• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Katastrofa lotu United Airlines 93  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Automatyczny pilot (autopilot) – urządzenie służące do wykonywania określonego zestawu zadań umożliwiających automatyczne sterowanie obiektem (statkiem, samolotem, śmigłowcem itp.) oraz rakietami (głównie ziemia-powietrze).Biały Dom (z ang. White House) – oficjalna rezydencja i miejsce pracy prezydentów USA położona w Waszyngtonie, Dystrykt Kolumbia. Nazwa ta została nadana budynkowi 14 września 1901 r. przez prezydenta Roosevelta. Wcześniej nazywany był Pałacem Prezydenckim, Domem Prezydenckim i Siedzibą Władz Wykonawczych.
  Próba odbicia samolotu[ | edytuj kod]
  Zdjęcie lotnicze z kwietnia 1994 okolicy, w której w 2001 rozbił się UA93

  Śledztwo przeprowadzone po katastrofie dowiodło, że pasażerowie po tym jak terroryści opanowali samolot, zostali wraz ze stewardessami przepędzeni na tył samolotu, skąd zakazano im przechodzenia na przód. Terroryści nie uniemożliwili jednak im telefonowania z pokładu samolotu. Dzięki temu pasażerowie dowiedzieli się od swoich rodzin o tym, że tego samego dnia wcześniej doszło do ataków na wieże WTC w Nowym Jorku. Doszedłszy do wniosku, że i ich samolot posłużyć ma jako latający pocisk przeciw któremuś z budynków – być może w stołecznym Waszyngtonie – pasażerowie zdecydowali się na próbę odbicia samolotu z rąk terrorystów. Decyzję tę podjęto w wyniku głosowania. W decyzji o ataku na porywaczy najprawdopodobniej pasażerów utwierdziło również spostrzeżenie ciał pilotów leżących przed kabiną pilotów. Zdecydowano się zaatakować przy użyciu broni sporządzonej ze sztućców, znajdujących się w pokładowej kuchni samolotu oraz naczyń z wrzątkiem. Przypuszczalnie w próbie odbicia samolotu uczestniczyły stewardessy Cee Cee Lyles i Sandra Bradshaw, a z pasażerów Todd Beamer, Mark Bingham, Tom Burnett, Andrew Garcia, Jeremy Glick i Richard Guadagno. Pozostali pasażerowie współdziałali z nimi w mniejszym lub większym stopniu. W chwili rozpoczęcia ataku pasażerów samolot znajdował się około dwudziestu minut lotu od Waszyngtonu.

  Pentagon (z ang. Pięciokąt) – siedziba Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, stąd też "Pentagonem" jest często określany sam Departament Obrony.Lot 93 (tytuł oryg. United 93) – francusko-amerykańsko-brytyjski filmowy dramat z 2006 roku w reżyserii Paula Greengrassa. Film rekonstruuje wydarzenia, które odbyły się na pokładzie samolotu linii United Airlines, który obsługiwał lot 93, porwanego 11 września 2001 roku, podczas zamachu terrorystycznego na World Trade Center i Pentagon.

  Katastrofa[ | edytuj kod]

  Zapis parametrów lotu oraz odgłosów nagranych przez mikrofony pokładowe wskazuje, że Zijad Dżarrah, pilotujący samolot, miał poważne trudności z utrzymywaniem pułapu lotu i leciał stosunkowo nisko, cały czas obniżając samolot. Nie umiał wyłączyć alarmu, który włączał się po przejściu z kierowania automatycznego na sterowanie ręczne.

  Poniższe tabele przedstawiają wszystkie wypadki i katastrofy lotnicze, w których wzięły udział samoloty pasażerskie należące do linii lotniczych (według roku zdarzenia).Lot American Airlines 11 (ang. American Airlines Flight 11) – pierwszy porwany samolot podczas zamachu z 11 września 2001 roku. Był to Boeing 767 linii lotniczych American Airlines, którego lot rozpoczął się z portu lotniczego Boston, a miał zakończyć się w porcie lotniczym Los Angeles. Trzynaście minut po starcie terroryści siłą przedostali się do kokpitu, przy czym jeden z nich był czynnym pilotem. Przejął on kontrolę nad samolotem i o godzinie 8:46 lokalnego czasu uderzył nim w Wieżę Północną. Zderzenie i ogień powstały na skutek jego zderzenia spowodowały zawalenie się Wieży Północnej. W wyniku katastrofy zginęli wszyscy pasażerowie samolotu: łącznie 92 osoby (76 pasażerów, 11 członków załogi i 5 porywaczy).

