• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kate Beckett  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Komediodramat, film tragikomiczny – utwór filmowy, który łączy w swej konstrukcji elementy komizmu, liryzmu i tragizmu, tworząc z nich zarazem komediową i dramatyczną wizję świata wywołującą zarówno śmiech, jak i współczucie widza.Stana Katic, serb. Стана Катић, Stana Katić (ur. 26 kwietnia 1978 w Hamilton) – amerykańsko-kanadyjska aktorka pochodzenia serbskiego.
  Charakterystyka i fabuła[ | edytuj kod]

  Morderstwo matki[ | edytuj kod]

  Castle jest pisarzem powieści kryminalnych, które są bestsellerami. Jego pierwsza powieść, Grad kul (ang. Hail of Bullets) zanim została wydana spotkała się z co najmniej 21 odrzuceniami publikacji. Castle na pamiątkę pierwszej odmowy trzyma w swoim gabinecie oprawiony w ramkę list jako motywację. Głównym bohaterem wielu z pierwszych jego książek jest Derrick Storm, którego po upływie czasu uśmierca. Pisarz cierpi wówczas na blokadę twórczą. Z „pomocą” przychodzi mu zabójca-naśladowca, który swoje ofiary zabija według opisów morderstw z jednej z jego książek. Castle wykorzystuje znajomość z burmistrzem, aby zdobyć dostęp do sprawy prowadzonej przez detektyw Kate Beckett i jej zespół. Pretekstem ma być poszukiwanie przez Richarda źródła inspiracji dla nowego bohatera swoich powieści. W trakcie współpracy z Beckett rodzi się w nim pomysł, by postać kolejnych książek była wzorowana właśnie na pani detektyw. Tak rodzi się Nikki Heat bohaterka kolejnych bestsellerów pisarza. Nie podoba się to samej zainteresowanej, której nie podoba się nazwisko nowej postaci. W rozmowie z Castlem Beckett uważa, iż bardziej pasowałoby ono striptizerce. Sugeruje się, że zainteresowanie Castle’a morderstwami i śmiercią może być wynikiem traumy z dzieciństwem. Pytany o to przez Kate pisarz unikał odpowiedzi. Później przyznaje się córce, że jednym z powodów, dla których pisze jest zrozumienie dlaczego jak przestępcy mogą robić to, co robią.

  American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.Harley-Davidson Motor Company – producent motocykli pochodzący z Milwaukee w stanie Wisconsin w USA, znany głównie z produkcji tzw. motocykli ciężkich. Ponadto przedsiębiorstwo Harley-Davidson wytwarza akcesoria motocyklowe, odzież i drobne sprzęty, takie jak noże. Prowadzi też klub Harley Owners Group zrzeszający właścicieli motocykli Harley-Davidson.

  Niedługo po sukcesie pierwszej z książek o Nikki Heat Richard otrzymał propozycję napisania trzech powieści dotyczących losów bezimiennego brytyjskiego szpiega (wzorowanego na Jamesie Bondzie), ale odrzucił ofertę, rzekomo dlatego, że jego wydawca chciał, by ukazały się jeszcze trzy powieści z nową bohaterką i zaproponował mu więcej pieniędzy. Rzeczywistym powodem odrzucenia propozycji był fakt, iż zaakceptowanie jej byłoby jednoznaczne z zakończeniem swojej współpracy z Beckett.

  Richard Edgar Castle, właśc. Richard Alexander Rodgers – fikcyjny pisarz bestsellerowych kryminałów z komediodramatu kryminalnego stacji ABC, Castle. Odgrywana przez Nathana Filliona postać jest optymistyczną i bogatą osobą. Cierpiał na blokadę twórczą po zabiciu głównego bohatera swoich książek - Derricka Storma, odnajduje się, kiedy angażuje się, dzięki znajomości z burmistrzem miasta, w śledztwo w sprawie zabójcy-naśladowcy prowadzone przez detektyw Kate Beckett i jej zespół. W Kate odkrywa źródło inspiracji, czego dowodem jest nowa bohaterka jego kryminałów – Nikki Heat, wzorowana na Beckett. Mimo, iż Richard Castle jest postacią fikcyjną to jego książki doczekały się premiery także w realnym świecie.Bestseller (z ang. "najlepiej sprzedający się") – książka, film, gra lub inne wydawnictwo, które dzięki tematowi, sposobowi ujęcia, szczególnej aktualności lub innym czynnikom uzyskuje w pewnym okresie największą popularność i najwyższe nakłady, niejednokrotnie niezależnie od swej wartości artystycznej.

