• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Katastrofa na moście Tasmana  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Royal Australian Navy (RAN) − australijska marynarka wojenna, część sił zbrojnych Związku Australijskiego (Australian Defence Force). Pod obecną nazwą powstała w 1911 roku, po przemianowaniu istniejących od 1901 roku Commonwealth Naval Forces. Pierwszym dowódcą obydwu formacji był komandor (od 1911 roku kontradmirał) William Rooke Creswell.Most Tasmana – most o konstrukcji strunobetonowej, przecinający rzekę Derwent, położony w Hobart. Całkowita długość mostu wynosi 1395 m i stanowi główne połączenie między CBD (położonym na zachodnim brzegu) a wschodnia częścią miasta, gdzie znajduje się m.in. lotnisko międzynarodowe oraz stadion Bellerive Oval.
  Widok z wschodniego brzegu pokazujący odbudowany pylon
  Model katastrofy

  Katastrofa na moście Tasmana – katastrofa budowlana, która miała miejsce wieczorem 5 stycznia 1975 w Hobart, gdy w wyniku kolizji masowca MV Lake Illawarra z mostem Tasmana zerwaniu uległo 127 m mostu i zginęło 12 osób (7 osób członków załogi i 5 kierowców). Katastrofa spowodowała odcięcie najważniejszej drogi łączącej zachodni brzeg miasta z wschodnim.

  Calvary Hospital – prywatny szpital katolicki, położony w dzielnicy Lenah Valley w Hobart. Wyposażony w 400 łóżek.Derwent- rzeka na Tasmanii, o długości 215 km . Wypływa z jeziora St Clair i wpada do zatoki Storm Bay. Derwent po raz pierwszy została zbadana w 1794 roku przez brytyjskiego odkrywce Sir John Hayes. Rzeka przepływa przez następujące miasta: Derwent Bridge, New Norfolk, Bridgewater i Hobart.

  Spis treści

 • 1 Kolizja
 • 2 Skutki
 • 3 Odbudowa
 • 4 Tablica
 • 5 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Australian Army (Armia Australijska) – wojska lądowe Australii, będące częścią Australijskich Sił Obrony (ang. Australian Defence Force), powstałe w 1901 roku. W 2008 roku liczba żołnierzy pełniących służbę zawodową w Australian Army wynosiła 26 611, a liczba rezerwistów 15 892.
  Royal Hobart Hospital (skrót RHH) – szpital publiczny położony w centralnej części Hobart, działa również jak szpital kliniczny we współpracy z Uniwersytetem Tasmańskim. Zarządzany przez rząd stanowy. Został założony w 1804 jako drugi szpital w Australii po Sydney Hospital.
  Masowiec – statek, zazwyczaj z pojedynczym pokładem i dnem podwójnym, zbiornikami szczytowymi i obłowymi oraz z pojedynczym lub podwójnym poszyciem burtowym, przeznaczony głównie do przewozu suchych ładunków masowych luzem, tj. bez opakowania, wsypywanych bezpośrednio do ładowni, jak np. węgiel, ruda, nawozy mineralne, zboża, siarka granulowana, itp. Masowce używane są też bardzo często do przewozu ładunków półmasowych (break-bulk), czyli np. blach (także w kręgach), stali w innej postaci (szyn, kęsów hutniczych), drewna pakietyzowanego, papieru w rolach, a także kontenerów (masowco-kontenerowce) (Zapoznaj się również z: kontenerowiec).
  MV Lake Illawarra- masowiec typu handysize, który wieczorem dnia 5 stycznia 1975 na rzece Derwent zderzył się z mostem Tasmana w kilka minut po zderzeniu zatonął na głębokość 35 m. Zwodowany w 1958. Pływał w służbie Australian National Lines (wówczas Australian Coastal Shipping Commission), osiągał prędkość 12 węzłów (22 km/h).
  Pylon (z gr., brama) – wieża o prostokątnej podstawie, wznoszona parami i zwężająca się ku górze (trapezoidalna).
  Pływy morskie (przypływy i odpływy) – regularnie powtarzające się podnoszenie i opadanie poziomu wody w oceanie. Wywołuje je zjawisko pływowe, którego przyczyną są siły grawitacyjne Księżyca i Słońca.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.