• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Katedra Św. Marcina w Leicesterze

  Przeczytaj także...
  Kościół Św. Marii z Castro - (ang. Church of Mary de Castro) zabytkowy anglokatolicki kościół z 1107 roku jeden z najstarszych w Wielkiej Brytanii położony w mieście Leicester obok zamku i ogrodu zamkowego. W kościele znajdują się organy wpisane do rejestru organów zabytkowych. Od trzech stron kościoła znajduje się stary zabytkowy cmentarz. We wrześniu 2013 roku usunięto wierzę z kościoła ze względu na pęknięcia, która zagrażała zawaleniem się. Obecnie na odbudowę wieży zbierane są pieniądze na jej odbudowanie.Katarzyna Aleksandryjska, cs. Wielikomuczenica Jekatierina (ur. ok. 282, zm. ok. 300) – męczennica chrześcijańska, jedna z Czternastu Świętych Wspomożycieli, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego.
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Wejście do katedry od strony wschodniej

  Katedra Św. Marcina w Leicesterze (ang. Leicester Cathedral, Cathedral Church of St Martin) – katedra pod wezwaniem Świętego Marcina w mieście Leicester położona w centrum miasta w Wielkiej Brytanii między ul. Guildhall, St. Martins East, St. Martins West. Siedziba Biskupa Leicesteru. Obok katedry od strony południowej znajduje się niewielki cmentarz oraz Guildhall. Katedra posiada trzy oddzielne kaplice: Św. Katarzyny, Św. Jerzego oraz św. Dunstana. Katedra wielokrotnie przebudowywana, odnawiana w latach 1086–1867. Katedra jest zabytkiem brytyjskim klasy II składająca się z prezbiterium oraz z trzema małymi kaplicami. W 1862 r. została dobudowana iglica przez wiktoriańskiego architekta Rafała Brandona.

  Dunstan z Canterbury (ur. ok. 909 w Baltonsborough w h. Somerset, zm. 19 maja 988 w Canterbury) – opat klasztoru Glastonbury, arcybiskup Canterbury (960-988), święty Kościoła katolickiego.Holy Cross Priory – katolicki Kościół Św. Krzyża Braci Dominikanów w Leicester w Wielkiej Brytanii. Kościół znajduje się w centrum miasta przy ul. 45 Wellington Street.

  26 marca 2015 roku odbyła się ceremonia powtórnego pochówku Króla Ryszarda III. Szczątki króla złożono w Katedrze Św. Marcina w Leicester, w obecności członków rodziny królewskiej, dygnitarzy i przywódców religijnych. Uroczystości pogrzebowe miały charakter ekumeniczny, anglikańsko-katolicki, ponieważ do rozłamu kościoła w Anglii doszło już po śmierci króla. Liturgii przewodniczyli anglikański Arcybiskup Canterbury, Justin Welby i katolicki Prymas Anglii i Walii, kard. Vincent Nichols.

  Święty Jerzy (ur. w III wieku w Kapadocji – zm. 23 kwietnia ok. 303 w Liddzie) – święty Kościoła katolickiego, jeden z Czternastu Świętych Wspomożycieli; jako Jerzy Zwycięzca uznany wielkim męczennikiem przez Kościół prawosławny.Ryszard III, ang. Richard III (ur. 2 października 1452, zm. 22 sierpnia 1485) – król Anglii od 1483 r. (koronowany 6 lipca), najmłodszy syn Ryszarda Plantageneta, 3. księcia Yorku, i Cecylii Neville, córki 1. hrabiego Westmorlandu. Młodszy brat króla Edwarda IV. Przez krótki czas w 1483 r. Lord Protektor i regent Królestwa w imieniu małoletniego bratanka Edwarda V.

  Galeria Katedry[]

 • Katedra od strony północnej

 • Wnętrze Katedry

 • Organy od strony wschodniej katedry

 • Katedra od wejścia południowego

 • Witraże w oknie od strony wschodniej

 • Sarkofag Króla Ryszarda III

 • W środku Katerdy

 • Wnętrze Katerdy

  Leicester Abbey – ruiny klasztoru opactwa Santa Maria de Pratis założonego w pierwszej połowie XII wieku w mieście Leicester w Wielkiej Brytanii. Opactwo zgromadzenia Augustynian było jednym z największych w Anglii. Klasztor został założony w 1143 roku przez Roberta de Beaumont jako wspólnota augustynianów. Opactwo trwało do końca 1520 roku, ostatecznie zamknięte w 1538 r. przez Henryka VIII.Vincent Gerard Nichols (ur. 8 listopada 1945 w Crosby) – angielski duchowny katolicki, arcybiskup Westminster. Prymas Anglii i Walii.
 • Rzeźby

 • Pokaz sztuczych ogni przy Katedrze

 • Zobacz też[]

 • Kościół Św. Mikołaja w Leicester
 • Kościół Św. Marii z Castro
 • Holy Cross Priory
 • All Saints Church
 • Leicester Town Hall
 • Leicester Guildhall
 • Leicester Abbey
 • Galeria Katedry Św. Marcina
 • Przypisy

  All Saints Church – kościół anglikański pod wezwaniem Wszystkich Świętych położony w mieście Leicester w Wielkiej Brytanii przy ulicy High Cross Street zbudowany w 1143 roku w stylu romańskim. Około 1300 r. kościół został powiększony i dodano nawy. Prezbiterium kościoła zbudowane jest z cegły, pozostała część z kamienia. Kościół otoczony jest murem od strony północnej, wschodniej, zachodniej. Po wschodniej stronie kościoła znajduje się cmentarz. Kościół wpisany jest do Churches Conservation Trust (Fundacja na rzecz Niepotrzebnych Kościołów) od 8 lipca 1986 roku.Katedra, kościół katedralny, kościół biskupi (łac. ecclesia cathedralis, z gr. καθέδρα, kathedra - krzesło, siedziba) – główny kościół biskupa diecezjalnego, arcybiskupa (archikatedra) lub patriarchy (kościół patriarchalny), w którym głosi on doktrynę katolicką. Termin stosuje się także do konkatedr i prokatedr. Niekiedy swobodnie jako określenie głównego kościoła miejskiego – nie zawsze jednak największy i najpiękniejszy kościół danej diecezji jest zarazem jej kościołem katedralnym, choćby w przypadku diecezji rzymskiej Bazylika św. Piotra znacznie przewyższa rozmiarami Bazylikę Laterańską. W historii sztuki i kultury utarło się, by ogólnie nazywać katedrami wielkie kościoły romańskie i gotyckie, niekoniecznie stanowiące katedry we właściwym sensie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Justin Welby (ur. 6 stycznia 1956) – arcybiskup Canterbury, prymas całej Anglii, lord duchowny w Izbie Lordów oraz zwierzchnik światowej Wspólnoty Anglikańskiej.
  Leicester Town Hall - ratusz w centrum miasta Leicester w Wielkiej Brytanii wybudowany w 1876 r. Ratusz mieści się przy Town Hall Park między ul. Horsefair, Bishop, Bowling Green. Architektem budynku był Francis Hames. Budowa ratusza rozpoczęła się w 1874 r. i w ciągu dwóch lat budynek w całości został oddany do użytku publicznego. Ratusz został wybudowany na dawnym miejscu miejskiego targowiska bydła. Ratusz jest również otwarty dla grup wycieczkowych w każdą pierwszą środę miesiąca. Na przeciw ratusza znajduje się skwer z zabytkową fontanną. Powierzchnia ratusza zajmuje prawie 7000 m2.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.