• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Katedra w Faenzy

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Piotr Damian(i), wł. Pier Damiani, również Petrus Damiani, lub Pietro Damiani. (ur. 1007 w Rawennie, zm. 22 lutego 1072 w Faenzie) – eremita, biskup, kardynał, święty katolicki, doktor Kościoła.
  Benedetto da Maiano (ur. 1442 w Maiano, aktualnie część Fiesole, zm. 27 maja 1497 we Florencji) – włoski rzeźbiarz, młodszy brat Guiliana da Maiano.

  Katedra w Faenzy (wł.: Duomo di Faenza) – kościół rzymskokatolicki w Faenzy (Emilia-Romania, Włochy) poświęcony świętemu Piotrowi Apostołowi. Katedra zlokalizowana jest w centrum miasta, przy placu Piazza della Liberta, w pobliżu Urzędu Miasta. Świątynia jest siedzibą diecezji Faenza-Modigliana.

  Bazylika San Lorenzo - bazylika we Florencji budowana od roku 1419 do lat 80. XV wieku. Zaprojektował ją florencki architekt Filippo Brunelleschi. Bazylika powstała na miejscu świątyni z okresu romańskiego, założonej w 393 roku.Piotr Apostoł, Szymon Piotr, łac. Petrus, gr. Πέτρος, Petros: "kamień", "fragment skały", odn. do gr. πέτρα, petra: "skała"), aram. כיפא Kefas – Kefa: "skała", cs. Sławny i wsiechwalnyj pierwowierchowny apostoł Pietr – apostoł, uważany przez Kościół katolicki za pierwszego papieża (pontyfikat: ok. 33 r. – ok. 64 r., 13 października, kiedy to miał ponieść męczeńską śmierć lub 29 czerwca 67). Męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego. Jest wymieniany w Modlitwie Eucharystycznej Kanonu rzymskiego.

  Budowla[]

  Nawa główna katedry

  Świątynia jest przykładem architektury renesansu. Została zbudowana według projektu Giuliano da Maiano, architekta i rzeźbiarza związanego głównie z Florencją. Uważa się, że Giuliano da Maiano wzorował się na florenckiej bazylice San Lorenzo. Budowę rozpoczęto w roku 1474. Prace nie zakończyły się co najmniej do roku 1515.

  Emilia-Romania (wł. Emilia-Romagna) – region administracyjny w północnych Włoszech, położony nad Morzem Adriatyckim. Region graniczy na północy z Lombardią i Wenecją Euganejską, na zachodzie z Ligurią i Piemontem, a na południu z Toskanią, Marche i San Marino. Stolicą regionu jest Bolonia.Giuliano de Maiano (ur. ok. 1432 w Maiano, zm. 1490 w Neapolu) – włoski architekt, rzeźbiarz, starszy brat Benedetta di Maiano.

  Fasada[]

  Fasada wznosi się nad szerokimi schodami i pozostaje niedokończona. Niewykończone marmurowe elementy odsłaniają ceglany mur.

  Wnętrze[]

  Wnętrze podzielone jest na trzy nawy. Ozdobione jest dziełami sztuki pochodzącymi z okresu renesansu, głównie rzeźbami. Wśród nich wyróżnia się nagrobek świętego Sabina z roku 1468 autorstwa Benedetto da Maiano.

  Osoby związane z katedrą[]

  W katedrze pochowany jest święty Piotr Damiani, patron diecezji Faenza-Modigliana oraz miasta Faenza.

  Włoskiej mentalności nigdy tak naprawdę nie odpowiadała architektura gotycka. Stąd włoskie budowle tej tak znacznie różniły się od dzieł powstających we Francji i Niemczech. Z chwilą pojawienia się nowych prądów w nauce, kulturze i obyczajach, artyści włoscy dość szybko odeszli od kanonów poprzedniej epoki a okres przejściowy pomiędzy gotykiem a renesansem (prorenesans) był stosunkowo krótki a jednym z niezbyt licznych przykładów zabytków tego okresu jest kościół San Miniato we Florencji, w mieście, w którym narodziła się sztuka renesansu.

  Przypisy

  1. Guida al Diritti del Comune di Faenza 2005 (wł.). [dostęp 2012-05-30].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.