  Castle nieustannie bada współpracowników i zdobywa nowe umiejętności, które chce przekazać swoim postaciom. Przydatne są dla niego uwagi jego córki - Alexis, która często pomaga mu w rozwiązaniu spraw, czy możliwość zetknięcia się z różnymi ludźmi, np. seryjnymi mordercami. Jednym z nich jest Jerry Tyson znany także jako „Potrójny zabójca”, czy „3XK”.

  NYPD (New York City Police Department lub New York Police Department) – Policja Miasta Nowy Jork. Założona w 1845 roku i wzorowana na Londyńskiej Policji Metropolitalnej.Uniwersytet Stanforda, The Leland Stanford Junior University (ang. Stanford University) – prywatny uniwersytet w Stanfordzie, w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych, w Dolinie Krzemowej.

  W jednym z odcinków była dziewczyna Castle’a Kyra Blaine, której poświęcił A Rose for Everafter wyznała detektyw Beckett, że Richard dedykuje swoje książki tylko osobom, na których mu zależy.

  Edukacja[ | edytuj kod]

  W odcinku „Śmierć kucharza”, Beckett nawiązuje kontakt z przyjaciółką ze szkoły, Madison Queller, która ujawnia, że Kate uczęszczała do Stuyvesant High School. Madison była zdziwiona faktem, iż największa „recydywistka” z liceum została policjantem.

  W pilotażowym odcinku „Kwiaty na twój grób”, Castle dokonuje chłodnej analizy Beckett twierdząc, że tak inteligentne i dobrze wyglądające kobiety jak ona zostają prawnikami, a nie detektywami. Sądzi również, że skończyła dobrą szkołę i miała wiele możliwości rozwoju dalszej kariery. W „Tańcu ze śmiercią”, Beckett mówi, iż była wstępnie na studiach prawniczych w Stanford i chciała zostać pierwszą kobietą na stanowisku Prezesa Sądu Najwyższego. Miała 19 lat, w czasie morderstwa jej matki, które wpłynęło na zmianę jej zawodowych planów. W „Bliskich spotkaniach zabójczego stopnia”, Castle pyta Kate o jej poglądy na temat deficytu w trudnych ekonomicznie czasach, a ona opowiada, iż była na semestrze z teorii ekonomii na nowojorskim uniwersytecie.

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.Poniżej znajduje się lista odcinków serialu telewizyjnego Castle – emitowanego przez amerykańską stację telewizyjną ABC od 9 marca 2009 roku. W Polsce serial jest emitowany od 9 listopada 2009 roku przez Universal Channel, od 6 października 2010 roku przez TVP2, od 3 kwietnia 2012 roku przez AXN oraz przez TVN 7.

  W całym serialu Beckett wykazuje się funkcjonalną wiedzą na temat szerokiego zakresu ogólnych zagadnień, które studiowała, do tego stopnia, że jest dobrze zaznajomiona również z tymi przedmiotami, z których nie miała specjalizacji w czasie swojej edukacji lub późniejszej kariery, takimi jak literatura, czy ekonomia. Castle sporadycznie zauważa inteligencję i wykształcenie Kate, co utwierdza go w przekonaniu, iż Nicki Heat jest godnym odzwierciedleniem pani detektyw.

  Castle − amerykański serial kryminalny stacji ABC mający swoją premierę 9 marca 2009. Twórcą serialu jest amerykański scenarzysta Andrew W. Marlowe. W listopadzie 2009 stacja Universal Channel rozpoczęła emisję pierwszego sezonu "Castle" w Polsce, zaś w lutym 2010 swoją premierę miał sezon drugi, którego emisję Universal Channel zakończył w czerwcu tego samego roku. W USA premiera trzeciego sezonu odbyła się 20 września 2010 roku, zaś w Polsce 28 lutego 2011, w międzyczasie również TVP2 rozpoczęła emisję serialu, którą przerwano wraz z zakończeniem trzeciego sezonu. W dniu 10 stycznia 2011 roku stacja ABC ogłosiła, iż losy bohaterów serialu "Castle", będą kontynuowane w sezonie czwartym. Jesienią 2012 roku rozpoczęto emisję sezonu piątego.Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.

