• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Katherine Plunket

  Przeczytaj także...
  Dunleer (irl. Dún Léire) – miejscowość w hrabstwie Louth w Irlandii położona ok. 14 km na północ od Droghedy. Castlebellingham (irl. Baile an Ghearlánaigh) – wieś w hrabstwie Louth w Irlandii położona 11 km na południe od Dundalk.
  William "Willie" Foster (ur. 10 lipca 1890 r. w Haslingden, zm. 17 grudnia 1963 r. w Fylde) – brytyjski pływak specjalizujący się w stylu dowolnym, medalista igrzysk olimpijskich.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Katherine Plunket (ur. 22 listopada 1820 w Kilsaran niedaleko Castlebellingham w hrabstwie Louth, zm. 14 października 1932 w Dundalk) – irlandzka arystokratka, ilustratorka botaniczna. Najdłużej żyjąca kobieta w historii Irlandii.

  Dundalk (irl. Dún Dealgan) – miasto w hrabstwie Louth na północno-wschodnim wybrzeżu Irlandii, położone niedaleko granicy z Irlandią Północną. Jest ono jednym z większych miast Irlandii, rozwijającym się m.in. dzięki dobremu położeniu (na trasie między Dublinem a Belfastem). Liczy ponad 30 tys. mieszkańców.Zapalenie oskrzeli - choroba układu oddechowego przebiegająca jako dwie odrębne jednostki chorobowe, o innych przyczynach i sposobie leczenia.

  Pochodziła z arystokratycznego rodu, urodziła się jako najstarsza z sześciorga rodzeństwa. Córka Thomasa Plunketa – irlandzkiego późniejszego duchownego, biskupa Tuam, Killala i Achonry. Dziadek William Plunket pełnił urząd Lorda Kanclerza Irlandii. Matka Louise Jane Foster, była córką Johna Williama Fostera, posła parlamentu Europejskiego na Dunleer.

  Została ochrzczona 13 grudnia 1820 w kościele w Kilsaran. Nigdy nie wyszła za mąż. Przez całe życie cieszyła się dobrym zdrowiem. W wieku 102 lat przeszła zapalenie oskrzeli.

  Podróżując z młodszymi siostrami, Gertrudą (1841-1924) oraz Fredericą (1838-1886), zwiedziła niemal całą Europę. Dokonała wiele szkiców kwiatów we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Irlandii. Ilustracje zostały przekazane do Narodowego Ogrodu Botanicznego w Glasnevin w 1970 roku.

  Tytuł najstarszej osoby przejęła od Deliny Filkins (1815-1928).

  Linki zewnętrzne[]

 • Portret z biografią (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.