• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kathleen Beller  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Białaczka (łac. leucaemia) – nazwa grupy chorób nowotworowych układu krwiotwórczego. Nazwa historycznie wywodzi się od białawego koloru próbki krwi chorego na ostrą białaczkę. Białaczka charakteryzuje się ilościowymi i jakościowymi zmianami leukocytów we krwi, szpiku i narządach wewnętrznych (śledzionie, węzłach chłonnych). Występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet w proporcji 3:2.Westchester – hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork w USA. Populacja wynosi 923 459 mieszkańców (stan według spisu z 2000 r.).

  Kathleen „Kathy” Beller (ur. 19 lutego 1956 w Westchester) – amerykańska aktorka telewizyjna i filmowa.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodziła się w Westchester jako córka nauczyciela matematyki szkoły średniej i psychiatrycznej pracownicy socjalnej. W wieku trzynastu lat uczyła się sztuki dramatycznej w Bristol.

  Abraham Lincoln (ur. 12 lutego 1809 w hrabstwie Hardin, Kentucky, zm. 15 kwietnia 1865 w Waszyngtonie) – szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych.Paramount Pictures Corporation - amerykańska wytwórnia filmowa założona 8 maja 1912 roku przez Adolpha Zukora, zajmująca się produkcją i dystrybucją filmów, mająca swą siedzibę w Hollywood. Jest ona drugą najstarszą działającą wytwórnią w USA (zaraz po Universal Pictures). Większość jej udziałów posiada dziś korporacja Viacom.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Po raz pierwszy na małym ekranie wystąpiła jako Liza Kendall w operze mydlanej CBS Search for Tomorrow (W poszukiwaniu jutra, 1971-74), po czym przeprowadziła się do Los Angeles i zadebiutowała w kinowym sequelu znanego dramatu gangsterskiego Francisa Forda Coppoli Ojciec chrzestny II (The Godfather: Part II, 1974) u boku Roberta De Niro i Jamesa Caana. Wkrótce potem pojawiła się w serialach ABC – Baretta (1975), Supergwiazda Bert D’Angelo (Bert D’Angelo/Superstar, 1976), Sześcio-milionowo-dolarowy człowiek (The Six Million Dollar Man, 1977), Najbardziej poszukiwany (Most Wanted, 1977) oraz serialach CBSHawaii Five-O (1975), Centrum medyczne (Medical Center, 1976), Barnaby Jones (1977). Znalazła się też w obsadzie telewizyjnego dramatu sportowego CBS Kwestia odwagi (Something for Joey, 1977) o relacjach uznanego futbolisty (Marc Singer) ze swoim młodszym bratem chorym na białaczkę.

  Francis Ford Coppola (ur. 7 kwietnia 1939 w Detroit) − reżyser i scenarzysta, również kompozytor, producent filmowy i aktor amerykański.Barry Knapp Bostwick (ur. 24 lutego 1945 w San Mateo) – amerykański aktor telewizyjny teatralny i filmowy, piosenkarz.

  Niebawem zagrała w hollywoodzkim pastiszu muzycznym Ale kino (Movie Movie, 1978) z Barrym Bostwickiem i Harrym Hamlinem i wcieliła się w tytułową postać w dramacie na podstawie bestsellera Harolda Robbinsa Betsy (The Betsy, 1978) u boku Laurence’a Oliviera, Roberta Duvalla, Katharine Ross, Tommy’ego Lee Jonesa i Lesley-Anne Down. Kreacja walczącej z nowotworem złośliwym młodej pacjentki z nieco cynicznym i zuchwałym podejściem w dramacie Obietnice w mroku (Promises in the Dark, 1979) przyniosła jej uznanie krytyków i nominację do nagrody Złotego Globu.

