• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Katastrofa lotu Atlasjet 4203

  Przeczytaj także...
  Kadłub samolotu jest podstawowym zespołem łączącym wszystkie jego części. Do kadłuba jest przymocowany centropłat (do niego z kolei skrzydła, czasem silnik), usterzenie ogonowe lub przednie, Mieszczą się w nim kabina załogi, w samolotach pasażerskich kabina pasażerska i inne pomieszczenia (np. ładownie, komory bombowe, zbiorniki paliwa, pomocnicze zespoły napędowe, komory podwozia oraz większość wyposażenia i instalacji).Kosowo (alb.: Kosova / Kosovë, serb.: Косово, Kosovo) – terytorium sporne w południowej Europie ze stolicą w Prisztinie.
  Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN (fr. Organisation Européenne pour la Recherche Nucléaire) – ośrodek naukowo-badawczy położony na północno-zachodnich przedmieściach Genewy na granicy Szwajcarii i Francji, pomiędzy Jeziorem Genewskim, a górskim pasmem Jury. Obecnie do organizacji należy dwadzieścia państw. CERN zatrudnia 2600 stałych pracowników oraz około 8000 naukowców i inżynierów reprezentujących ponad 500 instytucji naukowych z całego świata. Najważniejszym narzędziem ich pracy jest największy na świecie akcelerator cząstek – Wielki Zderzacz Hadronów.

  Katastrofa lotu Atlasjet 4203katastrofa lotnicza samolotu linii Atlasjet, która miała miejsce 30 listopada 2007 roku w Turcji, pobliżu miasta Keçiborlu w prowincji Isparta o godzinie 1:36 czasu miejscowego (0:36 czasu polskiego). W jej wyniku zginęło 57 osób, w tym 7 członków załogi.

  Prisztina (serb. Приштина, Priština, alb. Prishtina, Prishtinë) – największe miasto i zarazem stolica Kosowa, terytorium, które 17 lutego 2008 roku proklamowało niepodległość.Keçiborlu – miasto w południowo-zachodniej Turcji, w prowincji Isparta. Liczy 10,390 mieszkańców (2000). Zostało założone w starożytności pod nazwą Eudoxipolis. W jego pobliżu 30 listopada 2007 roku miała miejsce katastrofa lotu Atlasjet 4023, w której zginęło 57 osób.

  Samolot[]

  Rozbity samolot to McDonnell Douglas MD-83 (nr rejestracyjny: TC-AKM, rok produkcji: 1994, napęd: dwa silniki Pratt & Whitney JT8D-219), wypożyczony towarzystwu Atlasjet Airlines od linii World Focus Airlines.

  Okoliczności wypadku[]

  Samolot obsługujący rejs KK4203 leciał z miasta Prisztina w Kosowie, w stronę Isparty, z międzylądowaniem w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Kemala Ataturka w Stambule. Wystartował on pięćdziesiąt minut po północy czasu lokalnego - z dziewięćdziesięciominutowym opóźnieniem (z powodu fatalnych warunków atmsoferycznych przylot do Stambułu opóźnił się).

  Isparta (gr. Σπάρτη, także Baris/Βάρις) – miasto w południowo-zachodniej Turcji, w górach Taurus, na południowy zachód od jeziora Egridir.Port lotniczy Stambuł-Atatürk (tur. Atatürk Havalimanı) – największy międzynarodowy port lotniczy Turcji. Położony jest w europejskiej części państwa, 15 km na południowy wschód od centrum Stambułu. W 2005 obsłużył około 20 mln pasażerów.

  Odrzutowiec rozbił się podczas podchodzenia do lądowania około 1.36, 12 kilometrów od lotniska Sulejmana Demirela w Isparcie - na północ od wioski Cukuroren i na zachód od wsi Turbetepe. W czasie planowo trwającego godzinę lotu warunki pogodowe były dobre. Roztrzaskał się on o szczyt łagodnie schodzącej w dolinę góry (na wysokości ok 1670 m n.p.m.) i przełamał na dwie części – tył pozostał wyżej, a kadłub spadł 150 m w dół zbocza.

  Metr – jednostka podstawowa długości w układach: SI, MKS, MKSA, MTS, oznaczenie m. Metr został zdefiniowany 26 marca 1791 roku we Francji w celu ujednolicenia jednostek odległości. W myśl definicji zatwierdzonej przez XVII Generalną Konferencję Miar i Wag w 1983 jest to odległość, jaką pokonuje światło w próżni w czasie 1/299 792 458 s.Turcja jest podzielona na 81 prowincji (tur. il; l. mn. iller). Prowincje dla celów statystycznych są przypisane do 7 regionów geograficznych, które nie stanowią jednostek administracyjnych. Każda prowincja dzieli się na podprowincje, dystrykty (tur. ilçe; l. mn. ilçeler). Prowincje mają zazwyczaj nazwę miasta, które jest jego stolicą, wyjątek stanowią: Hatay (stolica Antiochia Syryjska), Kocaeli (stolica Izmit) i Sakarya (stolica Adapazarı), dawniej także İçel (obecnie nazywany tak jak stolica Mersin).

  Ofiary[]

  Początkowo podawano, że zginęło 56 osób (śmierć wszystkich osób potwierdziła załoga śmigłowca ratowniczego, który dotarł nad miejsce kraksy o godzinie 7.00), ponieważ do zabitych nie wliczono sześciomiesięcznej córki jednej z pasażerek. Wśród zabitych znalazło się także sześciu fizyków, pracujących nad projektem CERN, którzy lecieli na konferencję do Isparty.

  Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).Atlasjet – turecka linia lotnicza z siedzibą w Stambule. Obsługuje połączenia krajowe oraz czartery do Europy. Głównym węzłem jest Port lotniczy Stambuł-Atatürk.Linia posiada 15 samolotów i obsługuje 22 trasy.

  Śledztwo[]

  Śledztwo w sprawie wypadku wciąż trwa (maj 2009). Na samym jednak początku definitywnie wykluczono sabotaż lub akt terroryzmu.

  Bibliografia[]

 • Opis wypadku w bazie "Aviation Safety Network"
 • Informacje o wypadku w bazie "Altair"
 • Informacje o postępach śledztwa w bazie "Altair" • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  McDonnell Douglas MD-80 - rodzina dwusilnikowych, wąskokadłubowych samolotów pasażerskich o średnim zasięgu, produkowanych przez amerykańską wytwórnię lotniczą McDonnell Douglas. MD-80 to przedłużona i ulepszona wersja DC-9, mogąca pomieścić na swoim pokładzie od 130 do 172 pasażerów, zależnie od wariantu i konfiguracji siedzeń.
  Fizyka (z stgr. φύσις physis – "natura") – nauka przyrodnicza zajmująca się badaniem właściwości i przemian materii i energii oraz oddziaływań między nimi. Do opisu zjawisk fizycznych używają wielkości fizycznych, wyrażonych za pomocą pojęć matematycznych, takich jak liczba, wektor, tensor. Tworząc hipotezy i teorie fizyki, budują relacje pomiędzy wielkościami fizycznymi.
  Wypadek lotniczy – zdarzenie związane z eksploatacją statku powietrznego, które zaistniało od chwili, gdy jakakolwiek osoba weszła na jego pokład z zamiarem wykonania lotu, do momentu, gdy wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie opuściły ten statek powietrzny, i podczas którego:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.