• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Katastrofa lotu Pan Am 816

  Przeczytaj także...
  Auckland (wym. [ˈɔːklənd]; maor. Tāmaki-makau-rau) – miasto w Nowej Zelandii, położone w północno-zachodniej części Wyspy Północnej, między Morzem Tasmana i Oceanem Spokojnym (Przesmyk Tamaki). Jest największym miastem w państwie, mieszka w nim 1 467 800 osób na obszarze 559,2 km², natomiast w regionie Auckland obejmującym również rozległe przedmieścia zamieszkuje 1 642 800 osób na obszarze 4894 km². Auckland to ważny ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy Nowej Zelandii. Tahiti – wyspa w południowej części Oceanu Spokojnego w archipelagu Wysp Towarzystwa (Wyspy Na Wietrze); największa wśród wysp Polinezji Francuskiej, polityczne, gospodarcze i kulturalne jej centrum. Pierwotna nazwa Otaheiti.
  Boeing 707 – samolot pasażerski, wąskokadłubowy, dalekiego zasięgu, produkowany przez firmę Boeing, w służbie od 1958 roku. Dzięki dużej prędkości, zasięgowi i liczbie miejsc odznaczał się dużą ekonomicznością w eksploatacji. Był pierwszym pasażerskim odrzutowcem, który odniósł sukces komercyjny. Ponadto, rodzina samolotów typu 707 położyła solidne podstawy pod długoletnią dominację firmy Boeing na rynku producentów samolotów pasażerskich. Został wyparty przez model 747.

  Katastrofa lotu Pan Am 816 wydarzyła się 22 lipca 1973 roku na Oceanie Spokojnym, u wybrzeży Tahiti. W katastrofie Boeinga 707-321B, należącego do linii Pan Am zginęło 78 osób, a ranna została 1 osoba.

  Boeing 707-321B (nr rej. N417PA) odbywał lot na trasie Auckland - Papeete - Los Angeles. Na pokładzie samolotu znajdowało się 79 osób (69 pasażerów i 10 członków załogi). O godzinie 22:05, maszyna wystartowała z lotniska Faa'a International Airport w lot do Los Angeles. Po starcie Boeing wzniósł się na wysokość 91 metrów, po czym zaledwie 30 sekund po starcie, gwałtownie przechylił się na lewą stronę i runął do Oceanu Spokojnego. Spośród 79 osób na pokładzie ocalał jeden z pasażerów Neil James Campbell.

  Papeete (wymowa: /papeʔete/) – stolica Polinezji Francuskiej, położona na wyspie Tahiti wchodzącej w skład Wysp Towarzystwa. Drugie co do wielkości miasto kraju.Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.

  Przyczyny katastrofy oficjalnie nigdy nie zostały ustalone. Wrak Boeinga osiadł na głębokości 700 metrów i nigdy nie został wydobyty, a jego czarna skrzynka odnaleziona. Nieoficjalnie, sugeruje się, że przyczyną katastrofy lotu 816 była awaria układu sterowniczego samolotu.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Aviation Safety Network. s. 2010-03-15. [dostęp 2010-03-15].
  2. "Pan Am's Accidents". s. 2007-11-17. [dostęp 2010-03-15].
  3. "Official crash report" - bea.aero. [dostęp 2010-03-15].
  Pan American World Airways (w skrócie Pan Am) – nieistniejące amerykańskie linie lotnicze. Firma została założona 14 marca 1927 r. przez majora Henry’ego H. Arnolda w Key West na Florydzie.Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.
  Warto wiedzieć że... beta

  Czarna skrzynka, rejestrator danych/parametrów lotu, rekorder awaryjny (ang.: Flight Data Recorder, FDR, niem.: Flugschreiber) to urządzenie rejestrujące parametry lotu samolotu. Zapis ten wykorzystywany jest w celu ustalenia przyczyn i przebiegu nienormalnego zachowania samolotu (w szczególności po katastrofie – do badania jej przyczyn).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.