Katie Boyle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Katie Boyle, Catherine Boyle (ur. 29 maja 1926, zm. 20 marca 2018) – brytyjska aktorka i prezenterka telewizyjna włoskiego pochodzenia.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Vogue – amerykański magazyn skierowany do kobiet, wydawany od końca XIX wieku do dziś. Dotyczy mody, życia gwiazd, lecz zawiera także artykuły z dziedzin sztuki, polityki. Przez wielu jest uważany za najważniejsze kobiece pismo w świecie mody i modelingu.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodziła się we Florencji jako Caterina Irena Maria Elena Imperiali di Francavilla. Córka Marchese Demetrio Imperiali di Francavilla i Dorothy Kate Ramsden. Przyjechała do Anglii w 1946 roku i rozpoczęła karierę modelki. Jej zdjęcia opublikowane zostały m.in. w „Vogue’u”. Pojawiła się również w kilku filmach, takich jak Old Mother Riley, Headmistress, The House in the Square, Not Wanted on Voyage, The Truth About Women, Morderstwo na zlecenie (Intent to Kill) i Diary of Major Thompson.

8. Konkurs Piosenki Eurowizji 1963 odbył się 23 marca 1963 roku w Centrum Telewizyjnym BBC w Londynie (Wielka Brytania). Choć Francja wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji 1962, z powodu problemów finansowych nie była w stanie zorganizować konkursu w 1963 roku. Wprowadzono wówczas zasadę obowiązującą przez lata: w przypadku niemożności przygotowania Konkursu Piosenki Eurowizji przez zwycięski kraj, gospodarzem zostaje brytyjski nadawca BBC. Dlatego w październiku 1962 roku ogłoszono, że konkurs odbędzie się w Wielkiej Brytanii, w niedawno otwartej BBC Television Centre.43. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 9 maja 1998 roku w Birmingham (Wielka Brytania). Udział wzięło 25 państw. Macedonia zadebiutowała w konkursie; Belgia, Finlandia, Izrael, Rumunia i Słowacja powróciły po przerwie, natomiast Austria, Bośnia i Hercegowina, Dania, Rosja i Islandia nie mogły wziąć udziału, bo w ostatnich 5 latach zajmowały słabe miejsca. Konkurs prowadzili Ulrika Jonsson i Terry Wogan.

Od 1960 występowała w telewizji, m.in. w programach What’s My Line? i Juke Box Jury. Prowadziła Konkurs Piosenki Eurowizji 1960, 1963, 1968 i 1974. Pojawiła się na Konkursie Piosenki Eurowizji w 1998 w Birmingham jako gość specjalny BBC.

W 1947 roku wyszła za mąż za Richarda Bentincka Boyle’a (9 hrabię Shannon). Małżeństwo zostało rozwiązane w 1955 roku. W tym samym roku poślubiła Greville’a Baylisa, który zmarł w 1976 roku. W 1979 roku wyszła za mąż za impresaria teatralnego Petera Saundersa, który zmarł w 2002 roku.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Dennis Barker: Katie Boyle obituary (ang.). theguardian.com, 2018-03-20. [dostęp 2018-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-21)].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Katie Boyle w bazie IMDb (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.
  13. Konkurs Piosenki Eurowizji 1968 odbył się w sobotę, 6 kwietnia 1968 roku, w Londynie. Zwycięstwo odniosła Hiszpania z utworem „La La La”, który wykonała Massiel. Początkowo piosenkę zaśpiewać miał Joan Manuel Serrat, jednak chciał zaśpiewać po katalońsku. Krajowe władze nie zgodziły się jednak na warunek postawiony przez piosenkarza i zastąpili go młodą wokalistką Massiel, która zaśpiewała konkursową propozycję po hiszpańsku.
  Aktor (łac. agere – działać) – osoba odgrywająca za pomocą szczególnego zachowania, technik cielesnych i głosowych rolę w teatrze lub w filmie. Od zwykłego człowieka odróżnia go ze strony samego aktora świadomość gry, ze strony widzów – szczególny sposób traktowania osoby jako aktora. Wobec widza istnieje na sposób dwoisty, jako odtwarzana postać, w którą się tymczasowo wciela, i zarazem jako żywy człowiek, posiadający własną rzeczywistą tożsamość i biografię.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Florencja (wł. Firenze, MAF: [fiˈrɛnʦe]) – miasto w środkowych Włoszech, nad Arno, u stóp Apeninów, stolica Toskanii i prowincji Florencja, stolica Włoch w latach 1865–1871. W 2006 roku liczyła 366 tys. mieszkańców.
  Prezenter (dawniej spiker od ang. speaker) – osoba zapowiadająca poszczególne programy w stacji radiowej lub telewizyjnej, także prowadząca program estradowy, informacyjny, blok tematyczny lub inny program składający się z części.

  Reklama