• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Katia Ricciarelli

  Przeczytaj także...
  Nastro d’argento (tłum. srebrna taśma) – włoska nagroda filmowa przyznawana od 1946 przez Włoski Narodowy Syndykat Dziennikarzy Filmowych, wręczana tradycyjnie w Amfiteatrze w Taorminie, przyznawana w blisko trzydziestu kategoriach.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Sopran (od wł. sopra - ponad) – najwyższy głos żeński. Zwykle obejmuje skalę - w muzyce chóralnej - od c do a (zobacz oktawa). Od solistek wymaga się zazwyczaj c, rzadziej cis, d czy es, a od niektórych rodzajów głosu nawet dźwięków e czy f.

  Katia Ricciarelli (ur. 16 stycznia 1946 w Rovigo) – włoska śpiewaczka operowa, sopranistka, aktorka filmowa.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodziła się w ubogiej rodzinie i w młodości musiała z trudem zdobywać wykształcenie muzyczne. Kształciła się w konserwatorium Benedict Marcello w Wenecji, zwyciężyła w kilku konkursach wokalnych w 1968 i zadebiutowała jako Mimì w przedstawieniu Cyganeria w Mantui w 1969, po czym w 1970 pojawiła się w przedstawieniu Trubadura w Parmie. Następnego roku zdobyła organizowaną przez RAI nagrodę Voci Verdiane. W latach 1972-1975 otrzymywała angaże na występy najważniejszych europejskich i amerykańskich scen operowych, między innymi Lyric Opera of Chicago (1972), La Scala (1973); Royal Opera House, Covent Garden (1974) i Metropolitan Opera w 1975. W 1981 rozpoczęła trwającą 10 lat współpracę z Rossini Opera Festival w Pesaro, w ten sposób poszerzając swój repertuar o opery Rossiniego.

  Nikołaj Gjaurow, ang. Nicolai Ghiaurov, bułg. Николай Гяуров (ur. 13 września 1929 w Welingradzie, zm. 2 czerwca 2004 w Modenie) – śpiewak (bas) pochodzenia bułgarskiego, od 1985 obywatel austriacki.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Oprócz występów na scenie operowej zagrała także rolę Desdemony u boku Plácido Domingo w filmie Otello (1986) Franco Zeffirellego, który był adaptacją opery Verdiego. Zdobyła nagrodę włoskich krytyków filmowych Nastro d’argento dla najlepszej aktorki za rolę w filmie Druga noc poślubna (2005) Pupiego Avati.

  Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie. Herbert von Karajan (ur. 5 kwietnia 1908 w Salzburgu, zm. 16 lipca 1989 w Anif koło Salzburga) – austriacki dyrygent, animator życia muzycznego.

  W 1991 założyła Accademia Lirica di Katia Ricciarelli i od 2003 jest dyrektorem artystycznym corocznego, odbywającego się latem, festiwalu Macerata Opera. W 2006 wzięła udział w reality show La fattoria (będący włoską wersją The Farm) w stacji telewizyjnej Canale 5.

  W 1986, w swoje 40. urodziny poślubiła Pippo Baudo włoską osobowość telewizyjną, latem 2004 złożyła pozew o rozwód.

  Royal Opera House – jeden z najważniejszych (obok English National Opera) gmachów operowych w Londynie, znajdujący się w centralnej części miasta – w dzielnicy Covent Garden. Siedziba Opery Królewskiej (The Royal Opera House) i Królewskiego Baletu (The Royal Ballet).Metropolitan Opera – teatr operowy w Nowym Jorku, pierwotnie (od powstania do 1966 roku) znajdujący się w gmachu przy Broadwayu, pomiędzy 39. a 40. ulicą.

  W skład nagrań płytowych dokonanych przez Katię Ricciarelli wchodzą: Aida (rola tytułowa w gwiazdorskiej obsadzie Teatro alla Scala): Ruggero Raimondi, Leo Nucci, Plácido Domingo, Nikołaj Gjaurow, Jelena Obrazcowa, dyrygent Claudio Abbado, Mediolan, 1981), Bal maskowy (z Plácido Domingo w 1975), Cyganeria (1979), Carmen (1982), Don Carlos (z Domingo, 1983-1984), Napój miłosny (1984), Falstaff (1982), Luisa Miller (1979), Otello (1986), Simon Boccanegra (1973) i Trubadur (z José Carrerasem i Stefanią Toczyską, 1980). Sopranistka nagrała także partię Liù (1983) i rolę tytułową opery Turandot (z udziałem Herberta von Karajana, 1981).

  Gioachino Antonio Rossini albo Gioacchino Antonio Rossini, (ur. 29 lutego 1792 w Pesaro, zm. 13 listopada 1868 w Passy, obecnie. XVI dzielnica Paryża) – włoski kompozytor, twórca 39 oper.Radiotelevisione Italiana, RAI (od 2000 stylizowane na Rai; do 1954 Radio Audizioni Italiane) – włoski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny. Rozpoczął działanie w 1954 roku.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Katia Ricciarelli w bazie IMDb (ang.)
  2. Katia Ricciarelli (ang.). AllMusic. [dostęp 2012-05-29].
  3. Katia Ricciarelli w Discogs.com (ang.)
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Jelena Obrazcowa (ur. 7 lipca 1939 w Leningradzie) - rosyjska śpiewaczka operowa, mezzosopran, laureatka tytułu Ludowego Artysty ZSRR w 1976 r.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Teatro alla Scala – najsłynniejsza scena operowa w Mediolanie i we Włoszech i jedna z najsłynniejszych na świecie. Gmach teatru zaprojektował w latach 1776–1778 architekt Giuseppe Piermarini. Na podstawie jego planów, w ciągu dwóch lat powstał gmach z klasycystyczną fasadą. W teatrze mieściło się ponad 3000 widzów, iluminowany był tysiącem świec, posiadał 5 wieńców lóż, z których każda była inna.
  Canale 5 – włoska stacja telewizyjna, sieci Mediaset. Jest to pierwsza komercyjną stacja powstała we Włoszech (rozpoczęła nadawanie w 1978 r. pod nazwą TeleMilano 58). Od 1980 roku funkcjonuje pod obecną nazwą.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Rovigo – miejscowość i gmina w północno-wschodnich Włoszech, w regionie Wenecja Euganejska, w prowincji Rovigo, na nizinie Padańskiej.
  Trubadur (Il trovatore) – opera Giuseppe Verdiego w czterech aktach na podstawie libretta Leone Emanuele Bardare i Salvadore Cammarano

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.051 sek.