  David Fitzgerald Doyle (ur. 1 grudnia 1929 w Omaha, w stanie Nebraska, USA, zm. 26 lutego 1997 roku w Los Angeles, w stanie Kalifornia, USA) – amerykański aktor telewizyjny i filmowy.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Była ekranową partnerką Paula Newmana w dramacie sensacyjno-przygodowym Fort Apache, Bronx (Fort Apache the Bronx, 1981). Wystąpiła w roli księżniczki Alany w filmie przygodowym fantasy Miecz i czarnoksiężnik (The Sword and the Sorcerer, 1982) z Simonem MacCorkindale. Trafiła do miniserialu CBS W imię honoru (The Blue and the Gray, 1982) z Gregory Peckiem jako Abrahamem Lincolnem, Lloydem Bridgesem i Davidem Doyle. W dramacie CBS Walc w obłokach (Cloud Waltzing, 1987) zagrała główną rolę niezależnej dziennikarki Meredith Tolliver. Trafiła potem do obsady serialu Paramount Zwierzyniec Bronksu (The Bronx Zoo, 1987-88). Jednak sławę międzynarodową zawdzięcza przede wszystkim kreacji nieszczęśliwej Kirby Alicii Anders Colby w operze mydlanej ABC Dynastia (Dynasty, 1982-84) i sequelu Aaron Spelling Productions Dynastia: Pojednanie (Dynasty: The Reunion, 1991).

  American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.Fort Apache, Bronx (tytuł oryginalny Fort Apache, The Bronx) – amerykański dramat sensacyjny z 1981 roku z udziałem Paula Newmana w roli sprawiedliwego policjanta, który walczy z korupcją.

  Była na okładce albumu Thomasa Dolby’ego Aliens Ate My Buick (1988). Projektowała okładkę płyty Dolby’ego A Map of the Floating City (2011).

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  W latach 1980-1986 była mężatką z Michaelem Hoitem. 2 lipca 1998 poślubiła muzyka Thomasa Dolby’ego. Mają dwie córki – Lilian (ur. 1991) i Talię Claire (ur. 4 lutego 1993) oraz syna Grahama (ur. 1995).

  Harold Robbins (ur. 21 maja 1916 w Nowym Jorku, zm. 14 października 1997 w Palm Springs w Kalifornii) – amerykański pisarz.Futbol amerykański (ang. American football) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły. Najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Pastisz - w muzyce jest to często imitacja cudzego, a z reguły historycznego stylu, dokonywana z różnych pobudek, przy czym zjawisko to zasadniczo wystąpiło dopiero w XX wieku. Autorem najbardziej znanych pastiszów był Fritz Kreisler. Przez wiele lat z wielkim powodzeniem wykonywał utwory skrzypcowe, których autorami mieli być kompozytorzy z przeszłości, tacy jak Gaetano Pugnani (Preludium i Allegro), Giuseppe Tartini (Wariacje), Antonio Vivaldi (koncert skrzypcowy). W 1935 roku Kreisler przyznał, że były to naśladownictwa, co wywołało ogromny skandal – ale utwory pozostały w repertuarze. W polskiej muzyce jako autor pastiszy dał się poznać przede wszystkim Krzysztof Meyer. Skomponował Symfonię D-dur w stylu Mozarta, która miała być dowcipem na primaaprilisowy koncert w 1977 roku oraz dwie-trzecie opery Gracze rozpoczętej przez Szostakowicza (1981).
  Thomas Morgan Robertson, lepiej znany jako Thomas Dolby (ur. 14 października 1958 w Londynie) – angielski muzyk, autor tekstów, piosenkarz i producent muzyczny. Jego najpopularniejsze single to „She Blinded Me with Science” (1982) i „Hyperactive!” (1984).
  Laurence Kerr Olivier, Baron Olivier (ur. 22 maja 1907 w Dorking, hrabstwo Surrey, zm. 11 lipca 1989 w Steyning, hrabstwo West Sussex) – angielski aktor, zdobył światową sławę dzięki rolom bohaterów szekspirowskich w teatrze i filmie, reżyser teatralny, producent.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Bestseller (z ang. "najlepiej sprzedający się") – książka, film, gra lub inne wydawnictwo, które dzięki tematowi, sposobowi ujęcia, szczególnej aktualności lub innym czynnikom uzyskuje w pewnym okresie największą popularność i najwyższe nakłady, niejednokrotnie niezależnie od swej wartości artystycznej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.048 sek.