  Atak pasażerów spowodował, że porywacze stracili panowanie nad sytuacją. Ziad Jarrah, mając poważne kłopoty w opanowaniu Boeinga, usiłował utrudnić pasażerom przedostanie się pod drzwi kokpitu, kładąc maszynę raz na lewe, a raz na prawe skrzydło. Sprawiło to, że atakujący tracili równowagę w wąskich przejściach wewnątrz samolotu. Pomimo to zdołali przejść przez tył i środek samolotu. Najprawdopodobniej wspomagając się wózkiem do rozwożenia posiłków, staranowali jednego z terrorystów (przypuszczalnie Al-Haznawiego) stojącego pod drzwiami kokpitu. Pasażerom udało się go obezwładnić lub zabić. W tym czasie trzej porywacze zamknięci w kokpicie mieli pełną świadomość wydarzeń na pokładzie. Ich chaotyczne rozmowy prowadzone w języku arabskim przerywane przez sygnały ostrzegawcze i alarmy wskazują, że nie byli przygotowani na taki obrót spraw. Pilot-samobójca Ziad Jarrah najprawdopodobniej wtedy podjął decyzję o rozbiciu samolotu. Doradzali mu to jego kompani, usiłujący uniemożliwić pasażerom wtargnięcie do kokpitu.

  Kapitol Stanów Zjednoczonych (ang. United States Capitol) – budynek położony na Wzgórzu Kapitolińskim (ang. Capitol Hill) w Waszyngtonie, pełniący funkcję siedziby Kongresu Stanów Zjednoczonych (amerykańskiego parlamentu).Pierwszy oficer (ang. first officer, w skrócie FO lub F/O) – drugi pod względem rangi pilot statku powietrznego (w stosunku do kapitana, tj. pilota-dowódcy, który ma prawną władzę nad statkiem powietrznym). W razie niezdolności kapitana do wykonywania swoich czynności, pierwszy oficer przejmuje władzę nad maszyną.

  Gdy pasażerowie zaczęli wyważać drzwi od kabiny pilotów, Ziad Jarrah gwałtownie obniżył pułap lotu, co potwierdziły zapisy parametrów lotu. Głośne modlitwy i cytaty z Koranu zarejestrowane w kabinie wskazują, że pomimo chaosu i stresu porywacze mieli świadomość, że zginą. Z niewiadomych przyczyn Ziad Jarrah przedłużał moment katastrofy, ostatnią świadomie podjętą przez niego decyzją (odnotowaną w czarnych skrzynkach) było zwiększenie prędkości poprzez zwiększenie obrotów. Nie wiadomo, czy pasażerom udało się wtargnąć do kokpitu. Wiadomo, że wyważyli drzwi, co potwierdzają odgłosy odnotowane przez mikrofony znajdujące się obok drzwi. Pasażerowie musieli wówczas wdać się w szamotaninę z dwoma zamachowcami (Saeedem-al-Ghamdim i Ahmedem al-Namim). Wstrząsy i turbulencje utrudniały tę walkę. W tym momencie samolot przelatywał w pobliżu Shanksville. Odgłosy zarejestrowane wskazują, że samolot leciał tak nisko, iż zahaczał o drzewa. Ponieważ samolot poruszał się z wielką prędkością, miejscowi farmerzy, będąc świadkami tych scen, widzieli samolot przez krótką chwilę. Nie wiadomo, czy obrót maszyny o 180 stopni nastąpił w wyniku celowego działania Ziada Jarraha, czy pasażerowie wpadli do kokpitu i wdali się z nim w szamotaninę, w wyniku której maszyna sama obróciła się bez udziału walczących ludzi. Nie wiadomo również, czy pasażerowie weszli do kabiny pilotów, czy zginęli w momencie, gdy walczyli z porywaczami w wejściu do kabiny. UA93 rozbił się o ziemię z prędkością około 930 km na godzinę o godzinie 10:03 na terenie nieczynnej kopalni węgla gminy Somerset w Pensylwanii koło Stonycreek Township i Shanksville. Według niektórych innych źródeł moment uderzenia nastąpił o 10:06 lub o 10:10. Świadkowie upadku twierdzą, że tuż przed uderzeniem samolot odwrócony był na grzbiet i kołysał się. Na miejscu katastrofy powstał krater głęboki na 115 stóp (35 metrów). Nikt nie przeżył – 40 osób uznano za zamordowane, a 4 za zmarłe śmiercią samobójczą.

