• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Katastrofa polskiego autokaru w Vizille

  Przeczytaj także...
  Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – polska konserwatywna partia polityczna, założona na kongresie 29 maja 2001, zarejestrowana sądownie 13 czerwca 2001 (pierwszy komitet lokalny PiS powstał już 22 marca 2001). Powołana została przez braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich, na fali popularności uzyskanej przez Lecha podczas sprawowania przez niego funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie AWS. Deklarowana ideologia partii stanowi połączenie konserwatyzmu i chrześcijańskiej demokracji. W latach 2005–2007 Prawo i Sprawiedliwość sprawowało władzę, tworząc rząd Kazimierza Marcinkiewicza i rząd Jarosława Kaczyńskiego (od 2006 do 2007 w koalicji z Samoobroną RP i Ligą Polskich Rodzin, do 2006 i w schyłkowym okresie w 2007 rząd mniejszościowy). W latach 2005–2010 wysunięty przez PiS Lech Kaczyński (do 2006 członek partii) sprawował urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Prawo i Sprawiedliwość należy do grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy w Parlamencie Europejskim oraz do działającej obok niej międzynarodowej organizacji Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.Most – rodzaj przeprawy w postaci budowli inżynierskiej, której konstrukcja pozwala na pokonanie przeszkody wodnej (rzeki, jeziora, zatoki, morskiej cieśniny itp.)
  Romanche – rzeka w Alpach Zachodnich, we Francji. Rozdziela grupy górskie Arvan-Villards, Grandes-Rousses i Belledonne na północy od grup Écrins i Taillefer na południu. Płynie przez departamenty Alpy Wysokie i Isère. Długość 78 km. Powierzchnia dorzecza 1220 km².
  Na drodze, na której doszło do katastrofy, znaki informują o zakazie wjazdu autobusów

  Katastrofa polskiego autokaru w Vizille miała miejsce w niedzielę 22 lipca 2007 około godziny 9.30 w miejscowości Vizille w departamencie Isère, na południe od Grenoble. Zginęło w niej 26 osób. Autokar wiozący 50 osób (47 pielgrzymów, pilot i 2 kierowców) w czasie powrotu z Sanktuarium Matki Boskiej w La Salette, pokonując stromy odcinek górskiej trasy pomiędzy Grenoble a Gap w południowo-wschodniej Francji, wyjechał z drogi na ostrym zakręcie, po czym runął z mostu w 15-metrową przepaść doliny rzeki Romanche, a następnie stanął w płomieniach.

  Adam Jerzy Bielan (ur. 12 września 1974 w Gdańsku) – polski polityk, poseł na Sejm III i IV kadencji, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego (2007–2009).Lourdes (oks. Lorda) – miasto i gmina w południowo-zachodniej Francji, u podnóża Pirenejów, nad rzeką Gave de Pau, w regionie Midi-Pyrénées, w departamencie Pireneje Wysokie.

  Pielgrzymka, w której brało udział 26 osób ze Stargardu (parafia Miłosierdzia Bożego), 12 ze Świnoujścia, 5 ze Szczecina (parafia św. Mikołaja), 2 z Mieszkowic (parafia Przemienienia Pańskiego) oraz 2 z Warszawy wyruszyła z Polski 10 lipca m.in. do Fátimy i Lourdes.

  Wypadek miał miejsce na stromej alpejskiej drodze, zwanej drogą Napoleona, po której przejazd autobusów 8-kilometrowym odcinkiem tej szosy jest dopuszczalny tylko na podstawie specjalnego zezwolenia, a autokar z polskimi pielgrzymami nie miał zezwolenia na przejazd tą drogą. Trasą mogą poruszać się tylko autobusy ze specjalnym systemem hamulcowym.

  Droga krajowa nr 85 (fr. Route nationale 85 - RN 85, nazywana także Drogą Napoleona) - droga we Francji, łącząca Golfe-Juan z Grenoble. Jest zwana także Drogą Napoleona, ponieważ podąża ona śladem Napoleona Bonaparte, który powracał z wyspy Elba, aby rozpocząć okres 100 dni Napoleona.Bolesław Grzegorz Piecha (ur. 19 września 1954 w Rybniku) – lekarz ginekolog, polityk, poseł na Sejm IV, V, VI i VII kadencji, senator VIII kadencji, były wiceminister zdrowia.

  W wypadku śmierć poniosło 26 osób, a 24 zostały ranne.

  W tym samym miejscu doszło już do kilkunastu wypadków, w tym trzech poważnych, w których zginęło 77 ludzi. We wszystkich wypadkach w tym miejscu śmierć poniosły łącznie 224 osoby.

