• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Katedra Urakami

  Przeczytaj także...
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Archidiecezja Nagasaki - archidiecezja Kościoła rzymskokatolickiego w Japonii. Powstała 22 maja 1876, jako pierwsza administratura kościelna w Japonii po tym, jak w kraju tym ustały trwające kilka stuleci prześladowania chrześcijan. Początkowo nosiła nazwę wikariatu apostolskiego Japonii. W 1888, po utworzeniu kolejnych wikariatów, nazwa ta została zmieniona na wikariat Południowej Japonii. W 1891 wikariat został podniesiony do rangi diecezji. 4 maja 1959 stała się ona archidiecezją.
  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  Katedra Urakami, także Katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (jap. 浦上天主堂 Urakami tenshudō) – główna świątynia archidiecezji Nagasaki w Japonii.

  Atak atomowy na Hiroszimę i Nagasaki – jedyne w historii dwa przypadki użycia broni atomowej do działań zbrojnych. Ataków dokonano w 1945 roku: 6 sierpnia o godzinie 8:15 w Hiroszimie, a 9 sierpnia o godzinie 11:02 w Nagasaki.

  Oryginalna świątynia, zbudowana w 1895, została kompletnie zniszczona w 1945, w wyniku wybuchu bomby atomowej, który miał miejsce dokładnie nad nią. Była największą katedrą w Azji Wschodniej. Obecna świątynia została zbudowana w 1959. Ruiny zniszczonej katedry zostały zachowane jako pomnik wojny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.005 sek.