  Ahmed Ibrahim al-Haznawi (arab. احمد ابراهيم الحزناوي; ur.11 listopada 1980 w Al-Baha, zm. 11 września 2001 w Shanksville) - saudyjski terrorysta, zamachowiec samobójca. Był jednym z czterech porywaczy samolotu linii United Airlines (lot 93), który w czasie zamachów z 11 września 2001 r. w wyniku buntu pasażerów rozbił się w w lasach nieopodal Shanksville w Pensylwanii, nie docierając do celu.Kontrola ruchu lotniczego (ang. ATC - Air Traffic Control) – służba ustanowiona w celu zapobiegania niebezpiecznym zbliżeniom statków powietrznych ze sobą, zarówno podczas lotu jak i na lotniskach. Kontrola ruchu lotniczego ma też na celu usprawnianie i utrzymywanie uporządkowanego przepływu ruchu lotniczego.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontroler ruchu lotniczego – osoba sprawująca służbę kontroli ruchu lotniczego przy pomocy wizualnej lub radaru. Poprzez instrukcje zmiany kierunku, wysokości i prędkości lotu oraz poprzez wydawane statkom powietrznym zezwolenia kontroli, kontroler ruchu lotniczego ma za zadanie prowadzić bezpieczny i płynny przepływ ruchu lotniczego z zachowaniem wymaganych przy tym minimalnych separacji.
  Kapitan - pilot będący dowódcą statku powietrznego, ostatecznie odpowiedzialny za działania podejmowane przez załogę na pokładzie samolotu oraz za bezpieczeństwo wszystkich pasażerów i pozostałych członków załogi. Zgodnie z prawem odpowiada za wszystkie przypadki naruszenia prawa podczas lotu. Posiada uprawnienia, zgodne z przepisami kraju, wydającego licencję, na dowodzenie ściśle sprecyzowanym typem statku powietrznego, podczas określonych lotów.
  Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych.
  Samolot – statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), utrzymujący się w powietrzu dzięki wytwarzanej sile nośnej za pomocą nieruchomych, w danych warunkach względem statku, skrzydeł. Ciąg potrzebny do utrzymania prędkości w locie poziomym wytwarzany jest przez jeden lub więcej silników.
  World Trade Center, WTC, Światowe Centrum Handlu – kompleks siedmiu budynków w dzielnicy Lower Manhattan w Nowym Jorku, w tym Twin Towers (bliźniacze wieże), zaprojektowany przez amerykańskiego architekta japońskiego pochodzenia Minoru Yamasakiego, któremu pomagał Antonio Brittiochi. Budowa rozpoczęła się 5 sierpnia 1966, a oficjalne otwarcie nastąpiło 4 kwietnia 1973. W Światowym Centrum Handlu było zatrudnionych około 25 tysięcy osób. Zostało ono zniszczone 11 września 2001 roku w wyniku zamachu terrorystycznego przeprowadzonego przez Al-Ka’idę.
  Stewardesa, steward (po polsku - konwojent pokładu samolotu) – osoba pracująca w samolotach i na statkach. Obsługa pasażerów jest jedynie drobnym elementem pracy stewardes, jednak z uwagi na to, iż jest to element najbardziej widoczny, zawód ten jest kojarzony bardziej z serwisem pokładowym niż z kwestią bezpieczeństwa i obsługi samolotu.
  Boeing 757 – samolot pasażerski, wąskokadłubowy, dalekiego zasięgu, produkowany przez firmę Boeing w USA, wprowadzony do eksploatacji w roku 1983.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.051 sek.