  Reakcja władz[ | edytuj kod]

  Wpis prezydenta Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką do księgi kondolencyjnej ofiar wypadku (23 lipca 2007)
  Stela 1973, 2007

  Wieczorem w dniu tragedii do Grenoble przybył prezydent Lech Kaczyński, który wraz z Prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym odwiedził szpitale, w których przebywali ranni. Prezydent odwiedził także miejsce tragedii, na którym zapalił symboliczny znicz oraz odmówił modlitwę. Wraz z prezydentem Kaczyńskim do Francji polecieli: wiceminister zdrowia Bolesław Piecha, minister transportu Jerzy Polaczek oraz rzecznik prasowy i parlamentarzysta PiS, Adam Bielan. Po powrocie do kraju prezydent ogłosił żałobę narodową na okres trzech dni (poniedziałek, 23 lipca–środa, 25 lipca 2007).

  Żałoba narodowa – żałoba ogłaszana przez władze państwowe po śmierci wybitnej osobistości (najczęściej związanej z krajem jej ogłoszenia) lub z powodu wielkiej katastrofy. Może być ogłaszana na skutek tragicznych wydarzeń w kraju, w którym ją zarządzono, ale także jako rodzaj hołdu złożonego ofiarom podobnych zdarzeń (zamach, katastrofa naturalna lub inna) poza granicami państwa.Grenoble (oksyt. Grenòble, Granòble; średniowieczny oksyt. Grasanòbol; franko-prow. Grenoblo) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Isère.

  W związku z wypadkiem prezydent Francji Nicolas Sarkozy przesłał kondolencje Lechowi Kaczyńskiemu. Również prezydenci Rosji, Białorusi, Litwy i Portugalii przesłali kondolencje prezydentowi Polski. W dniu rocznicy tragedii 22 lipca 2008 roku został odsłonięty pomnik.

  W uznaniu zasług w ratowaniu życia ludzkiego, za udział w akcji ratowniczej i udzielanie pomocy ofiarom wypadku Prezydent RP, postanowieniem z dnia 5 października 2007, nadał Ordery Zasługi RP i Krzyże Zasługi.

  Fatima (port. Fátima) - miasto w Portugalii, leżące w centrum kraju. Sanktuarium fatimskie jest celem wielu pielgrzymek katolickich i ośrodkiem kultu maryjnego.La Salette – sanktuarium związane z objawieniami Matki Bożej z 1846 roku, znajdujące się w miejscowości La Salette-Fallavaux we francuskich Alpach.

  Ofiary katastrofy[ | edytuj kod]

  1. Ewa Banak (lat 42)
  2. Henryka Banaszek (lat 69)
  3. Wacława Bobrowicz (lat 58)
  4. Krystyna Borczyk (lat 62)
  5. Stanisław Czernik (lat 59)
  6. Anna Czura (lat 37)
  7. Mirosław Fusiarz (lat 65)
  8. Regina Jacyna (lat 57)
  9. Danuta Kisielewicz (lat 56)
  10. Danuta Kochańska (lat 58)
  11. Ryszard Kochański (lat 57)
  12. Danuta Królikowska (lat 70)
  13. Stanisława Lisiak (lat 66)
  14. Ks. Zenon Łuczak (lat 66)
  15. Franciszka Marszeniuk (lat 58)
  16. Paweł Mendyk (lat 22)
  17. Lidia Niewiarowska (lat 60)
  18. Tadeusz Niewiarowski (lat 66)
  19. Aneta Pollak (lat 40)
  20. Ewa Pollak (lat 12)
  21. Ks. Przemysław Redes (lat 29)
  22. Maria Starzyńska (lat 61)
  23. Grażyna Stępnikowska (lat 55)
  24. Lilianna Szmidt (lat 59)
  25. Mariola Złotorowicz (lat 48)
  26. Irena Zubowicz (lat 45)

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. At least 26 died in French crash (ang.). BBC NEWS, 22 lipca 2007. [dostęp 22 lipca 2007].
  2. az, PAP, IAR, AFP: Wypadek polskiego autokaru we Francji. 27 osób nie żyje. Gazeta.pl, 22 lipca 2007. [dostęp 22 lipca 2007].
  3. ulast, PAP: Autobus nie miał zezwolenia na przejazd alpejską drogą. Gazeta.pl, 22 lipca 2007. [dostęp 22 lipca 2007].
  4. Konrad Niklewicz: "Śmierć pielgrzymów". Gazeta Wyborcza, 23 lipca 2007. [dostęp 23 maja 2007].
  5. ulast, kt, PAP: Lech Kaczyński ogłosił żałobę narodową. Gazeta.pl, 23 lipca 2007. [dostęp 23 lipca 2007].
  6. PAP: Francja/ Wypadek polskiego autokaru - Sarkozy przesłał kondolencje Lechowi Kaczyńskiemu. Gazeta.pl, 22 lipca 2007. [dostęp 22 lipca 2007].
  7. M.P. z 2008 r. nr 5, poz. 58


