• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Katastrofa lotu PIA 268

  Przeczytaj także...
  Siwalik, Śiwalik, hindi: शिवालिक, ang. Sivalik, Shivalik, Shiwalik, czasami nazywane Churia lub Chure Hills albo Himalajami Zewnętrznymi - pasmo góskie wchodzące w skład Himalajów, geologicznie różniące się od Himalajów Wysokich i Himalajów Małych wznoszące się do wysokości nieco ponad 2000 m n.p.m., średnio - 900–1000 m n.p.m.Kontroler ruchu lotniczego – osoba sprawująca służbę kontroli ruchu lotniczego przy pomocy wizualnej lub radaru. Poprzez instrukcje zmiany kierunku, wysokości i prędkości lotu oraz poprzez wydawane statkom powietrznym zezwolenia kontroli, kontroler ruchu lotniczego ma za zadanie prowadzić bezpieczny i płynny przepływ ruchu lotniczego z zachowaniem wymaganych przy tym minimalnych separacji.
  Port lotniczy Katmandu – międzynarodowy port lotniczy położony 6 km od centrum Katmandu. Jest największym portem lotniczym w Nepalu i głównym węzłem linii lotniczych Nepal Airlines. W 2006 obsłużył 2 265 703 pasażerów.

  Katastrofa lotu PIA 268 wydarzyła się 28 września 1992 roku w Katmandu w Nepalu. Airbus A300B4-203 należący do linii Pakistan International Airlines rozbił się podczas podejścia do lądowania na lotnisko w Katmandu. Zginęło 155 pasażerów i 12 członków załogi, razem 167 osób, wszyscy znajdujący się na pokładzie.

  Airbus A300 - szerokokadłubowy samolot pasażerski lub transportowy średniego i dalekiego zasięgu. Powstał w 1972 roku jako pierwszy na świecie dwu-silnikowy samolot szerokokadłubowy, jest pierwszym produktem Airbusa, europejskiego konsorcjum firm prowadzących badania nad aeronautyką, które dziś jest w pełni kontrolowane przez EADS. Airbus A300 może zabrać na pokład 266 pasażerów w układzie dwóch klas z maksymalnym zasięgiem 7500 km przy pełnym obciążeniu(w zależności od modelu).Thai Airways International – tajskie narodowe linie lotnicze, z siedzibą w Bangkoku. Ma połączenia niemal z całym światem. Należy do sojuszu Star Alliance. Głównym węzłem jest Port lotniczy Suvarnabhumi i Phuket.

  Samolot[]

  Airbus A300 to szerokokadłubowy samolot odrzutowy dalekiego zasięgu, zaprojektowany w 1972 roku. Ten, który uległ katastrofie został dostarczony w 1977 roku do niemieckich linii lotniczych Bavaria. W ciągu kolejnych 15 lat należał do 8 różnych linii lotniczych m.in. EgyptAir, Kuwait Airways i Air Jamaica. Do Pakistan International Airlines trafił 21 kwietnia 1986 roku, po czym nadano mu numer rejestracyjny AP-BCP.

  EgyptAir (arab. مصر للطيران, Miṣr liṬ-Ṭayarān) - narodowe linie lotnicze Egiptu z siedzibą w Kairze. Jest to największa linia lotnicza w Afryce. Oferuje około 75 połączeń z Europą, Afryką, Bliskim Wschodem, Azją, Ameryką Północną i Południową. Głównym portem lotniczym jest port lotniczy w Kairze. EgyptAir są członkiem Arab Air Carriers Organization, a od 11 lipca 2008 roku również pełnoprawnym członkiem sojuszu Star Alliance. Główna kwatera linii znajduje się w budynku administracyjnym EgyptAir na lotnisku w Kairze.Kuwait Airways, arab. الخطوط الجوية الكويتي – kuwejckie narodowe linie lotnicze, z siedzibą w Kuwejcie. Ma połączenia z Afryką, Azją, Europą i Ameryką Północną. Głównym węzłem jest Port lotniczy Kuwejt.

  Przebieg wydarzeń[]

  O godzinie 11:13 miejscowego czasu Airbus A300 Pakistan International Airlines wystartował z lotniska w Karaczi. Lot przebiegał bez żadnych problemów do momentu, kiedy załoga rozpoczęła procedurę podchodzenia do lądowania. Po skontaktowaniu się z nepalską wieżą kontroli, piloci otrzymali zgodę na lądowanie na pasie 02 od południa, zwane podejściem Sierra. Maszyna znajdowała się 41 mil (65 kilometrów) od pasa startowego, na wysokości 15 000 stóp (4500 metrów). Lotnisko w Katmandu jest jednym z najtrudniejszych lądowisk na świecie, położone na wysokości ponad 1300 metrów nad poziomem morza, otoczone górami których szczyty sięgają nawet 3000 metrów. Lądowanie miało przebiegać siedmiostopniowo, do określonych stacji DME przypisane były wysokości, na jakich miał znajdować się samolot, by bezpiecznie przelecieć ponad górami.

