• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Katedra Skandynawistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

  Przeczytaj także...
  Aleja Niepodległości – główna ulica Poznania biegnąca równolegle do ul. Tadeusza Kościuszki wzdłuż ścisłego centrum miasta. Została wytyczona w 1905 po likwidacji poligonalnych umocnień Twierdzy Poznań, w trakcie budowy Dzielnicy Cesarskiej. W latach 1905–1919 nosiła nazwę Kaiserring, od 1919–1939: Wały Leszczyńskiego, 1939–1945: Oberwall, Niederwall, a w latach 1945–1990 - aleja Stalingradzka.Studia stacjonarne (dawniej: dzienne) – forma studiów wyższych, w której co najmniej połowa programu kształcenia realizowana jest w postaci zajęć dydaktycznych wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich i studentów.
  Lituanistyka - nauka o języku, literaturze, kulturze i dziejach Litwinów oraz Żmudzinów. Jako poddyscyplina, zaliczana jest do bałtystyki.

  Katedra Skandynawistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (KS UAM) – jednostka organizacyjna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach Wydziału Neofilologii kształcąca studentów w kierunkach zaliczanych do nauk filologicznych: filologia szwedzka, filologia duńska, filologia norweska, na studiach stacjonarnych.

  Bernard Piotrowski (ur. 1939) – skandynawista, historyk, profesor nauk humanistycznych, profesor zwyczajny senior Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wieloletni kierownik Zakładu, a następnie Katedry Skandynawistyki na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.Filologia fińska – nauka humanistyczna, kierunek studiów o języku, literaturze, kulturze, historii i dziejach Finach i Finlandii.

  Mieści się on w budynku Collegium Novum przy al. Niepodległości 4

  Historia Skandynawistyki na UAM[]

  Na Uniwersytecie Poznańskim w okresie międzywojennym prowadzony był lektorat języka szwedzkiego i duńskiego. Po II wojnie światowej od 1953 roku pod opieką dr Mieczysława Kobylańskiego prowadzony był lektorat języka szwedzkiego, zaś od roku 1962 - języka norweskiego. W roku 1967 w ramach studiów filologii germańskiej i angielskiej wprowadzono lektorat języka duńskiego.

  Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) – powstały w 1919 państwowy uniwersytet z siedzibą w Poznaniu. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 3. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 393. pośród wszystkich typów uczelni.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Zakład Skandynawistyki w Instytucie Filologii Germańskiej został powołany w 1974 roku. Kierownikiem zakładu został prof. dr hab. Bernard Piotrowski. Pierwszy nabór na pięcioletnie studia stacjonarne filologii szwedzkiej i norweskiej został przeprowadzony w 1974 roku. Już w roku 1975 w ramach Instytutu Filologii Germańskiej przeprowadzono pierwszy nabór na filologię duńską i fińską.

  Filologia duńska – nauka (kierunek studiów) o języku, literaturze, kulturze, historii i dziejach Duńczyków i Danii.Wydział Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (WN UAM) - jeden z 15 wydziałów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kształcący studentów w kierunkach zaliczanych do nauk filologicznych (m.in. germańska, romańska i in.), na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych. Dziekanat wydziału mieści się on w budynku Collegium Novum przy al. Niepodległości 4, poza nim, wydział zajmuje również obiekty przy ul. 28 czerwca 1956 r. nr 198 i al. Niepodległości 24.

  W dniu 1 października 1984 roku Zakład Skandynawistyki został podniesiony do rangi Katedry Skandynawistyki, która jest samodzielną jednostką Wydziału Neofilologii. Pierwszym kierownikiem tej Katedry był prof. zw. dr hab. Bernard Piotrowski. Od 30 października 2000 do 31 stycznia 2005 rozszerzona do Katedry Skandynawistyki i Baltologii. Wówczas Zakład Baltologii, czyli filologia litewska oraz łotewska, stanowił jednostkę Katedry Skandynawistyki i Baltologii. Od 1 lutego 2005 jako Zakład Bałtologii został wcielony w strukturę Instytutu Językoznawstwa. Od dnia 1 lutego 2005 filologia fińska została wyłączona ze struktur Katedry Skandynawistyki i włączona do Zakładu Filologii Ugrofińskiej w Instytucie Językoznawstwa.

  Mieczysław Kobylański (ur. 1 stycznia 1920, zm. 30 kwietnia 1999 w Poznaniu) - skandynawista, anglista, doktor nauk filologicznych, wieloletni pracownik naukowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współtwórca studiów skandynawskich w Polsce.Filologia łotewska (letonistyka) – nauka o języku, literaturze, kulturze, historii i dziejach Łotwy. Najważniejsze ośrodki letonistyki w Polsce znajdują się w Poznaniu i Warszawie. Jedyna w Polsce filologia łotewska znajduje się w Poznaniu (w Warszawie - filologia bałtycka). Filologia łotewska w Poznaniu wykładana jest w zakładzie bałtologii (Instytut Językoznawstwa, Wydział Neofilologii). Jako poddyscyplina, zaliczana jest do bałtystyki.

  Poczet kierowników[]

 • 1974–1984 – prof. zw. dr hab. Bernard Piotrowski (kierownik Zakładu Skandynawistyki)
 • 1984–1987 – prof. zw. dr hab. Bernard Piotrowski (kierownik Katedry Skandynawistyki)
 • 1987–1991 – dr hab. Sława Awedyk, prof. UAM
 • 1991–2007 – dr hab. Eugeniusz Rajnik, prof. UAM
 • od 1 września 2007 – dr hab. Grzegorz Skommer, prof. UAM
 • Władze Katedry[]

  Struktura organizacyjna[]

  Adres[]

  Przypisy

  1. UAM. Z historii skandynawistyki na UAM (pol.). [dostęp 2011-11-04].

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona internetowa Katedry Skandynawistyki
 • Strona internetowa UAM
 • Filologia – jedna z nauk humanistycznych, badająca język i literaturę kręgu cywilizacyjnego bądź narodu. Głównym przedmiotem jej badań jest tekst, a celem – jego komentarz i interpretacja.Filologia szwedzka – nauka humanistyczna, kierunek studiów o języku, literaturze, kulturze, historii i dziejach Szwedów i Szwecji.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Student (łac. studere – starać się, przykładać się do czegoś) – osoba kształcąca się na studiach wyższych.
  Filologia norweska, nauka o języku, literaturze, kulturze, historii i dziejach Norwegów. Zakres zajęć obejmuje m.in. teorię języka, naukę gramatyki, translatoryki, lingwistyki. Dodatkowo studenci na tym kierunku poznają dzieła naukowe wybitnych Norwegów i zapoznają się z pracami naukowców norweskich. Na filologii norweskiej uczony jest zarówno język Bokmål jak i język nynorsk. Na niektórych uniwersytetach (np. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) filologia norweska nauczana jest w ramach skandynawistyki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.228 sek.