  Relacje z Richardem Castle[ | edytuj kod]

  Relacje Castle’a z Beckett są napięte od samego początku znajomości, gdy Richard wydaje się być według Kate irytujący i lekkomyślny. Zauważając jednak, jak przydatny jest on w sprawach, które często rozwiązuje poprzez zauważanie szczegółów, na które nikt inny nie zwróciłby uwagi, powoli przekonuje się do niego. Oboje zaczynając także rozwijać silną przyjaźń i troskę o siebie nawzajem.

  James Bond (pseudonim Agent 007) – postać fikcyjna agenta Jej królewskiej Mości, w służbie brytyjskiego wywiadu wojskowego – MI6, stworzona przez pisarza Iana Fleminga. Bond jest protagonistą w wielu powieściach i opowiadaniach Fleminga, po śmierci autora dalsze przygody Bonda opisywali Kingsley Amis, John Gardner, Christopher Wood, Raymond Benson, Sebastian Faulks i Jeffery Deaver.Prezes Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, właśc. Główny Sędzia Stanów Zjednoczonych (en. The Chief Justice of the United States) jest przewodniczącym Sądu Najwyższego i szefem władzy sądowniczej.

  W odcinku „Koledzy z firmy”, Beckett po raz pierwszy zaczyna łagodnieć w stosunku do Castle’a dzięki żartowaniu z nim o wszystkich szkołach, z których został wyrzucony, a teraz, kiedy stał się sławny, wszystkie z nich uważają go za swojego absolwenta. Dodatkowo, Kate zaczyna rozróżniać niektóre z min Castle’a. W „Chłód w jej żyłach”, Beckett po raz pierwszy mówi Richardowi o szczegółach morderstwa jej matki.

  Film kryminalny – w najbardziej ogólnym znaczeniu, to film, który tematyką obejmuje różne aspekty przestępczości i wymiaru sprawiedliwości. Stylistycznie, może łączyć się z innymi gatunkami filmowymi, najczęściej z dramatem, thrillerem, filmem akcji lub noir. Projekty, których fabuła koncentruje się na wątkach mafijnych, są najczęstszymi przykładami filmów kryminalnych.Federal Bureau of Investigation, FBI (pl. Federalne Biuro Śledcze) – amerykańska agencja państwowa zajmująca się przestępstwami wykraczającymi poza granice danego stanu. Stanowi też część systemu bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.

  W „Nagłym ciosie”, Castle oferuje zapłacić 100 tysięcy dolarów własnych pieniędzy, aby skonfigurować fałszywy kontrakt z człowiekiem, który zamordował jej matkę. Jednak wkrótce zdaje sobie sprawę, że został oszukany i faktycznym zabójcą jest ktoś, komu oni przyznali immunitet w zamian za tożsamość „prawdziwego” mordercy. Richard jest zakładnikiem trzymanym na muszce, a Beckett jest zmuszona strzelać i zabić podejrzanego, który mógł powiedzieć im na czyje zlecenie zabił jej matkę. Castle ma wyrzuty sumienia, że Kate straciła swój główny trop do rozwiązania sprawy tylko dlatego, że uratowała mu życie. Richard postanawia zakończyć współpracę, ale Beckett prosi go, aby został, bo chce żeby był on z nią kiedy w końcu dowie się, kto zlecił zabicie jej matki.

  Detektyw (ang. detective, z łac. detego co oznacza „odkryć, wykryć, wyjawić”. ) – tytuł zawodowy osoby świadczącej usługi detektywistyczne oraz nazwa stanowiska utajnionego pracownika policji zajmującego się czynnościami śledczymi w sposób dyskretny. Uniwersytet Nowojorski (ang. New York University) (NYU) – największa szkoła wyższa w Nowym Jorku i jedna z największych w USA. Główny kampus uniwersytetu znajduje się w Greenwich Village na Manhattanie. NYU został założony w 1831 przez Alberta Gallatina i grupę prominentnych nowojorczyków, stał się największym prywatnym uniwersytetem non-profit w Stanach. Uczelnia składa się z 14 szkół, college’ów i wydziałów skupionych w 6 częściach Manhattanu. NYU posiada także oddziały zagraniczne w Londynie, Paryżu, Pradze, Berlinie, Ghanie, Madrycie i Szanghaju.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Richard Castle
 • Lista odcinków serialu Castle


 • Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.