• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Katastrofa lotu Yeti Airlines 103

  Przeczytaj także...
  De Havilland Canada DHC-6 Twin Otter – kanadyjski samolot transportowy krótkiego startu i lądowania, produkowany przez firmę De Havilland Canada. Samolot jest wykorzystywany zarówno do transportu ładunków jak i pasażerów oraz do ewakuacji medycznej.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  Agni Air - nepalska linia lotnicza z siedzibą w Katmandu. Głównym hubem jest port lotniczy Katmandu. Linia obsługuje połączenia krajowe.

  Katastrofa lotu Yeti Airlines 103 miała miejsce 8 października 2008 roku w Nepalu. Samolot De Havilland Canada DHC-6 Twin Otter (nr rej. 9N-AFE), linii Yeti Airlines (lot nr 103), lecący z Katmandu z 19 osobami na pokładzie, rozbił się w czasie podchodzenia do lądowania na lotnisku Tenzing-Hillary airport w Lukli. W katastrofie zginęło 18 osób, jedna cudem przeżyła.

  Lotnisko – obszar, na którym lądują, startują i kołują statki powietrzne (samoloty, śmigłowce, sterowce). Ich wyposażenie zróżnicowane jest w zależności od liczby odprawianych pasażerów i przeładowywanych towarów.8 października jest 281. (w latach przestępnych 282.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 84 dni.

  Lotnisko[]

  Lotnisko Tenzing-Hillary w Lukli jest miejscem przylotu turystów, chcących dostać się na szczyt Mount Everest. Lotnisko to słynie ze swego trudnego położenia - pas startowy ma zaledwie 550 metrów długości, 20 metrów szerokości i jest położony na wzniesieniu, nad lotniskiem bardzo często występują mgły.

  Nepal (nep. नेपाल trl. Nepāl, trb. Nepal; nazwa tymczasowa: Federalna Demokratyczna Republika Nepalu, nep. संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्र नेपाल trl. Saṁghīya Lokatāntrik Gaṇatantra Nepāl, trb. Sanghija Lokatantrik Ganatantra Nepal) – demokratyczna republika federalna w Azji Południowej, w środkowej części Himalajów, granicząca na północy z Chinami i na południu, wschodzie i zachodzie z Indiami; bez dostępu do morza.Katastrofa lotu Agni Air do której doszło 24 sierpnia 2010 roku w nepalskiej miejscowości Shikharpur. W katastrofie śmierć poniosło 14 osób. Nikt nie zdołał się uratować.

  Ofiary katastrofy[]

  Na pokładzie samolotu znajdowało się 14 turystów, z czego 12 było obywatelami Niemiec, a dwóch - Australii. Katastrofę przeżył tylko Surendra Kunwar, który był pilotem samolotu.

  Inne katastrofy[]

   Osobny artykuł: Katastrofa lotu Agni Air 101.

  24 sierpnia 2010 roku w okolicach miasta Shikharpur, rozbił się samolot Dornier Do 228, należący do linii Agni Air, który również odbywał lot na linii Katmandu – Lukla. W katastrofie tej śmierć poniosło 14 osób – wszyscy na pokładzie.

  Katmandu (nep. काठमाडौं trl. Kāthmāndau) – stolica Nepalu położona w środkowej części kraju, w Dolinie Katmandu.Dornier Do 228 – niemiecki dwusilnikowy turbośmigłowy samolot pasażerski i transportowy typu STOL z lat 80. XX wieku, opracowany przez firmę Dornier.

  Linki zewnętrzne[]

 • www.avherald.com.
 • TVN 24.pl
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Yeti Airlines - nepalska linia lotnicza z siedzibą w Katmandu. Obsługuje połączenia krajowe. Głównym węzłem jest port lotniczy Katmandu.Mount Everest, Czomolungma, Qomolangma (tyb.: ཇོ་མོ་གླང་མ, Wylie: Jo mo glang ma, ZWPY: Qomolangma) lub Sagarmatha (nepal.: सगरमाथा) – najwyższy szczyt Ziemi (8850 m n.p.m.), ośmiotysięcznik położony w Himalajach Wysokich (Centralnych), na granicy Nepalu i Chińskiej Republiki Ludowej (Tybetu).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.