  Pilot wycieczek (ew. rezydent turystyczny) – zawód (nr 511301 w klasyfikacji zawodów i specjalności) wykonywany przez osoby posiadające uprawnienia do kierowania imprezą turystyczną. Od stycznia 2014 roku na polskim rynku turystycznym nie będzie prawnego obowiązku uzyskania licencji pilota wycieczek ani przewodnika miejskiego lub terytorialnego. Rynek pracy pilotów i przewodników zostanie zwolniony od regulacji urzędowych, nie będzie państwowych egzaminów ani obowiązkowych kursów, a biura podróży będą mogły zatrudniać jako pilota i przewodnika każdą zainteresowaną taką pracą osobę. Do końca 2013 roku uprawnienia pilota wycieczek uzyskać można na kursie zawodowym zakończonym egzaminem przed właściwą terytorialnie komisją egzaminacyjną powoływaną przez marszałków województw. Urzędy marszałkowskie prowadzą ewidencję nadanych uprawnień pilota. Nadanie uprawnień przewodnika turystycznego i pilota wycieczek poświadcza legitymacja i identyfikator.Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kościół Miłosierdzia Bożego w Stargardzie Szczecińskim, położony na Osiedlu Zachód, jest największym nowym kościołem w Stargardzie wzniesionym po II wojnie światowej .
  Stargard (tuż po wojnie Starogród, w latach 1950-2015 Stargard Szczeciński, niem. Stargard in Pommern, Stargard an der Ihna, łac. Stargardia) – miasto będące gminą o statusie miasta w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej, nad Iną. Początki istnienia stałych osad ludzkich sięgają VI wieku, jest jednym z najstarszych miast Polski. Najstarsze (obok Szczecina) miasto na Pomorzu – prawa miejskie uzyskało w 1243 r. Rozwojowi osady sprzyjało położenie przy krzyżujących się szlakach handlowych, prowadzących z Santoka do Wolina i ze Szczecina do Kołobrzegu. Ważny węzeł komunikacyjny oraz ośrodek przemysłowy, usługowy i kulturalny. Miasto jest siedzibą powiatu stargardzkiego i gminy. Wraz ze Szczecinem, Świnoujściem, Policami, Goleniowem i Gryfinem tworzy aglomerację szczecińską. Jest trzecim miastem pod względem liczby ludności w województwie i 56. w Polsce.
  Metr – jednostka podstawowa długości w układach: SI, MKS, MKSA, MTS, oznaczenie m. Metr został zdefiniowany 26 marca 1791 roku we Francji w celu ujednolicenia jednostek odległości. W myśl definicji zatwierdzonej przez XVII Generalną Konferencję Miar i Wag w 1983 jest to odległość, jaką pokonuje światło w próżni w czasie 1/299 792 458 s.
  Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.
  W okresie I Republiki głową państwa był zawsze organ zbiorowy, a nie jedna osoba, chociaż teoretycznie przewodniczącego tego organu można by było uważać za najwyższego przedstawiciela władzy państwowej.
  Świnoujście (niem. Swinemünde) – miasto na prawach powiatu, uzdrowisko w północno-zachodnim krańcu Polski, w woj. zachodniopomorskim z portem morskim i kąpieliskiem morskim, położone nad Świną i Morzem Bałtyckim, jedyne w Polsce miasto położone na 3 dużych wyspach: Uznam, Wolin, Karsibór oraz na kilkudziesięciu (łącznie 44) małych, niezamieszkanych wysepkach. Według danych z 31 grudnia 2011 r. miasto zamieszkiwało 41 516 osób, co lokuje miasto na 5. pozycji w województwie pod względem ludności. Granice Świnoujścia obejmują powierzchnię 197,23 km² (2. miejsce w województwie i 8. w kraju), z czego 91,23 km² to powierzchnia lądowa, a 106 km² to powierzchnia wód, w tym Zalewu Szczecińskiego, przez co Świnoujście wyprzedza pod tym względem takie miasta jak: Bydgoszcz, Katowice, Lublin czy Rzeszów.
  Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej – cywilne odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej. Order jest nadawany cudzoziemcom i zamieszkałym za granicą obywatelom polskim, którzy swoją działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Rzeczpospolitą Polską z innymi państwami i narodami.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.