• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Katastrofa lotu SCAT Airlines 760

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Szymkent (kaz. Шымкент; ros. Шымкент, Szymkient, dawniej Чимкент, Czimkient; również Symkent, Czymkent) – miasto leżące na południowych krańcach Kazachstanu, przy granicy z Uzbekistanem. Ośrodek administracyjny obwodu południowokazachstańskiego. W mieście rozwinęło się górnictwo i hutnictwo ołowiu, przemysł maszynowy, chemiczny, mineralny, włókienniczy, skórzany (karakuły), spożywczy. Rafineria ropy naftowej; węzeł kolejowy; szkoły wyższe, teatry, muzeum.
  Nursułtan Äbyszuły Nazarbajew, kaz. Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев, ros. Нурсултан Абишевич Назарбаев (ur. 6 lipca 1940 w Szamałganie (Czemołganie) koło Ałma-Aty) – kazachski polityk, pierwszy sekretarz KC Komunistycznej Partii Kazachskiej SRR od 22 czerwca 1989 do 14 grudnia 1991, Prezydent Kazachskiej SRR od 24 kwietnia 1990 do 25 grudnia 1991, prezydent Kazachstanu od 25 grudnia 1991. 4 lipca 2007 stanął na czele rządzącej partii Nur Otan.

  Katastrofa lotu SCAT Airlines 760 wydarzyła się 29 stycznia 2013 roku w Ałmaty, położonym w południowo-wschodniej części Kazachstanu. W wyniku katastrofy samolotu Bombardier CRJ-200 należącego do linii lotniczych SCAT Airlines, śmierć poniosło 21 osób (16 pasażerów i 5 członków załogi) – wszyscy na pokładzie. Początkowo media mówiły o 20 ofiarach (15 pasażerach i 5 członkach załogi).

  Żałoba narodowa – żałoba ogłaszana przez władze państwowe po śmierci wybitnej osobistości (najczęściej związanej z krajem jej ogłoszenia) lub z powodu wielkiej katastrofy. Może być ogłaszana na skutek tragicznych wydarzeń w kraju, w którym ją zarządzono, ale także jako rodzaj hołdu złożonego ofiarom podobnych zdarzeń (zamach, katastrofa naturalna lub inna) poza granicami państwa.Kokczetaw (kaz.: Көкшетау, Kökszetau; ros.: Кокшетау, Kokszetau) – miasto o znaczeniu obwodowym w północnym Kazachstanie, nad jeziorem Kopa, na Wyżynie Kokczetawskiej, siedziba administracyjna obwodu akmolskiego. W 2009 roku liczyło ok. 135 tys. mieszkańców. Ośrodek przemysłu chemicznego, spożywczego, elektromaszynowego, ceramicznego, odzieżowego, drzewnego i wydobywczego (złoto). Miasto posiada port lotniczy i jest ważnym węzłem kolejowym. W miejscowości działa Uniwersytet im. Szokana Uälichanowa oraz liczne instytucje kulturalne, m.in.: muzeum historyczno-krajoznawcze, muzeum Mälyka Gabdullina, muzeum miejskie (daw. muzeum Waleriana Kujbyszewa), muzeum literatury i sztuki, rosyjski teatr dramatyczny oraz kazachski teatr muzyczno-dramatyczny im. Szachmeta Kusajynowa. Kokczetaw jest także jednym z największych skupisk Polaków w Kazachstanie. Działa tu Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Polonia Północna” oraz polska parafia św. Antoniego.

  Wyprodukowany w 2000 roku Bombardier CRJ-200 wykonywał lot z miasta Kokczetaw, położonego na północy Kazachstanu do Ałmaty. W trakcie podchodzenia do lądowania, o godzinie 13:13 samolot nagle runął na ziemię. Katastrofa miała miejsce 5 kilometrów od końca pasa startowego lotniska w Ałmaty. Żadna z osób przebywających na pokładzie nie przeżyła katastrofy.

  Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (ros. Межгосударственный авиационный комитет (МАК) - Mieżgosudarstwiennyj Awiacyonnyj Komitiet) – organizacja powołana 30 grudnia 1991 w celu badania przyczyn cywilnych wypadków lotniczych na terenie państw będących wcześniej republikami Związku Radzieckiego, a następnie skupionych wokół Wspólnoty Niepodległych Państw, zarejestrowana w Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) jako niezależna międzynarodowa organizacja regionalna.Port lotniczy Ałmaty - międzynarodowy port lotniczy położony 18 km na północny wschód od centrum Ałmaty. Jest największym portem lotniczym w Kazachstanie. W 2006 obsłużył około 2 mln.

  Według wstępnych ustaleń, najbardziej prawdopodobną przyczyną katastrofy były złe warunki atmosferyczne. W momencie tragedii nad regionem panowała gęsta mgła.

  Prezydent Kazachstanu, Nursułtan Nazarbajew, z powodu katastrofy ogłosił 31 stycznia 2013 roku dniem żałoby narodowej.

  Była to druga katastrofa lotnicza, do której doszło w przeciągu miesiąca w Kazachstanie. 25 grudnia 2012 roku w Szymkencie doszło do katastrofy samolotu wojskowego, w której zginęło 27 osób - wszyscy na pokładzie.

  Katastrofa samolotu wojskowego w Szymkencie, do której doszło 25 grudnia 2012 roku w czasie podchodzenia do lądowania przed lotniskiem w Szymkencie, w Kazachstanie.Ałmaty lub Ałma-Ata (kaz. Алматы, ros.: Алматы lub Алма-Ата) – największe miasto Kazachstanu, położone w południowo-wschodniej części kraju, na wysokości ok. 700 m n.p.m. u podnóża Zailijskiego Ałatau (Tienszan), w pobliżu granicy z Kirgistanem, stolica do 1998.

  Każda z rodzin ofiar otrzymała odszkodowanie w wysokości 26 800 dolarów.

  Narodowości pasażerów i załogi[]

 • Źródło:.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Międzypaństwowy Komitet Lotniczy "29 января CRJ-200 UP-CJ006." (RU)
 • Przypisy

  Kazachstan, Republika Kazachstanu (kaz. Қазақстан, Қазақстан Республикасы, trl. Ķazaķstan, Ķazaķstan Respublikasy, trb. Kazakstan, Kazakstan Respublikasy; ros. Казахстан, Республика Казахстан trl. Kazahstan, Respublika Kazahstan, trb. Kazachstan, Riespublika Kazachstan) – państwo leżące częściowo w Azji (88% powierzchni) i częściowo w Europie (12% powierzchni – tereny na zachód od rzeki Emba), powstałe w 1991 w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego. Graniczy z następującymi państwami: Chinami (1460 km granicy), Kirgistanem (980 km), Turkmenistanem (380 km), Uzbekistanem (2300 km) oraz Federacją Rosyjską (6467 km). Łączna długość granic Kazachstanu wynosi 12 187 km. Kazachstan ma również dostęp do największego jeziora świata – Morza Kaspijskiego – na długości 2340 km.Scat Air – kazachskie linie lotnicze z siedzibą w Szymkencie. Głównym węzłem jest port lotniczy Szymkent. W swojej flocie posiadają samoloty Boeing 737, Boeing 757, Bombardier CRJ-200, Jak-42 i An-24.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  CRJ-200 (lub CRJ-440) to mały, popularny odrzutowiec pasażerski produkowany przez konsorcjum Bombardier. Jego konstrukcja oparta jest o samoloty Canadair Challenger 604. Samoloty tego typu służą, lub służyły, na prawie wszystkich kontynentach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.