• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kate Miller-Heidke  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Australia zadebiutuje podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w Wiedniu. Australijski nadawca publiczny – Special Broadcasting Service (SBS), został zaproszony przez organizatorów tej imprezy: Europejską Unię Nadawców (EBU) oraz gospodarza Österreichischer Rundfunk (ORF) do udziału w konkursie jako aktywny uczestnik, w ramach obchodów jej 60-lecia. Będzie to pierwszy kraj spoza aktywnych członków tej organizacji, który wystąpi podczas konkursu jako pełnoprawny uczestnik.EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.

  Kate Miller-Heidke (ur. 16 listopada 1981 w Brisbane) – australijska piosenkarka, autorka tekstów i aktorka.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Studiowała w Konserwatorium Muzycznym w Queensland. W latach 2000–2002 występowała w spektaklach muzycznych wystawianych przez uczelnię, takich jak m.in. Underworld (2000), Going Into Shadows (2001), Suor Angelica, Progress i Venus and Adonis (2002). W latach 2002–2003 występowała gościnnie w koncertach świątecznych organizowanych przez Centrum Sztuki w Queensland u boku Todda McKenneya w 2002 i Toma Burlinsona w 2003. Była także solistką Orkiestry Queensland.

  Metropolitan Opera – teatr operowy w Nowym Jorku, pierwotnie (od powstania do 1966 roku) znajdujący się w gmachu przy Broadwayu, pomiędzy 39. a 40. ulicą.Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.

  W trakcie studiów została wyróżniona kilkoma nagrodami muzycznymi, w tym m.in. Nagrodą im. Donalda Penmana (2001) czy Nagrodą im. Horace’a Keatsa (2002).

  W 2004 została członkinią Programu Rozwoju Artystów Opery w Queensland.

  Kariera[ | edytuj kod]

  W 2000 była jedną z założycielek zespołu Elsewhere, z którym wydała jedną EP-kę. Zespół rozpadł się w 2004.

  Kate Miller-Heidke w trakcie występu w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie, maj 2019

  Od 2004 występuje solowo, wydała wówczas debiutancką EP-kę, zatytułowaną Telegram. W 2005 wydała drugi minialbum, pt. Comikaze, a także zdobyła Nagrodę Helpmanna za występ w corocznym koncercie Women in Voice 14. W 2007 wydała swój debiutancki album studyjny, zatytułowany Little Eve, a w 2008 – drugą płytę, pt. Curiouser, z której pochodzą przeboje: „Last Day on Earth” i „Caught in the Crowd”.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi.

  W 2011 wydała album studyjny, zatytułowany Fatty Gets a Stylist, który nagrała ze swym zespołem o tej samej nazwie. Krążek ukazał się również na amerykańskim rynku muzycznym pod zmienionym tytułem (Liberty Bell) i był promowany jako trzecia solowa płyta piosenkarki. W 2012 wydała kolejny solowy album, pt. Nightflight, z którym dotarła do drugiego miejsca australijskiej listy najczęściej kupowanych albumów. W 2014 zaprezentowała następną płytę pt. O Vertigo!, z którą zadebiutowała na czwartym miejscu australijskiej listy sprzedaży i za którą uzyskała nominację do nagród ARIA.

  Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Występowała z Metropolitan Opera w Nowym Jorku i Angielską Operą Narodową. Jest autorką opery dla dzieci pod tytułem The Rabbits oraz ścieżki dźwiękowej do musicalu Muriel’s Wedding: The Musical.

  W lutym 2019 z piosenką „Zero Gravity” wygrała w finale programu Eurovision – Australia Decides, będącego australijskimi eliminacjami do 64. Konkursu Piosenki Eurowizji rozgrywanego w Tel Awiwie. Zdobywszy 135 punktów, zajęła pierwsze miejsce w selekcjach, dzięki czemu została ogłoszona reprezentantką Australii w konkursie. 14 maja wystąpiła w pierwszym półfinale widowiska i z pierwszego miejsca zakwalifikowała się do finału, który został rozegrany 18 maja.. Wystąpiła w nim z dwudziestym piątym numerem startowym i zajęła 9. miejsce po zdobyciu 284 punktów w tym 131 punktów od telewidzów (7. miejsce) i 153 pkt od jurorów (6. miejsce).