  Nepal (nep. नेपाल trl. Nepāl, trb. Nepal; nazwa tymczasowa: Federalna Demokratyczna Republika Nepalu, nep. संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्र नेपाल trl. Saṁghīya Lokatāntrik Gaṇatantra Nepāl, trb. Sanghija Lokatantrik Ganatantra Nepal) – demokratyczna republika federalna w Azji Południowej, w środkowej części Himalajów, granicząca na północy z Chinami i na południu, wschodzie i zachodzie z Indiami; bez dostępu do morza.Distance Measuring Equipment (DME) – radiowa pomoc nawigacyjna. Znalazła ona szerokie zastosowanie w lotnictwie cywilnym. DME służy do pomiaru fizycznej odległości (długości wektora położenia) pomiędzy samolotem a stacją naziemną. Należy pamiętać, że nie jest to odległość wynikająca z mapy, będącej składową x (rzutem poziomym) wektora położenia, gdyż samolot znajduje się przeważnie na pewnej wysokości. Tak więc np. będąc na wysokości 10 km pionowo nad radiolatarnią systemu DME, pilot zobaczy, że znajduje się w odległości 10 km od stacji, a nie 0 km, jak wynikałoby z mapy.

  Jak wynikało z rozmów w kabinie pilotów odczytanych z rejestratora głosów w kokpicie - piloci podejmowali właściwe działania, jednak o krok za wcześnie. Stąd znajdując się przy 16 DME byli na wysokości, która odpowiadała kolejnej. Przez tę pomyłkę samolot zszedł znacznie poniżej właściwej ścieżki podejścia, a różnice te sięgały kilkuset metrów. Piloci informowali kontrolera o wysokości na jakiej się znajdują, jednak ten nie ostrzegł ich, iż są znacznie poniżej właściwego toru lotu aż do kilku sekund przed uderzeniem.

  Mila morska (Mm, ang.: nautical mile – NM, International Nautical Mile – INM) – jest jednostką odległości stosowaną w nawigacji morskiej oraz lotnictwie. Jest to długość łuku południka ziemskiego odpowiadająca jednej minucie kątowej koła wielkiego. W rzeczywistości ze względu na kształt kuli ziemskiej (Geoida) długość łuku 1 minuty kątowej jest różna w zależności od szerokości geograficznej, dlatego umownie przyjęto długość uśrednioną.Ścieżka podejścia (ścieżka zejścia, ścieżka schodzenia, (ang.) Glide Path - GP, Glide slope, (niem.) Gleitpfad) – tor lotu samolotu zbliżającego się do lądowania.

  Samolot Airbus A300 lot 268 zbliżył się do pasma górskiego Siwalik na wysokości, która nie pozwalała na jego ominięcie. Uderzenie o górę spowodowało śmierć wszystkich osób znajdujących się na pokładzie samolotu.

  Śledztwo i przyczyny[]

  Wydarzenie miało miejsce zaledwie 59 dni po katastrofie lotu 311 Thai Airways International, do której doszło na północ od Katmandu. Kanadyjscy śledczy, którzy przybyli do Nepalu badać katastrofę lotu 311, równocześnie pracowali nad dochodzeniem dotyczącym lotu 268.

  Air Jamaica - jamajskie narodowe linie lotnicze z siedzibą w Kingston. Obsługuje połączenia do Stanów Zjednoczoncyh, Kanady i Kraraibów. Głównym hubem jest Port lotniczy Montego Bay i Port lotniczy Kingston-Norman Manley.Katmandu (nep. काठमाडौं trl. Kāthmāndau) – stolica Nepalu położona w środkowej części kraju, w Dolinie Katmandu.

  Jako przyczynę katastrofy uznano głównie błąd pilota. Czynnikiem mającym również wpływ na wydarzenia był fakt, iż materiały dostarczone pilotom, przedstawiające w formie graficznej podejście na lotnisko w Katmandu, były niejasne i słabej jakości. Dodatkowo, śledczy zarzucili kontrolerom iż nie zareagowali w sposób należyty i nie ostrzegli pilotów o zejściu poniżej ścieżki.

  Czarna skrzynka, rejestrator danych/parametrów lotu, rekorder awaryjny (ang.: Flight Data Recorder, FDR, niem.: Flugschreiber) to urządzenie rejestrujące parametry lotu samolotu. Zapis ten wykorzystywany jest w celu ustalenia przyczyn i przebiegu nienormalnego zachowania samolotu (w szczególności po katastrofie – do badania jej przyczyn).Kokpit (kabina pilota) – w lotnictwie wydzielone pomieszczenie statku powietrznego przeznaczone dla załogi pilotów, sterujących jego lotem. Znajdują się tu wszystkie urządzenia służące do sterowania samolotem, znajdujące się w samolocie wyposażonym również w inne pomieszczenia.

  Ofiary katastrofy[]

  Większość ofiar stanowili turyści z Europy.

  Przypisy

  1. Airbus A300 MSN 25 (ang.). airfleets.net. [dostęp 2011-10-26].
  2. Accident description (ang.). Aviation Safety Network. [dostęp 2011-10-26].
  3. Accidents (ang.). History Of PIA. [dostęp 2011-10-26].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pakistan International Airlines - znane jako PIA, narodowe linie lotnicze Pakistanu powstałe w 1946 roku pod nazwą Orient Airways. Baza i główna siedziba linii znajduje się na międzynarodowym lotnisku w Karaczi. PIA obsługuje 27 krajowych i 42 międzynarodowe połączenia lotnicze z Azją, Europą i Północną Ameryką. W 87% linie należą do rządu Pakistanu, a pozostałych 13% pozostaje w rękach udziałowców.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Droga startowa (ang. runway) – to zasadnicza część pola wzlotów lotniska o sztucznej utwardzonej nawierzchni (betonowej, asfaltowo-betonowej) lub, na mniejszych lotniskach, naturalnej (trawiastej znanej również jako darniowej, żwirowej), przeznaczona do startów i lądowań samolotów (rzadziej śmigłowców). Długość drogi startowej na lotnisku powinna wystarczać na:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.