• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Katerini

  Przeczytaj także...
  Paralia Katerinis lub Paralia (gr. Παραλία Κατερίνης / Παραλία) – miejscowość i gmina w prefekturze Pieria, w Środkowej Macedonii, w Grecji. Osiągalna jest z autostrady GR-1. Miejscowość położona jest na wybrzeżu Morza Egejskiego, 4 km od stolicy prefektury - Katerini.Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.
  Morze Egejskie (gr. Αιγαίο Πέλαγος - Egeo Pelagos, łac. Mare Aegeum) – morze we wschodniej części Morza Śródziemnego, położone między Półwyspem Bałkańskim, Azją Mniejszą a wyspami Kretą, Karpathos i Rodos. Poprzez cieśninę Dardanele łączy się z Morzem Marmara i Morzem Czarnym, a przez Kanał Koryncki z Morzem Jońskim. Linia brzegowa tego morza jest doskonale rozwinięta (liczne półwyspy i zatoki), a powierzchnię wodną urozmaicają liczne wyspy (archipelagi Cykladów, Dodekanezu, Sporadów Północnych, pojedyncze wyspy: Eubea, Chios, Lemnos, Lesbos, Samotraka, Imroz i inne). Dodatkowo wyróżniono więc trzy akweny: Morze Trackie na północy, Morze Mirtejskie i Kreteńskie na południu. Pochodzenie nazwy jest najczęściej wiązane z postacią Egeusza, mitycznego króla Aten.

  Katerini (gr. Κατερίνη) – miasto w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Macedonia-Tracja, w regionie Macedonia Środkowa, w jednostce regionalnej Pieria. Siedziba gminy Katerini. W 2011 roku liczyło 55 997 mieszkańców. Położone między Masywem Olimpu a Morzem Egejskim. W pobliżu Katerini znajdują się znane kurorty, jak Leptokaria czy Paralia Katerinis, a także stanowiska archeologiczne (Dion) i poweneckie twierdze (Platamonas).

  Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија/ Republika Srbija – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Od 29 lutego 2012 r. kraj ten posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, a w czerwcu 2013 UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych w styczniu 2014.Region Macedonia Środkowa (nwgr. Κεντρική Μακεδονία, trl. Kentrikī́ Makedonía) – jeden z 13 regionów administracyjnych Grecji. Położony jest w północnej części kraju i zajmuje środkową część greckiej krainy historycznej Macedonia oraz część krainy historycznej Macedona. Graniczy od zachodu z regionem Macedonia Zachodnia, od południowego zachodu z Regionem Tesalia, od wschodu z regionem Macedonia Wschodnia i Tracja, a od północy z Bułgarią i Republiką Macedonii. Od południa ograniczony jest przez Morze Egejskie. Na wschodnim krańcu półwyspu Chalkidiki graniczy z okręgiem autonomicznym Athos.

  Miasta partnerskie[]

 • Serbia Čačak, Serbia
 • Austria Moosburg an der Isar, Austria
 • Niemcy Maintal, Niemcy
 • Rosja Surgut, Rosja
 • Przypisy

  Katerini (gr. Δήμος Κατερίνης, Dimos Katerinis) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Macedonia-Tracja, w regionie Macedonia Środkowa, w jednostce regionalnej Pieria. W 2011 roku liczyła 85 851 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin: Elafina, Katerini, Korinos, Paralia, Petra i Pieria. Siedzibą gminy jest Katerini.Maintal – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Darmstadt, w powiecie Main-Kinzig. Liczy 38 309 mieszkańców (30 czerwca 2012).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Macedonia-Tracja (nwgr. Αποκεντρωμένη Διοίκηση Μακεδονίας - Θράκης) - jedna z 7 jednostek administracyjnych Grecji, wprowadzona 1 stycznia 2011.
  Jednostka regionalna Pieria (nwgr.: Περιφερειακή ενότητα Πιερίας) – jednostka administracyjna Grecji powołana do życia 1 stycznia 2011.
  Olimp – (gr. Όλυμπος ; wymawiane, z akcentem na pierwszą literę, jako ΄Olimpos) – najwyższy masyw górski w Grecji, położony w północno-wschodniej części kraju. Jego najwyższy szczyt Mitikas wznosi się na wysokość 2918 m n.p.m. Inne szczyty to m.in. Skolio (2912 m n.p.m.), Stefani (2909 m n.p.m.), Skala (2866 m n.p.m.), Touba (2785 m n.p.m.). Masyw znajduje się między dolinami rzek Pinios i Aliakmon, nad Zatoką Termajską. Zbocza gór porośnięte są lasami iglastymi, liściastymi oraz makią. W wyższych partiach lasy przechodzą w łąki. Olimp jest ośrodkiem wypoczynkowo-turystycznym, z założonym w 1938 roku parkiem narodowym.
  Platamonas lub Platamon (gr. Πλαταμώνας) – miejscowość w prefekturze Pieria na północy Grecji u podnóży masywu Olimp.
  Leptokaria (nwgr. Λεπτοκαρυά) to miasto w prefekturze Pieria, w Środkowej Macedonii w Grecji, nad Morzem Egejskim. Stolica gminy Anatolikos Olimbos, liczy około 4 500 stałych mieszkańców. Jest jednym z najpopularniejszych kurortów Riwiery Olimpijskiej. Jest tu wiele ciekawych kurortów i apartamentów. To miasto od Olimpu dzieli zaledwie 29 km.
  Dion – starożytne miasto i kompleks świątynny, położone u stóp masywu Olimpu, którego pozostałości znajdują się w pobliżu współczesnej, greckiej miejscowości Dion w prefekturze Pieria.
  Moosburg an der Isar, Moosburg a.d. Isar – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Monachium, w powiecie Freising. Leży około 15 km na północny wschód od Freising, pomiędzy rzeką Amper a Izarą, przy autostradzie A92, drodze B11 i linii kolejowej Monachium – Ratyzbona). Podczas II wojny światowej mieścił się tu obóz jeniecki Stalag VII A.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.