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Brisbane (wym. [ˈbrɪzbən]) – miasto w Australii, stolica stanu Queensland, położone nad Oceanem Spokojnym u ujścia rzeki Brisbane. Jest trzecim co do wielkości miastem Australii z liczbą ludności wynoszącą 2,5 mln mieszkańców, mieszka w nim ok. 10% populacji państwa. Wraz z miastami satelickimi Gold Coast, Sunshine Coast i kilkoma sąsiadującymi powiatami tworzy region i aglomerację South East Queensland zamieszkiwaną przez 3,5 mln osób. Miasto leży w strefie klimatu subtropikalnego, z całorocznym okresem z letnimi temperaturami, temperatury w dzień wahają się od 21 °C w lipcu do około 30 °C w styczniu.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Musical – forma teatralna, łącząca muzykę, piosenki, dialogi mówione i taniec. Ładunek emocjonalny dzieła – humor, patos, miłość, gniew – podobnie jak sama opowieść, jest wyrażany poprzez słowa, muzykę, ruch i aspekty techniczne przedstawienia, tworząc jedną, spójną całość. Od początków XX wieku produkcje teatru muzycznego są nazywane po prostu "musicalami". Wcześniejszą podobną do musicalu formą widowiska była extravaganza.
  Top 50 Albums, Album Top 50, ARIA Albums Chart, ARIA Australian Top 50 Albums – cotygodniowa lista przebojów najlepiej sprzedających się albumów w Australii publikowana przez ARIA Charts i australian-charts.com. Lista obejmuje 50 pozycji. 100 pozycji dostępnych jest w raporcie ARIA dla subskrybentów. Kodeks postępowania ARIA Charts wymienia również liczbę 150 dla Top 50 Albums. Lista sporządzana jest w każdy piątek, obejmuje okres od poprzedniego piątku do czwartku i jest publikowana w każdą sobotę o siedemnastej na stronie internetowej ARIA Charts. W poniedziałki o dziewiątej lista jest publikowana na stronie Australian Recording Industry Association. Lista została po raz pierwszy opublikowana w połowie 1983 roku.
  Opera (wł. "dzieło") – sceniczne dzieło muzyczne wokalno-instrumentalne, w którym muzyka współdziała z akcją dramatyczną (libretto). Istotą tego gatunku muzycznego jest synteza sztuk, czyli połączenie słowa, muzyki, plastyki, ruchu, gestu oraz gry aktorskiej. Podobnie jak i balet, wywodzi się z włoskich, renesansowych maskarad karnawałowych, które przerodziły się w widowiska dramatyczne. Opera składa się z aktów, które podzielone są na sceny.
  Australian Recording Industry Association (ARIA) – australijskie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów. Powstało w 1983 roku z inicjatywy sześciu wytwórni muzycznych EMI, Festival Records, CBS, RCA, WEA oraz Universal Music Group w miejsce Association of Australian Record Manufacturers (AARM). Główne zadania organizacji to reprezentowanie producentów, obsługa tantiem oraz zwalczanie praktyk piractwa fonograficznego. Organizacja zajmuje się również przyznawaniem certyfikatów sprzedaży, tj. złotych i platynowych płyt. ARIA prowadzi również cotygodniową listę najpopularniejszych wydawnictw w Australii.
  Autor - osoba, która stworzyła dzieło (utwór w rozumieniu prawa autorskiego). W znaczeniu potocznym twórca dzieła pisanego. Oprócz autora wyróżnia się również współautorów w sensie osób, jakie przyczyniły się do stworzenia utworu (współtworzyły utwór), a także twórców wykonawców, jakim przysługują prawa pokrewne.
  Australijczycy – młody naród pochodzenia głównie europejskiego. Dzisiejsi Australijczycy mają w większości brytyjskie, a także bałkańskie, skandynawskie oraz włoskie pochodzenie. Coraz liczniejszą grupę stanowią osoby pochodzenia azjatyckiego. Ich językiem ojczystym jest angielski. Australijczyków jest 20 mln i zamieszkują głównie swoją ojczyznę Australię. Dominującą wśród nich religią jest chrześcijaństwo (katolicyzm i protestantyzm).

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.954 sek.