zdobyła także certyfikat platynowej płyty. Krążek promowały single „Better Than a Dream”, „Moonshine” i „The Wall of the World”.

  Język szwedzki (szw. svenska språket, svenska) – język północnogermański wschodni (wschodnioskandynawski), używany głównie w Szwecji i częściach Finlandii, przez ok. 9 mln ludzi. W Finlandii język szwedzki jest, obok fińskiego, językiem urzędowym, z uwagi na 5% szwedzkojęzycznych obywateli Finlandii zamieszkałych głównie na wybrzeżach tego kraju. Szwedzki jest dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i w mniejszym stopniu także dla Duńczyków. Język standardowy w Szwecji, tzw. rikssvenska (szwedzki państwowy) oparty jest na dialektach regionu sztokholmskiego.OLiS – oficjalna lista sprzedaży detalicznej polskiego Związku Producentów Audio-Video, istniejąca od 23 października 2000 roku.

  Od 2013: Ketevan[]

  We wrześniu 2013 roku premierę miała szósta płyta studyjna Meluy zatytułowana Ketevan zawierająca takie single, jak „The Love I'm Frightened Of” oraz „I'll Be There”.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  James Toseland (ur. 5 października 1980 w Kiveton Park, Sheffield, Anglia), jest angielskim motocyklistą, który wygrał mistrzostwo świata Superbike w 2004 jako jeździec Ducati oraz w 2007 jako jeździec Hondy. Od 1 września 2012 jest żonaty z Katie Meluą, piosenkarką gruzińskiego pochodzenia.
  Hospitalizacja – pobyt pacjenta w szpitalu przez co najmniej jedną noc, trwający od chwili wpisu do księgi głównej do chwili wypisu, przeprowadzany w celu wykonania badań diagnostycznych lub leczenia.
  Mary Pickford, właśc. Gladys Marie Smith (ur. 8 kwietnia 1892 w Toronto, zm. 29 maja 1979 w Santa Monica) − amerykańska aktorka filmowa kanadyjskiego pochodzenia, gwiazda epoki kina niemego.
  BBC News Channel (do 20 kwietnia 2008 BBC News 24) – brytyjski kanał informacyjny, dostępny tylko w przekazie cyfrowym (naziemnym i satelitarnym) oraz w sieciach kablowych i właściwie tylko na terenie Wielkiej Brytanii. Jednak jego odbiór w Polsce jest możliwy.
  Obywatelstwo – więź prawna łącząca jednostkę (osobę fizyczną) z państwem, na mocy której jednostka ma określone prawa i obowiązki wobec państwa, a państwo – analogicznie – ma obowiązki i prawa wobec jednostki. Określenie spraw związanych z obywatelstwem, a w szczególności sposobów jego nabycia i ewentualnie także utraty, należy do samego państwa – jest to jego kompetencja wyłączna. Istnieją także regulacje prawa międzynarodowego dotyczące spraw związanych z obywatelstwem, a w szczególności unikania sytuacji bezpaństwowości i wielokrotnego obywatelstwa.
  Tbilisi (gruz. თბილისი, w latach 1845-1936 Tyflis) – stolica i największe miasto Gruzji położone nad rzeką Kurą, zamieszkane przez 1,15 mln osób (aglomeracja 1,5 mln mieszkańców, 2010). Jest głównym kulturalnym, naukowym (Akademia Nauk, Biblioteka Narodowa i liczne uczelnie) i przemysłowym (m.in. produkcja lokomotyw) ośrodkiem Gruzji.
  Redhill – miasto w Anglii, w hrabstwie Surrey, w dystrykcie Reigate and Banstead. Leży 30 km na południe od centrum Londynu. Miasto liczy 25 751 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.111 sek.